22. veebruaril toimunud Eesti Vabariigi aastapäeva tähistamise aktusel anti Tallinna Tehnikaülikoolis esmakordselt välja Aasta rohetegu 2023 auhind, mille pälvis TalTechi Keemia ja biotehnoloogia instituut.
Viimase paari aasta jooksul on instituut paistnud silma mitme keskkonnasõbraliku algatusega, tõstes seeläbi töötajate teadlikkust ning aidanud vähendada ülikooli keskkonnajalajälge, olgu selleks siis energiasäästu väljakutse või RRR (Reduce, Reuse, Recycle) ehk Vähenda, Taaskasuta, Käitle ümber väljakutse.
Kaasamine ja motivatsioon
2023. aasta sügisel läbi viidud RRR (Reduce, Reuse, Recycle) väljakutse kestis kolm kuud ning sellest võttis osa 11 uurimisrühma ehk pea pooled instituudi uurimisrühmadest. Väljakutse põhiline eesmärk oli taaskasutada ning käidelda ümber võimalikult palju ja efektiivselt nii laboritarvikuid, reagente kui ka tekkivaid vahe-ja jääkprodukte, et vähendada instituudis nii õppe-, teadus- kui ettevõtluskoostöö käigus tekkivaid jäätmeid.
Töötajate motiveerimiseks kasutati kavalat võtet - nimelt toimusid väljakutsed võistluse vormis. Iga uurimisrühm või meeskond sai end kirja panna ning parimate praktikate sisseviijatele olid ette nähtud ka auhinnad. Kui esimesel väljakutsel osales 8 uurimisrühma, siis teisele väljakutsele pani ennast kirja juba 11 ehk üle poole instituudi töötajatest. “Mulle tundub, et võistluse moment motiveeris töötajaid, kuid kindlasti kõnetasid väljakutse teemad töötajaid, sest oli näha väga suurt entusiasmi ning palju põnevaid ja kasulikke ideid. Kuna tegemist ei olnud kohustusliku kampaaniaga, siis kaasatulijad olid kõik väga motiveeritud ning nakatasid oma entusiasmiga ka teisi,” sõnas keemia ja biotehnoloogia instituudi direktor Pirjo Spuul.
Väljakutse tõi kaasa hulgaliselt positiivseid muutusi:
-
Interdistsiplinaarne koostöö ja parem suhtlus uurimisrühmade vahel, et jagada edukaid praktikaid jäätmete vähendamiseks ning tagada jätkusuutlikkus jagades seadmeid ja kemikaale.
-
Kuiva jää taaskasutus. Kui enne väljakutset ostsid mitmed uurimisrühmad regulaarselt kuiva jääd, siis väljakutse käigus selgus, et paljud saadetised saabuvad kuival jääl ning neid ühiselt jagades tekitati instituudis varu, mida saavad kõik kasutada.
-
Metalloproteoomika laboris töötati välja uus katseklaaside pesemise süsteem, mis säästab vett
-
Riidest käterätid paberkäterättide asemel
-
Kui paberkäterätte kasutatakse, siis need lõigatakse mitmes laboris väiksemateks tükkideks, et kuluks vähem paberit.
-
Instituut soetas pesumasina, kus kõik töötajad saavad oma käterätte ning ka kitleid pesta. Varem transporditi kõik kitlid pesumajadesse, mis oli lisa transpordi-ja ka rahaline kulu.
-
Vanade lõputööde kaantest tehti mikrobioloogia laborisse tasside lugemise alused.
-
Uurimisrühmad on endale muretsenud 3D printerid, et printida labori tarvikuid, nt. tuubide hoidjaid ja adaptereid. Jätkusuutlikkuse tagamiseks kasutatakse siin biolagunevat plastikut ning koha peal tootmine vähendab transpordi vajadusi vähendades CO2 emissiooni.
Keemia ja biotehnoloogia instituudi 2022. aasta energiasäästu väljakutse kohta loe lähemalt Mari Öö Sarve artiklist Väljakutse tõi instituudile 15% energiasäästu | TalTech või kuula raadiosaadet Ökoskoop. Energiasäästu väljakutse ja parandamiskultuur | Vikerraadio | ERR.
Keemia ja biotehnoloogia instituudi direktor Pirjo Spuul kinnitab, et nii energiasäästu kui ka RRR väljakutse on saanud osaks instituudi igapäevasest tööst ning rohelisemaid ja jätkusuutlikumaid praktikaid rakendavad nii väljakutses osalenud kui ka teised instituudi töötajad. “Eriti tore oli näha, et ka õppejõud võtsid väljakutsest osa ning viisid muutusi sisse oma praktilistesse kursustesse,” rõõmustab Spuul.
Sügisel on instituudil plaanis ka uus väljakutse, mille teema kuulutatakse välja suve lõpus.
Kliimanutika tuleviku keskus julgustab kõiki KBI eeskujul oma roheväljakutseid korraldama. Väljakutset planeerides tutvu ka äsja valminud Tallinna Tehnikaülikooli rohejuhisega!