Eesti Mereakadeemia koondab endas merendusalase kompetentsi laevanduse, sadamamajanduse, väikelaevaehituse ja teistel seotud teemadel, kus lisaks õppetööle viiakse läbi ka erinevaid teadusarendus projekte siseriiklikult ja rahvusvahelisel tasemel.
Projekti SkillSea eesmärgiks on Euroopa tasandil edendada tööstuse, ametiasutuste ja haridus- ja koolitusteenuste pakkujate vahelist koostööd töötamaks välja haridusstrateegia merendussektori jaoks, mis võimaldaks tulevikus pakkuda merendusega tegelevatele spetsialistidele õigeid oskusi tööturu vajadusi silmas pidades ning tagades sellega ka Euroopa merendussektori jätkusuutlikkus.
Projekti tegevustena kaardistatakse tulevikus vajalikud oskused, töötatakse välja uued õppekavad ning rakendatakse uus sektori-põhine strateegia.
Projekti rahastatakse Erasmus+ KA2 programmist ning tegevused viiakse läbi perioodil 01.01.2019 - 31.12.2022.
Kontakt: Liana Šestak (liana.sestak@taltech.ee)
SME Aisle (Exports of cluster of CB economic strengths shipbuilding, maritime renewable energy, automation and ICT to Namibia as a stabile point to entry to the South African markets) fookus on merendussektori ekspordipotentsiaali kasvatamine Lõuna-Aafrika sihtturule Eesti, Soome, Läti ja Rootsi suunalt.
Projekti juhtpartneriks on Namiibia ja Lõuna-Aafrika sihtturuga pikalt koostööd teinud Satakunta University of Applied Sciences ning partnerid on lisaks EMERA’le Soomest Prizztech Oy, Lätist Latvian Chamber of Commerce and Industry ning Association of Mechanical Engineering and Metalworking Industries of Latvia ja Rootsist Swedish Windpower Association (assotsieerunud partner).
Projekti eelarve on 1,73 miljonit eurot, millest EMERA eelarve maht on ca 400 000 eurot.
Projekti peamisteks sihtrühmadeks on ettevõtted, kes tegelevad järgmistes valdkondades:
-
infrastruktuur – tehnika ja seadmed, taastuvenergia, automatiseeritus, IT-lahendused;
-
laevaehitus, laevade ümberehitus ja remont;
-
väljaõppe ja koolituste pakkumine merendussektoris;
-
ekspertteenuste pakkumine.
Kestus: 01.03.2018 – 31.08.2022
Kontakt: Erko Veltson (erko.veltson@taltech.ee)
Projekti SMARTSEA eesmärgiks on välja tötada interaktiivne magistriõppe programm tõusvale "targale merendussektorile" IKT ja IoT alaste pädevustega merendusspetsialistide koolitamiseks.
Välja töötatav õppekava oleks ühe-aastane (60 ECTS) programm, millest 8 kuud on õpet ja 1 kuu praktikat merendussektori ettevõttes. Õppeained koondavad teemad infotehnloogiast, kaugseirest, meresõiduohutusest, merekeskkonnast jt. valdkondadest.
Projekti jooksul töötatakse välja õppekava ning sellesse kuuluvad õppeained, pannakse kokku pakett laboratoorsete harjutuste juhenditega, kaardistatakse vajadused ja võetakse kasutusele SMARTSEA e-õppeplatvorm, sertifitseeritakse õppekava ning viiakse läbi esimene SMARTSEA õppekav testkurus.
Projekt on rahastatud ERASMUS+ programmist ning tegevused viiakse läbi perioodil 01.11.2019 - 31.10.2022.
Kontakt: Kadi Kasepõld (kadi.kasepold@taltech.ee)
Soolal on toidutoodetes oluline tehnoloogiline, säilitav ja sensoorseid omadusi kujundav roll. Kuna sool on kättesaadav, odav ning heade tehnoloogiliste ja säilitusomadustega, siis kasutatakse seda toidutootes ohtralt. Samas on teada, et tänapäeva inimesed tarbivad liiga palju soola. Soolasisalduse vähendamine toidutoodetes on üks olulisemaid tervisealaseid prioriteete. Seejuures peab soolasisalduse vähendamise juures tagama toodete kvaliteedi – head maitseomadused aga ka toodete ohutuse.
Põisadrust antioksüdantide ja kiudainete rikka toote valmistamine ja selle kasutus-võimaluste testimine kalatoodete soolasisalduse vähendamiseks ning kuivatatud toodete kvaliteedi tõstmiseks on innovaatiline lähenemisviis, mis annab kalakäitlejale võimaluse toota tarbijate vajadustele sobivaid tooteid. Antioksüdandid on levinud toidutoodete koostisained, mis aitavad säilitada toodete ohutuse ja kvaliteedi.
