Teadustaristu kirjeldus
Keemilise sünteesi ja tehnoloogia teadustaristu (SynTech) koondab keemilise sünteesi ning keemia- ja biotehnoloogia alase võimekuse Eestis. Teadustaristu eesmärk on välja töötada ja tehnologiseerida uusi jätkusuutlikke ja keskkonnasõbralikke sünteesimeetodeid, nagu mehhanosüntees, voolukeemia, elektrokeemia, fotokeemia, organokatalüüsi.
Sünteetilise bioloogia meetodite sümbioos keemilistega loob uued võimalused keerukate looduslike ühendite ja nende derivaatide saamiseks. Uute meetodite ja materjalide jätkusuutlikuse tagamiseks viiakse läbi ohutusuuringuid. Taristu ühine kasutamine algatab uusi interdistsiplinaarseid projekte ja loob eeldused innovatsiooniks ja koostööks teadusmahukate ettevõtetega. Taristu kasutamise kaasamine kõrghariduse kõigis astmetes, sh mikrokraadiprogrammides ja täiendõppes tagab teaduse järjepidevuse ning kvalifitseeritud järelkasvu ettevõtluses.
Teadustaristu eesmärgid ja visioon
Teadustaristu eesmärk on koondada keemilise sünteesi ja tehnoloogiate ning nende analüüsi kompetents, mis on senini paiknenud eraldiseisvate üksustena ülikoolides ja teadusasutustes. See loob eeldused innovatsiooniks ja selle rakendamiseks Eesti majanduses.
Taristu ühine kasutamine algatab uusi interdistsiplinaarseid projekte näiteks keemilises bioloogias, ravimiarenduses ja innovatiivsete keskkonnasäästlike materjalide ja tehnoloogiate väljaarendamises. Kvaliteetse ja kaasaegse hariduse andmine eksperimentaalteaduste üliõpilastele ei ole võimalik kaasaegse taristuta, kuid just sellise väljaõppega spetsialistidest on Eesti innovaatilistes ettevõtetes suur puudus. Kõik see tagab pikemas vaates keemilise sünteesi ja tehnoloogiate järjepidevuse ning loob silla Eesti teaduse ja majanduse vahel.
Taristu kasutamise mõju väljendub kolmes valdkonnas: keskkond, majandus ja inimene. Uute jätkusuutlike ja keskkonnasõbralike sünteesimeetodite rakendamine vähendab tekkivate ohtlike jäätmete hulka ning materjalide keskkonnaohutuse uuringud ennetavad ohtlike materjalide sattumist keskkonda. Sellega tagatakse turvalisem ja kvaliteetsem elukeskkond. Efektiivsemad protsessid kulutavad vähem energiat ja aitavad kaasa rohepöördele. Uute meetodite kasutamine teadmistepõhises ettevõtluses ja tööstuses tõstab majanduse efektiivsust ja loob aluse innovatsiooniks. Tudengite harimine ja kogemus uusimate tehnoloogiate kasutamisel loob eelduse teadmussiirdeks ka erasektorisse, panustades seeläbi majanduse arengusse.