Käimasolevad projektid
Projekti raames luuakse veebipõhisele platvormile kübermäng, millega seotakse õppe- ja koolitusmaterjalide sh veebikursused, eesmärgiga luua ja arendada kasutajate teadmisi küberturvalisusest, mis võimaldab kasutada igapäevaselt veebiteenuseid ja IT maailma turvalisemalt, mis on eriti aktuaalseks muutnud seoses COVID- 19 pandeemiaga, kuna suur osa õppe- ja tööalast tegevust toimub kodust s.o mitteturvalisest võrgust ja seadmetest.
- Projekti periood: 01.04.2021 - 31.03.2023
- Projekti viitenumber: 2020-1-PL01-KA226-SCH-096490
- Koordinaator: ASM - CENTRUM BADAN I ANALIZ RYNKU SPOLKA Z OGRANICZONA ODPOWIEDZIALNOSCIA (Poola)
- Partnerid:
INSTITUTE FOR SECURITY AND SAFETY GMBH (Saksamaa)
ZESPOL SZKOL NR 2 IM. PRZYJAZNI POLSKO-NORWESKIEJ (Poola)
PELGULINNA GÜMNAASIUM
TalTech - Võtmeisikud TalTechis: Birgy Lorenz, Anu Baum
Projekti rahastab Euroopa Liidu Erasmus+ programm.
Küberturvalisuse alase teadus- ja arendustegevuse võimekuse jätkusuutlik kasvatamine ning olemasoleva võimekuse laiendamine. Eraldis on mõeldud nimetatud tegevusteks vajaliku teadusvõimekuse kasvatamiseks ja toetamiseks TTÜ küberkriminalistika ja küberjulgeoleku keskuses.
- Projekti periood: 01.01.2021 - 31.12.2024
- Võtmeisikud: Rain Ottis, Hayretdin Bahşi, Olaf Maennel, Anna-Maria Osula, Matthew Sorell, Risto Vaarandi, Adrian Venables, Alejandro Guerra Manzanares, Toomas Lepik, Kaie Maennel, Sten Mäses, Jaan Priisalu, Anu Baum, Kieren Lovell, Martha Jung
Projekti toetab Majandus- ja Kommuniakstiooniministeerium.
Projekti eesmärk on suurendada lokaalselt ja taastuvatest energiaallikatest toodetud elektrienergia tarbimist. Kavatseme demonstreerida kuidas suletud jaotusvõrkude (SJV) loomine elektrilistes mikrovõrkudes, mis on moodustatud energiasalvestiga varustatud digitaalsete alajaamade poolt, võimaldab vähendada tarbimise tipuvõimsust ning kärpida süsinikumahukat elektritootmist. Selmet tarbida võrgust elektrit vastavalt vajadusele, võimaldab energiasalvestus- ning juhtsüsteemide kasutamine muuta elektritarbimise profiili ja kompenseerida taastuvenergial töötavate generaatorite kõikuvat toodangut. Samuti on projekti eesmärgiks demonstreerida kontseptsiooni, kus standardiseeritud elektri jaotustaristu riistvara täiendatakse tarkvaraplatvormiga, mis võimaldab käitada tarkvararakendusi funktsionaalsuse tagamiseks mikrovõrgus. Innovaatiliste lahenduste loomiseks viiakse ka läbi interdistsiplinaarne teadustöö kolmes valdkonnas: elektri kvaliteet linnasisestes kommunaalelektrivõrkudes, energiaturud ja - poliitika SJV kontekstis ning küberfüüsiliste süsteemide küberturvalisus. Pilootprojekti käigus rajatakse kaks toimivat pilootala, kus demonstreeritakse tarkvaraplatvormi ning -rakenduste kasutamise kontseptsiooni elektri mikrovõrkudes funktsionaalsuse võimaldamiseks. Lääne-Harju valda rajatav pilootala võimaldab demonstreerida tarkvaraplatvormi kontseptsiooni toimivas tööstuslikus elektrijaotusvõrgus, et vähendada elektritarbimise tipuvõimsusi tarbijate juhtimise abil ning suurendada lokaalselt toodetud elektrienergia osakaalu kogutarbimises. Tartu linna rajatav pilootala võimaldab demonstreerida tarkvaraplatvormi kontseptsiooni toimivas kommunaalelektrivõrgus, et suurendada olemasoleva elektri jaotustaristu kasutamist ning võimaldada uudseid avalikke teenuseid.
