Anna-Marie Jakobson on lõpetanud Tallinna Ülikooli integreeritud loodusteaduste eriala füüsika suunal ning praegu lõpetamas magistriõpinguid Tallinna Tehnikaülikoolis meditsiinitehnika ja -füüsika erialal. Selle õppeprogrammi juures köitis teda füüsika, meditsiini, inseneeria, bioloogia ja IT sümbioos. Anne-Marie töötab Põhja-Eesti Regionaalhaiglas meditsiinitehnika teenistuse alla kuuluvas elutegevust tagavate seadmete talituses biomeditsiinitehnika insenerina. Tema vastutada on haiglas infusiooni- ja süstlapumbad, parenteraalse toitmise eesmärgil kasutatavad toitmispumbad, valuravipumbad ning transkraniaalsed alalisvoolu stimulaatorid. Kõige selle kõrval köidab teda veel lugemine, teatris käimine, klaverimäng ja prantsuse keel, lisaks võtab suure osa vabast ajast enda alla Anna-Marie suurim sõber taksikoer Kusti.
Miks valisid just selle eriala?
Mäletan, et kui bakalaureuseõpingud veel pooleli olid, mõtlesin tihti, kui oluline on õppida füüsikat ning kui palju teadmisi ja võimalusi see hilisemaks eluks annab. Olin juba siis veendunud, et füüsikaõpetajat minust ei saa, kuna ei uskunud endas olevat seda, millega õpetada lapsi füüsikat armastama. Teadsin, et tahan magistrantuuris edasi õppida midagi spetsiifilist, erilist ja füüsikaga seotut ning teha tulevikus olulist tööd ainulaadsel ametikohal. TalTechi meditsiinitehnika ja -füüsika eriala kätkeb endas seda erilisust ja ainulaadsust tehnika ja meditsiini sümbioosi näol.
Kes Sinust pärast lõpetamist saab?
Peale lõpetamist saan ma diplomeeritud biomeditsiinitehnika inseneriks. Esmakutse saamine tähendab, et olen läbinud erialase magistriõppe ja omandanud kompetentsuse, mis annab valmisoleku töötada meditsiini ja bioloogia kõrgtehnoloogia käitamise ettevõtetes ja asutustes ning täita meditsiinifüüsika, meditsiiniinfotehnoloogia või insenertehniliste töödega seotud ülesandeid.
Millise probleemi tahad tööelus oma teadmiste abil lahendada?
Probleeme, millest lahendamisest meditsiinitehnoloogia ja oma teadmiste abil ma unistan, on palju – alates sellest, et oleks võimalik varakult registreerida väikelaste larüngiidist tekkiv kõriturse, sh automaatselt teavitada vanemaid ja kiirabi, kuni selleni, et tulevikus oleks võimalik valu mõõta objektiivsel meetodil. Lisaks on mu südamesoov, et mitte üheski haiglas ei oleks mitte ühtegi korraliselt hooldamata meditsiiniseadet.
Mis on olnud kõige põnevam kogemus sellel erialal õppides?
Kursusel „Kvaliteet radioloogias“ valisin enda uuritavaks radioloogiaseadmeks mammograafi, millele lõin kvaliteedikontrolli testprotokolli. Seetõttu oli mul võimalik päris mitu korda mammograafiga „pilti teha“, nt pildikvaliteedi kontrollimiseks testobjekti paksuse ja röntgentoru pinge muutmisel.
Üks lõbus seik, mis on sellel erialal töötades ette tulnud.
Eredamad mälestused on need, kui olen saanud vanemate ja targemate kolleegide juhendamisel tutvuda põnevate seadmetega – näiteks olen defibrillaatorit spetsiaalsesse testrisse nö tühjaks laadinud ning hiljuti õnnestus mul enda peal kontrollida spetsiaalse hemodünaamika monitori koeoksümeetria andurit – teisisõnu mõõtsin oma aju hapnikutaset läbi otsmiku.
Kui ambitsioonikus on Sinu DNAs, panusta kõige tormilisema arenguga valdkonnale. Meditsiinitehnika ja -füüsika magistrina oled tulevikuks valmis. See eriala ühendab insenerialad, füüsika, bioloogia ja meditsiini, samas on suurendatud sidusust IT-valdkonnaga arvestades kaasaegse digitaliseeritud tervishoiusüsteemi vajadusi. Õppekavalt saad spetsiifilise meditsiinitehnika- ja terviseinseneeria alase hariduse.
Tegemist ei ole meditsiinilise erialaga, vaid inseneriõppega, ning ainuke tulevane väljund ei ole haiglas töötamine, vaid selle eriala vilistlastelt oodatakse eelkõige innovaatiliste tehniliste lahenduste väljamõtlemist, mida saab kasutada ka igapäevaelus. Tutvu õppekavaga: taltech.ee/meditsiinitehnika-ja-fuusika