Tallinna Tehnikaülikool

5G-OCN

Projekti kirjeldus
Avatud lähtekoodiga tarkvara ja riistvara on õpetamise ja uurimistöö jaoks olulised tööriistad, kuna need võimaldavad uurida, mõista ja katsetada kaugemale sellest, mis on tavaliselt võimalik kaubanduslike suletud lähtekoodiga tööriistadega.

Mis puutub 5G-sse, viienda põlvkonna mobiilse traadita tehnoloogiasse, siis Thomas Johann Seebecki elektroonikaosakond ei ole mitte ainult kasutusele võtnud kommertsklassi 5G akadeemilise võrgu, vaid pakkunud ka mitmesuguseid avatud lähtekoodiga tarkvara ja tarkvara, sealhulgas: USRP tarkvaraga määratletud raadioseadmetega (Software Defined Radio), „Open Air Interface“ tarkvaraga, avatud raadiojuurdepääsuvõrguga (O-RAN) jne.

Eespool kirjeldatu täiendamiseks rajab 5G avatud tuumvõrgu (5G-OCN) projekt õpetamisele suunatud avatud 5G põhivõrgu katsealuse, mis põhineb Fraunhofer FOKUS Open5GCore'i tööriistakomplektil (https://www.open5gcore.org/).
Praegu loob see tööriistakomplekt 3GPP väljaande 15 ja 16 põhivõrgu funktsioone. Open5GCore on koostalitlusvõimeline 5G NR tugijaamade ja kasutajaseadmetega, sealhulgas nendega, mis on kasutusele võetud TalTech 5G SA akadeemilise võrgu osana.

Open5GCore arhitektuur on loodud 5G ökosüsteemi jaoks, mis põhineb standardsetel 3GPP komponentidel ja protokollidel (SBA, NAS, NG-AP, GTP jne), mida on lihtne kohandada ja muuta, et see sobiks juurutamise ja kasutusjuhtumite nõuetega ning mida on lihtne laiendada innovatiivsete funktsioonidega (järgides uusi 5G standardeid: 3GPP Rel. 15 ja Rel. 16) nt. mitme viilu tugi.
See annab õpilastele ja teadlastele võimaluse olla kursis viimaste ja tulevaste arengutega 5G-s ja 5G-st kaugemale.

Projekti olek ja koostöövõimalused
- Suvi 2023: hange, litsentsimine, paigaldus: lõpetatud.
- Sügis 2023: juurutamine ja testimine: käimas
- 2024. aasta talv/kevad: püsige kursis, et saada rohkem teavet tulevaste töötubade ja koostöövõimaluste kohta õpilastele, õpetajatele, teadlastele, mobiilsideoperaatoritele ja avalikule sektorile.

Tunnustus
5G-OCN on saanud rahastuse TalTechi Haridusarengu Fondilt / Õppearendusfondilt (projekti number SÕF23031) ja Thomas Johann Seebecki elektroonikaosakonnalt.

Kontaktid:
Yannick Le Moullec
Margus Rohtla

Lisainformatsioon (ENG)