Tallinna Tehnikaülikooli Tervisetehnoloogiate instituut tähistab 2024. aastal mitut suursündmust: sügisel täitub instituudi 30. tegevusaasta ning sama väärikasse ikka on jõudnud Eesti Biomeditsiinitehnika ja Meditsiinifüüsika Ühing. Samuti on põhjust õnnitleda E-tervise magistriõppekava, mis on tegutsenud 15 aastat.
Tervisetehnoloogiate instituudi liikmed ja sõbrad on oodatud 7. novembril 2024 Tallinna Teletorni, et saada ülevaade Tervisetehnoloogiate instituudi uurimisrühmade, koostööpartnerite ja tegevusplaanide kohta. Õhtul on osalejatele pidulik koosviibimine ja õhtusöök Teletorni restoranis.
Osalemine on üksnes personaalsete kutsete alusel.
Olete väga oodatud ka 8. novembril Tallinna Tehnikaülikooli tudengimajja Heaoluteaduste tippkeskuse EstWell avakonverentsile. Vaata lähemalt ja registreeru.
Küsi esinejatelt küsimusi
Ajakava
- 10.30–10.55 Saabumine ja kohvilaud
- 10.55–11.00 Avamine
- 11.00–11.05 Tervitussõnad. Tallinna Tehnikaülikooli Infotehnoloogiateaduskonna dekaan professor Gert Jervan
- 11.05–11.10 Tervitussõnad. Tallinna Tehnikaülikooli raadiofüüsika emeriitprofessor Hiie Hinrikus
- 11.10–11.20 Hiie Hinrikuse nimelise stipendiumi kätteandmine Meditsiinitehnika ja -füüsika õppekava üliõpilasele. EBMÜ juhatuse liige Jaanus Lass ja Hiie Hinrikus
- 11.20–11.40 Tervisetehnoloogiate instituudi minevik-olevik-tulevik. Tervisetehnoloogiate instituudi direktor, nooremprofessor Jana Holmar
- 11.40–11.50 Rahvusvaheline koostöö: COST PerMedik võrgustiku projekti ülevaade. RWTH Aacheni Ülikooli professor Joachim Jankowski (ettekanne on inglise keeles)
- 11.50–12.00 Rahvusvaheline koostöö: COST PerMedik võrgustiku projekt “Post-translational modification in context of comorbidities”. RWTH Aacheni Ülikooli professor Vera Jankowski (ettekanne on inglise keeles)
- 12.00–12.15 Eesti Biomeditsiinitehnika ja Meditsiinifüüsika Ühing. EBMÜ juhatuse liige Jaanus Lass
- 12.15–12.30 Inside EFOMP (European Federation of Organisations for Medical Physics): Current status on the role, demands and requirements of the Medical Physicist. EFOMP Chair of Education and Training Committee Veronica Rossetti (ettekanne on inglise keeles)
- 12.30–12.45 Magistriõpe tervisetehnoloogiates I: E-tervis. Programmijuht Doris Kaljuste
- 12.45–13.00 Magistriõpe tervisetehnoloogiates II: Meditsiinitehnika ja -füüsika. Programmijuht Jelena Fomina
- 13.00–14.00 Lõuna
- 14.00–14.20 Meditsiinitehnika insener erinevates rollides: e-intensiivi süsteemi projekt Regionaalhaiglas. Põhja-Eesti Regionaalhaigla Meditsiinitehnika teenistuse biomeditsiinitehnika insener Anna-Marie Jakobson
- 14.20–14.40 Tallinna Haigla kui parim võimalus kaasajastada ja optimiseerida meditsiinitehnoloogiaid ning haiglate infrastruktuuri tänases Eestis. Meditsiinitehnoloogia juhtivspetsialist Marko Parve
- 14.40–15.00 TalTech Health tutvustus – Tervise- ja toidutehnoloogiate fookustippkeskus TalTechis. Tallinna Tehnikaülikooli biomeditsiini teadlane ja Keemia ja biotehnoloogia instituudi direktor Pirjo Spuul
- 15.00–15.20 TalTechi Tervisetehnoloogiate instituudi uurimisrühm "Sensortehnoloogiad meditsiinitehnikas". Tallinna Tehnikaülikooli meditsiinifüüsika professor Ivo Fridolin
- 15.20–15.40 Heaolupaus
- 15.40–16.00 TalTechi Tervisetehnoloogiate instituudi uurimisrühm "E-tervise rakendused ja teenused". Tallinna Tehnikaülikooli e-tervise professor Peeter Ross
- 16.00–16.15 TalTechi Tervisetehnoloogiate instituudi uurimisrühm "Aju bioelektrilised signaalid". Tallinna Tehnikaülikooli biosignaalide töötluse professor Maie Bachmann
- 16.15–16.30 TalTechi Tervisetehnoloogiate instituudi uurimisrühm "Hüpertensiooni ja ateroskleroosi diagnostika ning ravi tehnoloogiad". Tallinna Tehnikaülikooli kardiovaskulaarse meditsiini professor Margus Viigimaa
- 16.30–17.00 Heaoluteaduste tippkeskuse tutvustus. Heaoluteaduste tippkeskuse EstWell tegevjuht Margit Meiesaar
- 17.00–18.00 Ühispilt ja majatuur
- 18.00–22.00 Õhtusöök, tervitused ja õnnitlused, muusikaline etteaste
Esinejad
Gert Jervan on TalTechi IT professor ja IT-teaduskonna dekaan. Ta tegeleb teadustöös teemadega, mis on seotud IT usaldusväärsuse ja töökindlusega. Dekaanina on tema vastutusel aga teaduskond, kus õpib ligemale 3000 tudengit ja töötab üle 300 töötaja.