- Projekti periood: 01.01.2021 - 31.08.2023
- Koordinaator: Targa linna tippkeskus
- Partnerid: Tallinna Tehnikaülikool, Inseneriteaduskond, Elektroenergeetika ja mehhatroonika instituut, Tallinna Tehnikaülikool, Infotehnoloogia teaduskond, Tarkvarateaduse instituut
- Võtmeisikud TalTech küberkeskuses: Hayretdin Bahşi, Shaymaa Mamdouh Mohammed Radwan Khalil, Henry Ochieng` Dola
Projekti rahastavad Euroopa Regionaalarengu Fond ja Haridus- ja Teadusministeerium.
Projekti nimi: Inimvõimekuse edendamine küberkaitses, ADVANCES
Rahastus: Balti teaduskoostöö programm, Euroopa majanduspiirkonna finantsmehhanism 2014 - 2021
Programmi elluviija: Leedu Teadusnõukogu
Projekti kood: S-BMT-21-6 (LT08-2-LMT-K-01-051)
Projekti periood: 01.01.2021 - 31.12.2023
Projekti kooridnaator: Vilniuse Ülikool, projekti juht dr. Agnė Brilingaitė (Arvutiteaduse instituut, Küberkaitse labor)
Vastutav täitja TalTechis: prof. Olaf Maennel
Projekti partnerid: Vilniuse Ülikool (Leedu), Leedu Kindral Jonas Žemaitis's Sõjaväe Akadeemia (Leedu), Norra Tehnoloogia ja Teaduse Ülikool (Norra), Østfold'i Ülikooli Kolledž (Norra), Riia Tehnikaülikool (Läti), Tallinna Tehnikaülikool (Eesti), Liechtensteini Ülikool (Liechtenstein), Vidzeme Kõrgkool (Läti)
Kokkuvõte:
Maailmas on suurenenud küberrünnakute arvu ja nende tehnoloogilise arengu tõttu suur nõudlus kõrge kvalifikatsiooniga küberkaitse spetsialistide järele. Balti riikide geopoliitiline olukord seab küberjulgeoleku olulisuse esikohale. Kõik majandussektorid vajavad kaitset küberkuritegevuse eest. Üle 90% küberintsidentide puhul on inimesed nii rünnaku sihtmärgid kui ka kaitsjad, kellel on laiaulatuslikud tehnilised ja üldised pädevused. Inimfaktori rolli küberturvalisuses on rahvusvaheliselt väga vähe uuritud. Rahvusvahelise interdistsiplinaarse uurimisrühma loomine aitab lahendada tungivat vajadust teadusliku arusaama järele inimese piirangutest ja võimekustest küberturvalisuse tagamise ahelas.
Kolm Balti riiki ja nende partnerid Norrast ja Liechtensteinist moodustavad rahvusvahelise meeskonna, et asuda uurima inimese käitumist kübermaailmas, ühendades arvutiteaduse, psühholoogia ja inimese genoomika uurimisvaldkonnad. Projekti eesmärk on välja töötada terviklik teaduspõhine interdistsiplinaarne raamistik, et arendada ja hinnata küberjulgeoleku valdkonna praeguse ja tulevase tööjõu üldisi ja valdkonnaspetsiifilisi pädevusi. Andmeid kogutakse rahvusvaheliste küberkaitse õppuste osalejatelt. Riskihindamist ja hariduslikke komponente testitakse üliõpilaste hulgas. Mitmekihilisi andmeid tõlgendatakse statistiliste ja andmekaevanduslike vahendite abil, et leida seoseid stressiolukordades vajalike geneetiliste, käitumuslike ja tehniliste oskuste vahel.
