Tallinna Tehnikaülikool

Meie üliõpilaselamutes elades on Sinu kohustuseks hoida oma elukoht korras ja puhtana. Meie soovitus on koristada natuke iga päev, siis ei tundu boksi korrashoid nii suure tööna ja lõpukoristus ei võta samuti väga kaua aega.

Oleme kokku kogunud mõned üldised nipid ja soovitused seoses kodu korrashoiuga:

Igapäevane koristus

Igapäevaselt ei ole vaja väga põhjalikku koristust oma päevaplaani mahutada. Sellegipoolest soovitame segaduse koristada koheselt kui see juhtub. Nt: teed köögis süüa ning toidupritsmed kukuvad maha/seintele, puhasta plekid koheselt. Nii ei sööbi need pinna sisse ning puhastamine on palju kergem.

Samuti pea meeles, et ühist pinda jagades pead Sa arvestama ka oma boksikaaslastega. Ühisköögid on tavaliselt võrdlemisi väikesed ning kui Sa jätad oma nõud pesemata ja köögi segamini, siis Sinu boksikaaslane ei saa seda kasutada. Sama kehtib ka tualeti ja duširuumi osas, jäta see pärast kasutust puhtaks!

NB! Kui Sa näed, et prügi koguneb väga palju, palun vii see välja iga päev. Ära jäta prügi kööki kogunema!

Iganädalane koristus

Koristades järjepidevalt iga nädal ei teki Sul kunagi olukorda, kus pinnad ei lähe puhtaks või nende puhastamine võtaks tunde. Iganädalane puhastus koosneb peamiselt oma asjade organiseerimisest, tolmu pühkimisest ning põranda pesust. Kui ilm lubab, ava koristamise ajaks ka aken, et värske õhuga tuba tuulutada.

Pea meeles, et ka ühisalad vajavad koristust: kontrolli kas vannitoa seinad ja põrandad on puhtad nind desinfitseeri WC-pott. Hea mõte on koostada oma boksikaaslastega iganädalane koristusgraafik jagades koristustööd võrdselt kõikide vahel.

Igakuine koristus

Igakuiselt soovitame Sul võtta ühe nädalavahetuse, kus koristad oma toa ja boksi põhjalikumalt. Kui Sa oled järginud igapäevast ja iganädalast koristamist, siis ei võta suurpuhastus kaua aega. Suurpuhastuse ajal pese seinad, uksed ja pistikud kui need on määrdunud. Sulata sügavkülmiku osa ja puhasta külmkapp nii seest kui väljast (seda võib teha ka iga paari kuu tagant). See aitab külmikul kauem töökorras püsida. Duširuumis kontrolli, kas vesi läheb korralikult alla või on toru karvadest ummistunud, vajadusel puhasta. Samuti soovitame ennetavalt iga kuu kasutada torupuhastus vahendit (nt. torusiili), et vältida suuremaid ummistusi.

Lõpukoristus

Kui Su leping lõppeb ning hakkad välja kolima on Sul aeg teha oma toale põhjalik lõpukoristus. Lühidalt tähendab see kõikide pindade põhjalikku puhastust. Kui sa oled igakuiselt oma tuba korras hoidnud, siis ei võta lõpukoristus kaua aega. Pane tähele, et lõpukoristus ei tähenda ainult tolmu võtmist ja enda asjade kokku pakkimist! Kui Sa ei ole enda järelt pidevalt koristanud võib lõpukoristus võtta päevi, seega ära jäta seda viimasele hetkele! Nimekiri asjadest, millele tähelepanu pöörata:

  1. Seinad
    Veendu, et seinad oleks puhtad ning kõik plekid eemaldatud. Kui mõni plekk ei taha maha tulla, proovi kasutada puhastus švammi (nt Vileda Miraclean švammid). Kui märkad duširuumi seintel/põrandal katlakivi, puhasta pindu happelise puhastusvahendi ja vannitoaharjaga.
  2. Uksed
    Pühi ja pese puhtaks uksed ja ukselingid.
  3. Põrandad
    Pühi ja pese puhtaks põrandad.
  4. Kapid
    Tühjenda kapid oma isiklikest asjadest ning pese pinnad nii seest kui väljast. Pea silmas ka kapiuksed ja uksenupud!
  5. Tasapinnad
    Puhasta kõik töötasapinnad, vajadusel kasuta katlakivi eemaldusvahendeid.
  6. Külmkapp
    Tühjenda külmkapp ja sügavkülm oma isiklikest asjadest ning puhasta see nii seest kui väljast. Sulata sügavkülm! Kui võtad külmakapi vooluvõrgust välja, jäta külmiku uksed lahti.
  7. Kraanikauss
    Puhasta lapiga kraanikauss ning vajadusel kasuta katlakivieemaldus vahendit.
  8. WC-pott
    Puhasta nii WC-pott kui prill-laud! Pese pott nii väljast kui seest.

NB! Kui Sa jagad tuba ning Sinu toakaaslased ei koli välja, soovitame Sul koostada nimikirja Sinu poolt tehtud koristustöödest. See aitab meid kui kontrollime Sinu poolt vabastatud kohta.