Kui sul on soov anda oma panus keskkonnakaitsesse ning lahendada olemasolevaid probleeme uusimate tehnoloogiatega, siis oled meie õppekava valides õigel teel! Õppekava eesmärk on anda laiapõhjaline ettevalmistus koos praktiliste oskuste, teadmiste ja hoiakutega tööks keskkonnatehnoloogia valdkonnas.
Eriala sisu
Õppekava keskendub aktuaalsete keskkonnaprobleemide lahendamisele, võimaldades süvitsi analüüsida, kuidas erinevad tehnoloogiad toimivad. Lisaks omandatakse teadmised ja oskused kestliku keskkonnajuhtimise jaoks vajalike poliitikate, tööriistade ja tehnoloogiate kasutamiseks.
Õppekava läbinuna:
- omandad laiapõhjalised teadmised kaasaegsetest keskkonnatehnoloogiatest ja strateegiatest,
- demonstreerid süsteemseid teadmisi oma erialal, et olla võimeline töötama keskkonnatehnoloogi kvalifikatsiooni nõudval töökohal magistritaseme spetsialistina,
- rakendad oma erialaseid teadmisi ja interdistsiplinaarseid seoseid probleemide püstitamisel, protsesside analüüsil, modelleerimisel ning projektide koostamisel ja täitmisel,
- omandad praktilist kogemust analüütiliste seadmete kasutamisel ning suurandmete töötlemisel,
- analüüsid kestliku juhtimise põhialuseid ning oskad rakendada olelusringi analüüsi meetodeid.
Uues tasakaalustatud õppekavas hakkad õppima sealhulgas keskkonna osa Keskkonna-, majandus- ja juhtimismeetmete ja standardite kogumist (inglise keeles „Environmental“ in Environmental, Social, Governance, ESG):
- kasvuhoonegaaside heitkogused ja energiasäästlikkumad tehnoloogiad,
- jäätmete vähendamine ja -käitlus,
- kliimamuutuste leevendamise strateegiad,
- ettevõtte ja selle tarneahela keskkonnamõju,
- toote kestlik disain,
- õppeained: Keskkonnapoliitika ja kestlikkuse strateegia, Keskkonnamõju hindamine ja keskkonnajuhtimissüsteem, Säästlik/puhtam tootmine, Keskkonnatehnoloogia eriprotsessid, Ringmajanduslik tootedisain.
Kuna õppekava pakub inseneriteaduskond, siis on olulised ka praktilise töö käigus omandatud oskused, mis on otseselt seotud tootmistehnoloogiate ja keskkonnaseirega ning on osa Rohelisest kokkuleppest (Üleminek ringmajandusse, saastevaba Euroopa – strateegia keemiliste ainete jätkusuutlikuks kasutamiseks, puhta õhu ja vee tegevuskavad, inglise keeles Transition to Circular Economy, Zero pollution Europe – strategy on sustainable use of chemicals, Clean Air and Water Action Plans):
- saasteained, analüütiliste seadmete kasutamine, seire (praktikum),
- elutsükli analüüs (tarkvara),
- suurandmete analüüs (tarkvara),
- (keskkonna) tehnoloogiate ja protsesside valik, projekteerimine, kasutamine (praktikum, projekteerimistarkvara),
- jäätmekäitluses kasutatavad tehnoloogiad,
- tehnilis-majanduslik analüüs (TEA, tarkvara),
- õppeained: Keskkonnasaaste, -analüüs ja -seire, Maa süsteemide kaugseire, Elutsükli analüüs, Keskkonnaandmete töötlus ja analüüs, Keskkonnatehnoloogia praktikum ja projekt, Keemiatehnika alused keemikutele, Protsesside projekteerimine ja tehnilis-majanduslik analüüs, Tehnoloogiaettevõtlus.
Uuel magistriõppekaval alustamise tingimuseks on bakalaureusekraad loodus- ja tehnikateadustes või kõrgharidus lähedasel erialal, seega saavad sellele õppekavale õppima asuda väga erinevatel erialadel bakalaureusekraadi omandanud inimesed!
Õppetöö toimub päevaõppe vormis, kuid oleme tunniplaani koostamisel arvestanud võimalikult palju tööl käivate tudengitega. Seetõttu toimuvad loengud üldjuhul kolmel tööpäeval nädalas ning laboratoorsed tööd päeva teises pooles. Selliselt on ka töötavatel inimestel lihtsam ühildada õpinguid tööeluga.
Tutvu keskkonnatehnoloogiate ja -strateegiate õppekava täisversiooniga
Tulevik
Elukestev õpe on muutunud trendiks tööea pikenemise ning suureneva täiend- ja ümberõppe vajaduse taustal. Ootame õppima inimesi, kes soovivad jätkata õpinguid magistriõppes või ümber õppida ja spetsialiseeruda aktuaalsele tehnikaerialale.
Kuna vajadus inseneride järele kasvab pikemas perspektiivis nii tehnoloogia arengut kui ka rohepöörde tulevikusuundi silmas pidades, vajab süsteemset ja terviklikku lähenemist ka keskkonnatehnoloogia alane haridus. 2023. aastal avaldatud OSKA raport prognoosib keskkonnanõuete karmistumisest tulenevalt aastani 2031 keskkonnaspetsialistide tööturu kasvu kuni 30%. Keskkonnaalane tehnikaharidus magistritasemel on strateegilaselt vajalik ekspertide olemasolu ja järelkasvu tagamiseks.
Õppekava lõpetajad on oodatud keskkonnaspetsialistidena nii tööstusettevõtetes, jäätmekäitlusettevõtetes, veepuhastusjaamades kui ka avalikus sektoris ja erinevates asutustes (nt AS Tallinna Vesi, EcoPro AS, Ragn-Sells, AS Epler&Lorenz, Eastman Specialities, Keskkonnaamet ja -ministeerium, Põllumajandusamet ja paljud teised).
Omandatud teadmised ja oskused võimaldavad jätkata õpinguid ka doktoriõppes nii Eestis kui välismaal.