Hiie Hinrikus on Tehnikaülikooli raadiofüüsika emeriitprofessor. Ta on rahvusvaheliselt tuntud biomeditsiinitehnika teadlane ja mitteioniseeriva kiirguse ekspert. Hinrikuse eestvedamisel loodi 1994 Tehnikaülikoolis Biomeditsiinitehnika keskus ja Eesti Biomeditsiinitehnika ja Meditsiinifüüsika Ühing.
Jana Holmar on TalTechi biovedelike optika nooremprofessor ja Tervisetehnoloogiate instituudi direktor. Instituudi juhina töötab ta uurimisrühmade suurema koostöö, konkurentsivõime ja nähtavuse nimel ning teadustöös arendab biomarkerite optika teadussuunda, mis võimaldaks parendada neerupuudulikkusega inimeste elu.
Professor Joachim Jankowski on Saksamaa RWTH Aacheni Ülikooli Molekulaarse südame-veresoonkonna uuringute instituudi (IMCAR) direktor ning Euroopa Ureemiliste Toksiinide (EUTox) töögrupi juht. Ta on pühendunud teadusliku tipptaseme saavutamisele südame-veresoonkonna bioloogia valdkonnas, keskendudes eelkõige kroonilisele neerupuudulikkusele, veresoonte remodelleerumisele ja südame-veresoonkonna haigustele.
Professor Vera Jankowski on Molekulaarse südame-veresoonkonna uuringute instituudi (IMCAR) töörühma juht Saksamaal RWTH Aacheni Ülikoolis. Tal on laialdased teadmised massispektromeetria ja kromatograafia vallas, et tuvastada, kvantifitseerida ja lokaliseerida kroonilise neeruhaiguse, SVH ja neurodegeneratiivsete haiguste patoloogiliste protsesside uudseid regulaatoreid. Ta on silmapaistev ekspert valkude ja peptiidide translatsioonijärgsete modifikatsioonide (PTM) avastamisel ja nende lokaliseerimisel koes, kasutades kromatograafia, massispektromeetria ja MALDI-kuvamise kombinatsiooni.
Jaanus Lass on EBMÜ juhatuse liige, tehnikateadlane ja ettevõtja ning volitatud biomeditsiinitehnika insener. Ühtlasi on ta Eesti biomeditsiinitehnikainseneri kutsesüsteemi eestvedaja.
Veronica Rossetti on Itaalia meditsiinifüüsik, kes töötab Torinos Città della Salute e della Scienza ülikooli haigla meditsiinifüüsika osakonnas. Tema erialane tegevus keskendub diagnostilise radioloogia kujutamisele, dosimeetriale ja kiirguskaitsele. Ta on Torino ülikooli arstiteaduskonna dotsent ning osaleb meditsiinifüüsikute ja teiste tervishoiutöötajate koolitusprogrammides. Ta on teist ametiaega EFOMP haridus- ja koolituskomitee esimees.
Doris Kaljuste on TalTechi E-tervise magistriprogrammi juht. Kaljuste on varem olnud kaasatud erinevates rollides e-tervise projektides nii ülikoolis kui ka haiglas ning teinud tihedat koostööd e-tervise ning integreeritud hoolduse valdkonna osapooltega Eestis ja välismaal.
Jelena Fomina (PhD) on Meditsiinitehnika ja -füüsika programmijuht. Kasutades enam kui kümneaastast ettevõtluskoostöö kogemust innovaatiliste projektide elluviimisel ja toetudes kolleegide erialasele kogemusele, motiveerib ta üliõpilasi programmi edukalt läbima.