Projekti tulemusel luuakse metoodika- ja tööriistakomplekt, mis sisaldab spetsiaalseid tarkvarakomponente andmete kogumiseks ja analüüsimiseks, enesearuandlusvahendeid sotsiaalse käitumismustri kohta faktipõhiste andmete kogumiseks, soovitusi konkreetse bioloogilise markerteabe kasutamiseks, kohandatud genotüpiseerimise massiivi, pädevuste arendamise ja hindamise metoodikat ning riskide hindamise protsessi, mis põhinevad interdistsiplinaarsetel andmetel.
Peamised eesmärgid:
Peamine eesmärk on arendada küberturbe spetsialistide võimekust, tuvastades võimalikud arenguvõimalused kolmest erinevast vaatenurgast: käsitledes inimest kui bioloogilist üksust, analüüsides inimese käitumismustreid ja adresseerides küberturbe spetsialistidele vajalikke teadmisi ja oskusi.
Projekt põhineb hüpoteesil, et on võimalik kaardistada küberkuritegevuse vastu võitlemiseks, taristu kaitsmiseks ja vastupanuvõime suurendamiseks vajalikud küberkompetentsid ning seejärel arendada küberturbespetsialistile välja ratsionaalsed pädevuste arendamise juhised. Elutähtsate infrastruktuuride või kriitiliste tugisüsteemide haldamisel ei ole vahendeid, mis võimaldavad hinnata inimese omadusi ja talle omaseid riske või ei ole need uurimuskomponendid teaduslikult valideeritud.
Kavandatud tulemused hõlmavad a) peamiste tulemusnäitajate kindlakstegemist üksikisiku/meeskonnatasemel koolitustel/õppustel, et töötada välja tõendibaas küberpädevuste igakülgseks hindamiseks, b) meetodite väljatöötamine inimese tulemuslikkuse hindamiseks ja ennustamiseks küberruumis üksikute ülesannete täitmisel või koostööl põhinevatel otsustuskeskkondades, c) spetsiifiliste tööriistade väljatöötamine, et edendada inimese võimekust õppida stressiolukordades, mis nõuavad tehnoloogilisi teadmisi, väljakutsetega toimetulemist.
Rahastus:
Inimvõimekuse edendamine küberkaitses projekt saab Islandilt, Liechtensteinilt ja Norralt Euroopa majanduspiirkonna finantsmehhanismi Balti teaduskoostöö programmi kaudu toetust ligikaudu 1 miljoni euro ulatuses. Programmi eesmärk on ühendada Balti riikide, Islandi, Liechtensteini ja Norra teaduspotentsiaali, tugevdada piirkondlikku koostööd piirkonna riikidega seotud teadusuuringutes ning täita tühimikku riikliku teadusrahastuse ja Euroopa Liidu struktuuritoetuste vahel.
Projekti tulemuste repositoorium ResearchGate's: https://www.researchgate.net/project/ADVANCES-Advancing-Human-Performance-in-Cybersecurity.
Rahvusvaheline merendussektor seisab silmitsi küberkuritegevusega. Merendusettevõtted ning sadamad on hakanud langema küberkurjategijate ohvriteks arvutiviiruste näol; laevadele on ohuks GPS-signaali segamine ja võltsimine. Tallinna Tehnikaülikool (TalTech) on osa Eesti kübrturvalisuse ökosüsteemist ning samuti seotud erinevate merendussektori ettevõtetega. Selleks, et integreerida nimetatud kompetentsid, moodustatakse TalTech-is merenduse küberturvalisuse õppetool (ERA Chair in Maritime Cyber Security), kuhu kuuluvad silmapaistev teadur ja teadustöö koordinaator koos võimekate doktorantide ja teadustöötajatega. Loodava uue multidistsiplinaarse Merenduse küberjulgeolekukeskuse fookuses on kolm alam-uurimissuunda: - Mereside; - Inimfaktor küberturvalisuses; ning - Küberturvalisuse aspektid meretehnoloogias.
