Mis teeb füüsika nii haaravaks, et paneb iga nädal maailma uutmoodi nägema? Kolmanda kursuse tudeng Daniel Nurme räägib, kuidas huvi astronoomia ja kosmose saladuste vastu juhatas ta füüsika erialale. Ta jagab oma põnevaid õpikogemusi ja annab julgustavaid soovitusi noortele, kes soovivad avastada universumi suurimaid müsteeriume ja arendada oma teadmisi teaduse valdkonnas.
Palun räägi millist eriala sa õpid ja miks valisid just selle eriala?
Ma olen kolmanda kursuse rakendusfüüsika tudeng ja valisin selle eriala, sest mul tekkis huvi füüsika ja astronoomia vastu pärast põhikooli lõppu. Gümnaasiumi ajal hakkasin väga palju astronoomiateemalist sisu internetis tarbima ning tundsin, et kosmos on kohutavalt põnev teema. Mustad augud, tumeaine ja tähtede elutsükkel – kõik need valdkonnad tõmbasid mind. Hakkasin tegelema ka astrofotograafiaga, mis kinnitas veelgi minu soovi õppida füüsikat ja tulevikus oma tööd kosmosega siduda.
Mis on olnud kõige põnevam teadmine, mida oled sel erialal õppides saanud?
Raske on valida, mis on olnud kõige põnevam, sest peaaegu iga nädal õpin midagi uut ja põnevat, mis sunnib asju natuke ümber mõtlema või tekitab selle ahhaa-hetke. Aga ehk kõige põnevam asi oli Camera Obscura tüüpi kaamera ehitamine optika praktikumis. See polnud just selline ajusid sulatav kogemus nagu paljudes teistes loengutes aegajalt ette võib tulla, aga fotograafina hindasin väga selle ehitamise protsessi ja see aitas aru saada kaamerate ja läätsede tööpõhimõttest rohkem. Lisaks oli endal põnev proovida filmirullile pildistamist.
Kus ja kellena rakendusfüüsika eriala lõpetajad töötavad?
Põhiliselt töötavad eriala lõpetajad uurimisrühmades ja laborites. Võimalus on rakendada oma oskusi ka teistes valdkondades peale füüsika, kus põhiline pingutus läheb arvutuste, mudelite loomise ja andmeanalüüsile. Rahvusvaheliselt on võimalusi palju, näiteks suuremad kohad nagu CERN ja ESA palkavad hea meelega füüsikuid ning neile saavad Taltech tudengid ka praktikale kandideerida pärast oma bakalaureuse kraadi omandamist.
Üks soovitus noorele, kes kaalub sellele erialale õppima tulemist?
Ei tasu karta erialale õppima tulemist. Kui on soovi ja pealehakkamist, siis kõik on õpitav ja alati aitavad vanema kursuse tudengid ning ka õppejõud, kui vaid küsida.
Üks lõbus tõik, mida Sa enne sel erialal õppimist ei teadnud (või mingi äge lugu tegemistest õpingute ajal).
Ma astusin oma esimesel ülikooliaastal Loodusteaduskonna Üliõpilaskogusse (LÜK) puhtalt profülaktika mõttes. Mõtlesin, et leian ehk mõne sõbra sealt ja äkki saab nendega lauamänge mängida või koos õppida. Pärast esimest üldkoosolekut oli aga selge, et mul oli võimalus ära kasutada fakti, et ma saan ideid pakkuda, projekte teha ja LÜK maksab need kinni. Win-win situatsioon: mina saan ellu viia ideed, mis mulle üksi oleks üle jõu käinud, ÜK saab endale aga uue ürituse kirja. Nii algas minu tee tudengiaktivismisi ning enesele teadmata ma hakkasin aina rohkem LÜKi tegemistest huvituma. Nüüdseks, peaaegu 2 aastat hiljem, on olukord jõudnud punkti, kus minust sai sellel õppeaastal LÜKi esimees.
Kui sul on huvi rakendusfüüsika vastu, tule õppima!
Rohkem infot leiad SIIN.