Soolasisalduse vähendamise tegevuste tulemusel saab ettevõte valida oma toodetele sobivaimad soolaasendajad ning vähendada toodete soolasisaldust. Väiksema soolasisaldusega tooted on tarbijate hulgas populaarsemad ning see aitab kaasa ettevõtte toodete müügile.
Kuivatatud kalatoodete tootearendus tegevuste tulemusel saab ettevõte tarbijapõhiselt arendatud uued tooteretseptid kuivatatud kalatoodete sortimenti, mis aitab kaasa ettevõtte toodete müügile.
Põisadrulisandi tootearendus on annab ettevõttele võimaluse eristuda kohaliku toormaterjali väärindamisega ning võtta tootmiss kasutusele uudse vetikal põhineva koostiskomponendi.
Tegevus viiakse ellu ajavahemikul: 01.09.2020 - 31.12.2022
Uuringu teostamist rahastab Euroopa Merendus- ja Kalandusfond ning Maaeluministeerium. Uuringu asjaajamist toetab Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet.
Kontakt: Loreida Timberg (loreida.timberg@taltech.ee)
Kilust ja räimest toodetud kalaõli rasvhappelise koostise, metallide ja saasteainete sisalduse analüüsi ning säilituskatsete pealt saab hinnata, kas Läänemerest püütud kilust-räimest toodetud kalaõlist saaks potentsiaalselt teha inimtoiduks sobivaid kõrgema lisandväärtusega, nt oomega-3 õlide tooteid. Selline uurimusteema on oluline kogu Eesti kilu ja räimepüügi sektorile, sest võimaldab komponenditehase toodangut väärindada.
Kalaõli kvaliteedi säilitamiseks kasutatakse ka erinevaid antioksüdante. Trend ja turu nõudlus on eelistada võimalikult naturaalseid antioksüdante, kuid nende efektiivsuse määramine nõuab säilituskatseid, mille käigus on vajalik hinnata kalaõli kvaliteediomadusi – rasvhappelist koostist ja sensoorseid omadusi.
Uuringu tulemusi rakendades on võimalik leida potentsiaalsed kalaõli ja kalajahu väärindamise viisid:
-
-
Mida värskemast ja parema kvaliteediga toormaterjalist toodetakse kalakomponente, seda parema kvaliteediga ja kõrgema lisandväärtusega need on;
-
Tooraine kõrge kvaliteedi säilitamise võimalused annavad püüdjatele võimaluse täiendada püügijärgseid säilitamismeetodeid ning tootmisesse jõuab kõrgema kvaliteedi ja parema hinnaga kilu-räim;
-
Kalaõli ja kalajahu säilituskatsed erinevate antioksüdantidega annavad infot, mis juhtub toodete kvaliteediga ja kui kaua on võimalik hoida toote kvaliteeti stabiilsena.
Tegevused viiakse ellu ajavahemikul 01.09.2020 - 31.12.2022.
Uuringu teostamist rahastab Euroopa Merendus- ja Kalandusfond ning Maaeluministeerium. Uuringu asjaajamist toetab Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet.
Kontakt: Loreida Timberg (loreida.timberg@taltech.ee)
Laialdane IoT tehnoloogia kasutusele võtmine merendussektoris on loonud laevaomanikele uued võimalused laevade ohutumaks ja ökonoomsemaks opereerimiseks tuues samas kaasa riskid, millega ettevõtted pole varem kokku puutunud. Nimetatud riskide maandamiseks on loomisel merenduse küberjulgeoleku uurimisrühm, mille fookuses hakkab olema kolm peamist teemat: mereside turvalisus, meretehnoloogia küberturvalisus ning inimaspektid küberturvalisuses.
Horisont 2020 EraChairi programmist rahastuse saanud projekt MariCybERA aitab ülikooli tuua silmapaistvaid akadeemikuid ja kõrgetasemelised tippspetsialiste, et arendada küberturvalisuse valdkonda merenduses ning tõsta kompetentsi antud valdkonnas. Projekt võimaldab ühtlasi ülikooli juurde luua merenduse küberturbe keskuse.
Projekti eelarve on 2 497 500 €, millest TalTech-i osa on 1 248 750€
Projekt on rahastatud Horisont2020 Widespread programmist ning tegevused viiakse läbi perioodil 01.01.2021 - 21.12.2025
Kontakt: Dan Heering (dan.heering@taltech.ee)
Projekti kodulehekülg: MariCybERA (taltech.ee)