Mentorlusprogramm
Kas oled mõelnud, kus sa praegu oled ja mida teed viie aasta pärast?
Kui sul on juba kindel siht silme ees – suurepärane! Aga kuidas sinna jõuda?
Liitu TalTechi majandusteaduskonna mentorlusprogrammiga “Vilistlaselt üliõpilasele” ning saad väärtuslikke suuniseid ja tuge oma eesmärkide saavutamiseks!
- MIS?
Mentorlusprogramm "Vilistlaselt üliõpilasele" on koostöösuhe, mis loob silla TalTechi vilistlaste ja üliõpilaste vahele. Programmi eesmärgiks on anda üliõpilastele võimalus õppida oma ala spetsialistidelt, arendada oma oskusi ja valmistuda kiireks toimetulekuks Eesti töömaailmas. Samuti annab see vilistlastele võimaluse jagada oma väärtuslikke kogemusi ja panustada järgmise põlvkonna spetsialistide arengusse. - KUS?
Programmi raames toimuvad mentoritele ja menteedele vabatahtlikud toetavad koolitused ülikoolis kohapeal kord kuus. Lisaks lepivad mentor ja mentee omavahel kokku oma kohtumiste ajad ja sagedused, mis toimuvad vastavalt nende vabalt valitud graafikule – kas füüsiliselt või virtuaalselt. - KELLELE?
Programm on suunatud TalTechi majandusteaduskonna vilistlastele, kes saavad mentoritena jagada oma teadmisi ja kogemusi ning bakalaureuseõppe üliõpilastele kahest õppekavast: ingliskeelne rahvusvaheline ärikorraldus ja eestikeelne ärindus. - MILLEKS?
Programm pakub väärtuslikke eeliseid nii mentoritele kui ka menteele, võimaldades kõigil osapooltel õppida ja kasvada. See on suurepärane võimalus arendada karjäärieesmärke, saada tuge ja praktilisi soovitusi ning laiendada oma professionaalset võrgustikku. - KUIDAS?
Osalemine programmis on vabatahtlik. Vilistlase ja üliõpilase mentorlusteekonda toetab TalTech majandusteaduskonna ärikorralduse instituudi organisatsiooni ja juhtimise valdkonna vanemlektor Marge Sassi. - MILLAL?
ProgrammI kestus 05.02–14.05.2025.
Asukoht: TalTech majandusteaduskond (Akadeemia tee 3).
Miks osaleda mentorina?
Mentorina osalemine pakub suurepärast võimalust jagada oma kogemusi ja aidata üliõpilastel teha teadlikke karjäärivalikuid. See on ka viis hoida end kursis ülikooli arengutega ja tugevdada oma professionaalset võrgustikku. Mentori roll on toetada bakalaureuseõppe üliõpilasi, aidates neil arendada oma oskusi ja eneseteadlikkust. Osalemiseks ei ole nõutav eelnev kogemus mentorina või coach’ina, kuid see tuleb kindlasti kasuks.
Miks osaleda menteena?
Programmis saavad osaleda bakalaureuseõppe üliõpilased kahest õppekavast:
- rahvusvaheline ärikorraldus (ingliskeelne õppekava);
- ärindus (eestikeelne õppekava).
Üliõpilastele pakub mentorlusprogramm suurepärast võimalust arendada oma karjäärieesmärke, saada väärtuslikku nõu ja tuge oma ala spetsialistidelt ning laiendada oma professionaalset võrgustikku. Mentor aitab üliõpilasel leida oma tee tööturul, pakkudes praktilisi soovitusi. Mentorlus on koostöösuhe, mis hõlbustab vastastikust õppimist, kriitilist mõtlemist ja arengut.
Programmis osalemiseks, palun täida lühike küsimustik, et saaksime sinu profiilile vastavalt leida sobiva mentee.
Programmi ajakava 2025
Mentorprogramm algab veebruaris ja kestab maini, kohtumised toimuvad kord kuus kell 15.00 - 17.30.
Programm:
- 05.02.2025 Esimene kohtumine, avaseminar toimub ülikoolis kohapeal.
Kogu veebruar - mentorid ja menteed lepivad iseseisvalt kokku sobiva aja kohtumiseks (võib olla ka virtuaalne). - 12.03.2025 Loeng ja aruteluring
Kogu märts - mentorid ja menteed lepivad iseseisvalt kokku sobiva aja kohtumiseks (võib olla ka virtuaalne). - 02.04.2025 Loeng ja aruteluring
Kogu aprill - mentorid ja menteed lepivad iseseisvalt kokku sobiva aja kohtumiseks (võib olla ka virtuaalne). - 14.05.2025 Lõpuseminar kõigile, toimub ülikoolis kohapeal.
Koht: TalTech majandusteaduskond, Akadeemia tee 3, Tallinn
Kogemuslood
Välisüliõpilasena on mul Eesti kohalikule tööturule sisenemine ja oma õpitavas valdkonnas karjääri alustamine üsnagi keeruline. Üheks põhjuseks, miks ma selles programmis osaleda otsustasin, oli võimalus saada nõustamist just minu õpitavat valdkonda - turundust puudutavate vajaminevate teadmiste ja oskuste kohta, mida saaksin kohalikes ettevõtetes rakendada . Minu esmaseks eesmärgiks oli kindlustada endale eelolevaks suveks praktikakoht, et praktilisi kogemusi saada. Töötamine päris ettevõttes tekitaks aga raskusi keelebarjääri, kultuuriliste erinevuste ja kohaliku turu eripära tõttu. Seetõttu oli programmiga liitumise teiseks põhjuseks võimalus luua endale tugev profiil, mis teeks minust tööandjate silmis atraktiivse kandidaadi, ning samas saada abi CV, motivatsioonikirjade ja avalduste koostamisel üldiselt. Lisaks oli liitumise peamiseks motivaatoriks soov laiendada oma erialast võrgustikku, kohtuda uute inimestega ja saada rohkem teada karjäärivõimalustest Tallinnas.
