Tallinna Tehnikaülikool

Kui põline tartlane Adelheid Kiriland leidis pärast gümnaasiumi lõpetamist TalTechi Tartu kolledžis avatava uue peaeriala „Küberfüüsikalised süsteemid“, mõtles ta, kui tihti avaneb võimalus olla eriala esimene lend, ja nii ta õppima tuli. Nüüd, vilistlasena, ütleb ta, et see eriala andis teadmised ja sõbrad kogu eluks. Erialal kohtus Adelheid ka oma abikaasaga, mõlemad töötavad koos sõpradega asutatud ettevõttes Calidity. Adelheid ütleb, et ta töötab küll tootejuhina, kuid reaalsuses kannab iga päev erinevat mütsi: mõni päev on disainer, mõni päev arendaja – mida iganes töö parasjagu nõuab. See hoiab päevad huvitavana ja ei lase rutiini laskuda. 

Adelheid Kiriland
Adelheid Kiriland. Foto: erakogu

Kus ja kellena selle eriala vilistlased saavad töötada? 

Kuna küberfüüsikaliste süsteemide eriala pakub väga laia teadmistepagasit, on vilistlaste tööpõld väga mitmekesine. Minu kursusekaaslasi läks tööle nii telekommunikatsiooniga tegelevasse firmasse kui ka Elvasse roboteid programmeerima. Küberfüüsika annab väga laia tehnilise maailmapildi ja igaüks saab ise valida, mis osa talle sellest kõige rohkem huvi pakub, ja sellega süvitsi tegeleda. Kuna eriala pakkus keskmisest rohkem praktikat, leidsid paljud endale töökoha juba enne lõpetamist. 

Mis on järgmisel 5-10 aastal selle valdkonna suurimad väljakutsed? 

Ilmselt see, et tehnoloogiline areng teeb järjest suuremaid hüppeid ja areneb kiiremini kui sellega töötavad spetsialistid järele jõuavad. Ainuke lahendus on olla ise innovaator ja selleks annab meie eriala väga hea aluse. 

Millise probleemi lahendamise kallal sa ise praegu töötad või töötada tahaksid? 

Tahaksin, et rohkem naisi julgeks minna õppima tehnilisi erialasid. Ma tunnen, et siiamaani on nii paljud elualad põhiliselt “meeste teema”, et naised tunnevad ennast tõrjutuna juba eos. Oma kogemusest võin öelda, et ise tuleb julge olla ja minu firma mehed ei ole mulle kunagi tekitanud tunnet, et ma ei oleks nendega võrdne. Kahjuks see paljudes firmades nii ei ole. Seda lõhet tahaksin vähendada. 

Üks lõbus seik, mis on sel erialal töötades ette tulnud. 

Kõige eredamalt on meeles peale tunde elektroonikaga möllamised ja kuidas üks õppejõud mind kiirkorras õhtul jootma õpetas, sest järgmiseks päevaks pidi ühe konkursi jaoks prototüüp valmis olema. 

Kui tuled õppima telemaatikat ja arukaid süsteeme, saad selgeks, millised on intelligentsed lahendused ja innovaatilised tehnoloogiad ning kuidas neid programmeerida ja arendada. Omandatud teadmistega õpid looma nutikaid info- ja kommunikatsioonitehnoloogiate (IKT) lahendusi. See on kindel investeering sinu tulevikku, sest IKT oskusi läheb varsti tarvis pea kõikides eluvaldkondades. Tutvu õppekavaga: taltech.ee/telemaatika-ja-arukad-susteemid (Küberfüüsikalised süsteemid on Telemaatika ja arukate süsteemide õppekava peaeriala).

Laeb infot...