Narvas sündinud ja kasvanud Artjom Hiisku lõpetas 2021. aastal TalTech Virumaa kolledžis telemaatika ja arukate süsteemide eriala ning töötab kolmandat aastat Forus Security AS-is Tallinnas. Artjom sai ettevõttesse praktikakoha ja jäigi tööle targa kodu tehnikuks, kaheksa kuud hiljem sai temast targa kodu spetsialist. Nüüd on ta selle valdkonna üks juhte Eesti suurimas ettevõttes. Artjom on terve elu armastanud sporti ja ta on mitmekordne meister lauatennises, samuti meeldib talle elukutseline kalapüük.
Kus ja kellena selle eriala vilistlased saavad töötada?
Telemaatika ja arukate süsteemide eriala lõpetajatel on palju võimalusi IT-valdkonnas töötamiseks. Nad saavad tegeleda näiteks 3D-modeleerimisega, automaatika programmeerimisega, multimeediaga, dokumentide vormistamisega, programmeerimisega, interneti ja signaalide sidumisega või süsteemide administreerimisega.
Mis on järgmisel 5-10 aastal selle valdkonna suurimad väljakutsed?
Suurimad raskused seisnevad selle sfääri arengu kiiruses. Kuna tehnoloogia areneb kiiresti, tuleb kiiresti õppida, et sammu pidada ja toimuvaga alati kursis olla.
Kõige ägedam tark asi, mis on maailmas tehtud ja kõige ägedam, mille tahaksid sina teha?
Minu jaoks on kõige ägedam on IoT, kuna seadmetevaheline suhtlus on põnev ja keeruline. Mina tahaks luua süsteemi, mis aitab säästa nii palju energiat, kui füüsiliselt võimalik on.
Millise probleemi lahendamise kallal sa ise praegu töötad?
Nüüd tegelen elamispindade elektri- ja energiatarbimise süsteemi täiustamisega. Põhimõte on see, et seadmed tarbivad kõige vähem energiat suurima tõhususe ja tuluga. Samuti peaks inimeste aega ja närve säästma automaatika ja funktsionaalsus.
Miks tasub seda eriala õppima tulla?
Soovitan seda eriala, sest koolituse käigus antakse õppurile võimalus end proovile panna erinevates IT suundades ning õppija saab tervikpildi, millega ta tulevikus tegeleda soovib.
Üks lõbus seik, mis on sel erialal töötades ette tulnud.
Kord aastas toimub ettevõttes pidu, kus autasustatakse aasta parimaid töötajaid igas meeskonnas. Olin ühe nominatsiooni võitja. Mu kolleegide keskmine vanus oli minu omast pea kaks korda kõrgem, kuid keegi ei teadnud, et olen kõigest 22-aastane. Kui kolleegid hakkasid sellest teada saama, olid kõik šokeeritud. See oli lõbus!
Kui tuled õppima telemaatikat ja arukaid süsteeme, saad selgeks, millised on intelligentsed lahendused ja innovaatilised tehnoloogiad ning kuidas neid programmeerida ja arendada. Omandatud teadmistega õpid looma nutikaid info- ja kommunikatsioonitehnoloogiate (IKT) lahendusi. See on kindel investeering sinu tulevikku, sest IKT oskusi läheb varsti tarvis pea kõikides eluvaldkondades. Tutvu õppekavaga: taltech.ee/telemaatika-ja-arukad-susteemid