- Projekti periood: 01.01.2021 - 31.12.2025
- Elluviijad Tallinna Tehnikaülikoolis: Mereakadeemia ning küberkriminalistika ja küberjulgeoleku keskus
- Võtmeisikud: Olaf Maennel, Dan Heering, Kave Salamatian
Projekti toetab Euroopa Komisjon.
Projekti tulemuseks on riigisektori vajaduste järgi kohandatud innovatiivsed küberkaitse-alased moodulid ja õppematerialid. Keskendutakse mitte-tehniliste ametikohtadel töötavate teenistujate kompetentsidele, õppeprotsessi tõhususe tõstmisele ning luuakse AR/VR (liitreaalsus/virtuaalreaalsus) süsteemidega kokkusobiv õppekeskkond, kus on võimalik õppida läbi küberteadmisi tõstvate mängude.
- Projekti periood: 01.12.2020 - 31.08.2023
- Koordinaator: Tallinna Tehnikaülikooli Õiguse instituut
- Partnerid: National University of Public Service (Ungari), Kosciuszko Institute (Poola), cyex OÜ (Eesti)
- Võtmeisikud TalTechis: Anna-Maria Osula, Ágnes Kasper
Projekti rahastab Euroopa Liidu Erasmus+ programm.
CYDIPLO uurib küberdiplomaatia valdkonda Euroopa Liidus ja selle peamiste strateegiliste partneritega. Tuginedes arvutiteaduse, politoloogia, õiguse ja käitumisteaduse vaatenurkadele, uurib see mitmesuguseid küsimusi, sealhulgas seda, kuidas rakendatakse küberdiplomaatiat riiklikul, eraõiguslikul, regionaalsel ja ülemaailmsel tasandil selle peamistes teemavaldkondades. Millised on peamised väljakutsed ja diplomaatilised instrumendid nende lahendamiseks? Kas küberdiplomaatia nõuab uusi tööriistu ja mehhanisme?
- Projekti periood: 03.09.2020 - 02.09.2023
- Koordinaator: Université libre de Bruxelles (Belgia)
- Partnerid: International Christian University (Jaapan), Leiden University (Holland), TalTech, University of Bologna (Itaalia), University of Waikato (Uus-Meremaa), University of Warwick (Suurbritannia)
- Võtmeisikud TalTechis: Anna-Maria Osula, Olaf Maennel
Projekti rahastab Euroopa Liidu Erasmus+ programm.
Arutelurühmad naised küberruumis ja selle teema uurimine.
- Projekti periood: 19.10.2020 - 18.10.2024
- Toetuse saaja: Informatics Europe
- Liikmed
- Võtmeisikud TalTechis: Birgy Lorenz, Tiia Sõmer
Projekti peamised eesmärgid on luua küberturvalisuse valdkonna karjäärivalik psühholoogia eriala lõpetajatele läbi teadlikkuse tõstmise ja koolitustegevuse, vähendada küberturvalisuse oskuste lõhet, luues õpetamis- ja koolitusmaterjale ning uurimis- ja koolituskava, töötada välja rahvusvahelised tipptasemel moodulid, mis vastaks hariduse ja tööturu vajadustele. Pikaajalise eesmärgina käivitada kogu Euroopas küberturvalisuse psühholoogide võrgustik ja seda arendada. Projektiga luuakse ülevaade küberturvalisuse psühholoogia olukorrast, luuakse õpetamise ja koolituse sisu, mis on suunatud psühholoogiatudengitele küberturvalisuse vallas, viiakse läbi rahvusvahelisi suvekoole, et koolitada küberturvalisuse psühholoogia valdkonna esimesed vilistlased ja jagada teadmisi rahvusvahelistel platvormidel.