Programmi käigus omandasin mitmeid minu jaoks eriti väärtuslikke ja esiletõstmist väärivaid oskusi ja teadmisi.
Üheks kõige enam muutusi kaasatoovamaks aspektiks oli minu planeerimise- ja aja juhtimise oskuste täiustumine. Minu mentor, isikliku arengu ekspert, juhendas mind erinevate strateegiate ja tehnikate abil, et õpiksin seadma realistlikke eesmärke ja prioriteete oma ülesannete tõhusaks täitmiseks ja oskaksin oma aega efektiivsemalt jaotada. See mitte ainult ei tõstnud minu tulemuslikkust, vaid alandas ka stressitaset karmi eksamiperioodi ajal ning suurendas minu üldist kontrollitunnet oma isikliku ja tööelu üle. Teine oluline kogemus oli minu CV põhjalik läbivaatamine ja täiustamine. Minu mentor andis mulle üksikasjalikku tagasisidet ja praktilisi nõuandeid, kuidas oma CV-d nii üles ehitada, et see minu oskusi ja kogemusi paremini kajastaks. See protsess muutis minu CV konkurentsivõimelisemaks ja andis mulle sügavama arusaama, kuidas end potentsiaalsetele tööandjatele esitleda. See oli kogemus, mis kindlasti suurendas minu enesekindlust praktikaintervjuudel.
Lisaks sain ma meie arutelude käigus üksikasjaliku ülevaate turundusvaldkonnast. Minu mentor jagas teadmisi valdkonna erinevatest rollidest ja kohustustest alates sisu loomisest ja digitaalsest turundusest kuni turu-uuringute ja strateegia väljatöötamiseni. Saadud teadmised andsid mulle oskuse teha teadlikumaid otsuseid oma karjääri ja ametialase kasvu osas.
Soovitaksin seda programmi kindlasti ka teistele üliõpilastele, kuna see annab hindamatu võimaluse võtta aega oma tööalase tuleviku üle mõtlemiseks ning astuda samme soovitud karjääri suunas. Lisaks saavad üliõpilased konkreetsele isikule suunatud nõustamist oma valdkonna asjatundjatelt, kes lasevad neil esitada küsimusi ning näha seestpoolt praktilisi teemasid, mida traditsioonilises akadeemilises keskkonnas sageli ei käsitleta. Peale selle julgustab programm oma tööalase võrgustiku laiendamist, mis on karjääri arendamisel kriitilise tähtsusega, seda eriti neil, kes mõnes välisriigis õpivad.
Liitusin programmiga, kuna soovisin saada uusi kontakte ning uusi teadmisi just isikutelt, kellel on olnud sama teekond- õppinud TalTechis ning loodetavasti ka samal erialal- selleks et oma kogemusi jagada. Lisaks lootsin, et tänu programmile on mul võimalik saada praktikale või vähemalt saada kuidagi muudmoodi "jalg ukse vahele". Usun, et kui mitte kohe, siis tulevikus toob selle programmi läbimine kasu. Ma sain rääkida kogenud inimesega, kes oskas mind aidata. Kõige tähtsam oli see, et ta kuulas. Ta andis nõu, kuidas midagi teha ning see oli väga toetav. Saime koos teha ka motivatsioonikirja ja CV arengufondi stipendiumiteks. Lisaks sellele tõi ta kokkusaamisel välja ka ühe ülesande, mis talle õpetati mentorite kokkusaamisel: räägi endast 3 minutit ja nii 3 korda, aga ära räägi seda, mida sa juba rääkinud oled. See oli väga huvitav ülesanne ja tundus raske, kuid lõpuks täiesti tehtav. Minu enda jaoks oli see üllatav, kui palju suudan ma endast rääkida erineval moel.
Soovitan väga osaleda selles programmis, kuna see tõesti võib avada uksed tulevikku. Kui veab, saadaksegi selle läbi praktikale, nagu mina, kuid kui praktikakohta ei õnnestu saada, siis saad vähemalt kontakte. Ma usun, et mentor oskab sind suunata just nii, kuidas vaja.
Programmijuht
Vilistlase ja üliõpilase mentorlusteekonda toetab TalTech majandusteaduskonna ärikorralduse instituudi organisatsiooni ja juhtimise valdkonna vanemlektor Marge Sassi.
Marge on õppinud Hollandis life-coachiks ja viimase 10 aasta jooksul õpetanud ja juhendanud arvukalt üliõpilasi neljas ülikoolis. Ta hindab õigete küsimuste küsimise kunsti ja leiab, et mentorite roll menteede potentsiaali avamisel on piiritu! Samas on mentori ja mentee kooslus imetlusväärne eelkõige selle koosmõju tõttu - ka menteed suunavad märkamatult mentorite maailmapilt!
Marge Sassi
marge.sassi@taltech.ee