Anna-Marie Jakobson on lõpetanud TalTechi meditsiinitehnika ja -füüsika magistrieriala, töötab Regionaalhaiglas biomeditsiinitehnika insenerina ning tema hallata on intensiivraviseadmed. Samuti vastutab ta Regionaalhaigla mõõtelabori insenerina dosimeetriasüsteemi korrektse toimimise ja kiirgustöötajate isikudooside mõõtetulemuste esitamise eest.
Marko Parve on laialdaste oskustega meditsiinitehnoloogia juhtivspetsialist ja meditsiinitehnika insener, kellel on üle 15 aasta kogemust Ida-Tallinna Keskhaigla meditsiinitehnika osakonna juhina. Praegu töötab ta Sihtasutuses Tallinna Haigla Arendus juhtiva meditsiinitehnoloogina, kus ta panustab oma teadmiste ja kogemustega uue haigla projekteerimisse.
TalTechi biomeditsiini teadlane ning Keemia ja biotehnoloogia instituudi direktor Pirjo Spuul on rahvusvaheliselt tunnustatud mikrobioloog ja biomeditsiini uurimisrühma juht. Tema eestvedamisel uuritakse patogeenidest põhjustatud vähitekkelisi protsesse, keskendudes inimese patogeenile Helicobacter pylori.
Ivo Fridolin on Tallinna Tehnikaülikooli Tervisetehnoloogiate instituudi täisprofessor tenuuris ja Optofluid Technologies OÜ tehnoloogiate juht (CTO). Ivo ja tema uurimisrühm on teerajajad optilise dialüüsravi doosi monitooringu metoodika ja -tehnoloogia vallas ning füsioloogilise heaolu hindamise metoodika arendamisel multiparameetriliste füsioloogiliste mõõtmiste põhjal linnaruumis.
Peeter Ross on e-tervise professor ja radioloog ning E-tervise doktori- ja magistriprogrammi kaasasutaja. Ta on rahvusvaheliselt tuntust kogunud Eesti tervise infosüsteemi üks loojatest ja elluviijatest.
Maie Bachmann on TalTechi biosignaalide töötluse kaasprofessor. Ta on loonud ja arendanud meetodid, mis võimaldavad tuvastada mentaalsete häirete või keskkonna poolt tingitud muutused aju signaalides.
Margus Viigimaa on TalTechi kardiovaskulaarse meditsiini teadlane. Ta on rahvusvaheliselt tuntud hüpertensiooni, ateroskleroosi ja personaalmeditsiini ekspert, samuti mitmete Euroopa erialaühingute auliige.
Margit Meiesaar on heaoluteaduste tippkeskuse tegevjuht, varasemalt töötanud Eesti Teadusagentuuris programmijuhina ning TÜ tehnoloogiainstituudis projektijuhi ja kommunikatsiooniinimesena.
Registreerumine
Registreeruda palume üksnes e-kirja teel kutse saanutel. NB! Kohti on piiratud koguses. Juhul kui peale registreerumist selgub, et Te osaleda ei saa, siis palume sellest kindlasti teada anda martin.kriisemann@taltech.ee.
Kohale saamine ja parkimine
Tallinna Teletorn asub kesklinnast ca 20 minuti sõidu kaugusel aadressil Kloostrimetsa tee 58 A, Tallinn.
Teletorni tasuta parkimisala asub otse Teletorni sissepääsu ees, kus on kohti 60-le sõidukile.
Kesklinnast sõidavad Teletorni juurde bussid number 34 ja 38, mis väljuvad Viru Keskuse bussiterminalist. Lasnamäelt ja Viimsist sõidab sinna buss number 48. Teletorni peatus on “Teletorn”, kust on lühike jalutuskäik torni juurde. Täpsemad sõiduplaanid ja peatuste asukohad leiate Tallinna ühistranspordi veebilehelt.
Lisainfo
Konverentsil osalemine on tasuta, kuid eeldab eelnevat registreerumist. Sisenedes tuleb esitada registreerumisel saadud QR-kood.
Konverents on eesti keeles, va välisesinejate ettekanded. Konverentsil on sünkroontõlge eesti-inglise suunal.
Korraldajad jätavad endale õiguse teha programmis muudatusi.
Toeta Hiie Hinrikuse nimelist stipendiumifondi!
Stipendium on mõeldud IT-teaduskonna Meditsiinitehnika ja -füüsika magistrandile ning stipendium antakse esmakordselt välja 2024. aastal Tallinna Tehnikaülikooli Arengufondi sügisese konkursi raames. Stipendium antakse üle juubelikonverentsil 7. novembril.