- Projekti periood: 01.09.2020 - 31.08.2023
- Koordinaator: Universitat des Saarlandes (Saksamaa)
- Partnerid: CISPA - Helmholtz-Zentrum Für Informationssicherheit GGMBH (Saksamaa), Universiteit Leiden (Holland)
- Võtmeisikud TalTechis: Olaf Maennel, Stefan Sütterlin
Projekti rahastab Euroopa Liidu Erasmus+ programm.
Kuigi organisatsioonide ja riikide küberturvalisus sõltub tehnoloogia kiirest arengust, on tungivalt vaja ka teaduslikku arusaama inimese käitumisest turvalisuse tagamisel. Projekt Küberkaitse võimekuse tõstmine tuvastatud ohuolukordade kommunikatsiooni parendamise kaudu (ACDICOM) töötab välja tõenduspõhised standardid, et parandada inimestevahelist kommunikatsiooni küberturvalisuse valdkonnas. Selleks, et organisatsioon säilitaks küberruumis kontrolli ja langetaks õigeid otsuseid, on täpse tuvastatud küberpildi (RCP) omamine ülioluline. Turbekeskustes töötavad tehnilisi ülesandeid teostavad inimesed meeskondadena. Samuti peavad nad langatema otsuseid, mis on määratud erinevatele isikutele. Selles olukorras tuleb küberpilti jagada ja sellest informeerida erinevatel viisidel, sageli organisatsiooni erinevate üksuste vahel, aga ka riigisiseselt erinevate sektorite vahel. Kui see suhtlus on praktiliste, kultuuriliste või lihtsalt logistiliste takistuste tõttu raskendatud, on sellest tulenev ühine küberpilt ebatäpne ja kriitiline teave läheb kaotsi otsustajate olukorrateadlikkuse puudumise tõttu. See projekt keskendub diaadilisele kommunikatsioonile ühise tuvastatud küberpildi loomiseks, töötab välja ühised standardid teabevahetuseks sektorite, organisatsioonide hierarhiate ja kultuuride vahelises koostöös. See interdistsiplinaarne koostöö, mida rakendatakse nii küberkaitse õppuste kui ka eksperimentaalsete uuringute naturalistlike seadete abil, pakub tööriistakasti kommunikatsiooni tõhususe jälgimiseks ja olemasolevate hariduspraktikate leidude rakendamiseks. Tihe koostöö haridusasutustega hõlbustab jätkusuutlikke käitumismuutusi, mis on vajalikud küberkaitsealases väljaõppes inimfaktori soorituse parandamiseks. Projekti kõigis etappides osalevad erasektori esindajad, riiklikud ja riikidevahelised küberkaitseväed ning annavad nõu, et tagada uurimisküsimuste ja tulemuste maksimaalne praktiline rakendatavus.
- Projekti periood: 01.09.2020 - 30.08.2024
- Koordinaator: Østfold University College (Norra)
- Partnerid: Tallinna Tehnikaülikool, Norwegian University of Science and Technology NTNU (Norra)
- Võtmeisikud TalTechis: Olaf Maennel, Hayretdin Bahşi
Projekti rahastab The Research Council of Norway SAMRISK programmi kaudu.
Tegevused: KüberNaaskel, osalemine rahvusvahelisel European Cyber Security Challenge võistlusel, KüberPähkel.
- Võtmeisikud: Birgy Lorenz
Laste ja noorte turvalisem internetikasutus sh ennetustegevused ja koolitused. Üle-Euroopalise turvalise internetis võrgustiku koostöös osalemine.
- Koordinaator: MTÜ Lastekaitse Liit
- Partnerid: Haridus- ja Noorteamet, Tallinna Tehnikaülikool, Sotsiaalkindlustusamet (Lasteabi.ee 116111)
- Võtmeisikud TalTechis: Anu Baum, Birgy Lorenz
Projekti kaasrahastab 50% ulatuses Euroopa Komisjoni Euroopa Ühendamise Rahastu. Projekti elluviimist toetab Sotsiaalministeerium.
