11. - 12. juulil 2023 toimus Liechtensteinis ADVANCES projektrühma kohtumine, kus vaadati üle senised tulemused ja tehti plaane edasiste tegevuste osas kuni projekti lõpuni. Lepiti kokku ka järgmise kohtumise toimumine septembris Norras.
ADVANCES projekt (Inimvõimekuse edendamine küberkaitses) keskendub inimvõimekuse arendamisele küberturbes, sest inimlikud eksimused on andmekaitse- ja küberturberikkumiste peamine põhjus. See interdistsiplinaarne projekt toob kokku tehnoloogia ja inimlikud aspektid ning selle käigus luuakse uuenduslikud metoodikad ja keskkonnad, et ületada kasvavaid probleeme küberturbes.
Kõik kohtumisel osalejad võtsid osa ka Liechtensteini Ülikooli poolt läbiviidavas eksperimendis, mille eesmärgiks on mõõta inimeste stressitaset pingelises olukorras, näiteks eksamisituatsioonis. Eksperimendis kasutati pulsivöösid, millega mõõdeti osalejate südametegevust. Sealhulgas võimaldab see hinnata stressitaseme tõusu erinevate küberturbe ülesannete täitmisel.
Oktoobris korraldab TalTech küberkriminalistika ja küberjulgeoleku keskus koos partneritega projekti ja selle tulemusi tutvustava seminari, kus muuhulgas loodetakse huvilistele tutvustada ka Liechtensteinis läbiviidud eksperimendi tulemusi. Seminari täpne toimumisaeg avaldatakse augustis. Kuna projekt keskendub inimpsüühikale tehnoloogias, sealhulgas küberturbes, siis võivad projekti tulemused olla huvipakkuvad nii psühholoogidele kui ka küberturbe vallas tegutsevatele tehnoloogiaettevõtetele.
Projekti juhib Vilniuse Ülikool ja seda rahastab Balti teaduskoostöö programmi Euroopa majanduspiirkonna finantsmehhanism. Projekti partneriteks Balti riikidest on lisaks Tallinna Tehnikaülikoolile ka Leedu Kindral Jonas Žemaitis’e Sõjaväe Akadeemia, Vidzeme Kõrgkool ja Riia Tehnikaülikool Lätist ning doonorriikidest Liechtensteini Ülikool, Østfold'i Ülikooli Kolledž Norrast ja Norra Tehnoloogia ja Teaduse Ülikool.
Projekti kohta saab lähemalt lugeda küberkriminalistika ja küberjulgeoleku keskuse kodulehelt.