Projekti koduleht
ECHO projekti elluviimine pakub organiseeritud ja koordineeritud lähenemisviisi, mis läbi efektiivse ja tõhusa sektoriteülese koostöö tõstab Euroopa Liidu ennetavat küberkaitse võimekust. Projekti partnerid viivad ellu 48 kuud kestva tööplaani, et arendada, kujundada ning välja pakkuda kübervaldkonna teadus- ja kompetentsikeskuste võrgustik, mille keskne pädevus asub võrgustiku keskuses. Keskne Kompetentsikeskus toimib ECHO Sektoriteülese Hindamisraamistiku fookuspunktina, mis võimaldab hallata erinevate sektorite vajadusi, loob ECHO Eelhoiatussüsteemi ja ECHO Küberharjutusväljakute Ühenduse ning kaasab täiendavalt erinevaid partnerorganisatsioone. ECHO Sektoriteülene Hindamisraamistik tugineb sektorispetsiifiliste väljakutsete ja võimaluste analüüsile, vastastikuste küberjulgeoleku vajaduste uuringutele ning sektorivaheliste Tehnoloogia Tegevuskavade arengutele, mis hõlmab endas horisontaalseid küberkaitse distsipliine. Eelhoiatussüsteem, Küberharjutusväljakute Ühendus ja Sektoritevaheline Tehnoloogia Tegevuskavad võetakse vaatluse alla, mis hõlmab endas olulisel määral erinevate vastastikku sõltuvate tööstussektorite kaasamist. ECHO Küberoskuste Raamistik loob vundamendi küberkaitse hariduse ja treeningprogrammide arendamiseks, sh. ühtse arusaama küberkaitse asjatundjatele vajalikest vastastikustest ja sektorivahelistest oskustest ja kvalifikatsioonist. ECHO Küberkaitse Sertifitseerimise Skeem võimaldab luua sektorispetsiifilise ja sektoritevahelise küberkaitsealase sertifitseerimise protsessi, et testida tehnoloogia tegevuskavadest tulenevaid uusi tehnoloogiaid ja tooteid. Projekt töötab välja ja hakkab tööle ECHO Valitsemise Mudeli all, mis koordineerib ja optimeerib kogu Euroopa Liidu Küberkaitse Kompetentsikeskuste Võrgustiku jõupingutusi, et saavutada püsiv ja jätkusuutlik tipptase küberkaitse oskuste arendamises, teadustöös ja katsetustes, tehnoloogia tegevuskavade elluviimises ning sertifitseeritud küberkaitse toodetes senisest parema kübervastupanu tagamisel.
- Projekti periood: 01.01.2019 - 31.12.2022
- Partnerid
- Võtmeisikud TalTechis: Olaf Maennel, Tiia Sõmer, Sten Mäeses, Andrew Roberts, Kaie Maennel, Anu Baum
Projekti toetab Euroopa Liidu teadus- ja innovatsiooniprogramm Horisont 2020.
Tallinna Tehnikaülikooli küberintsidentide seire meeskonna (CERT) moodustamine koostöös infotehnoloogia osakonnaga. Seda juhib loodav küberturvalisuse operatsioonide keskus (SOC), mille eesmärgiks on kaitsta tudengite, ülikooli töötajate ja erinevate uurimisgruppide andmeid küberrünnakute eest. Samuti annavad uued üksused tudengitele võimaluse tegeleda süvitsi küberturvalisuse teemadega.
- Võtmeisikud TalTech küberkeskuses: Risto Vaarandi, Toomas Lepik
Osalemine NATO CCDCOE poolt korraldatava küberkaitseõppuse Locked Shields elluviimises korraldavas meeskonnas (valge tiimi juhtimine).
- Võtmeisikud TalTechis: Rain Ottis (valge tiimi juht), Martha Jung, Toomas Lepik, Kaie Maennel, Olaf Maennel, Sten Mäses, Erwin Orye, Tiia Sõmer, Adrian Venables