Tallinna Tehnikaülikool

Doktoriõpe Tallinna Tehnikaülikoolis ei pea tingimata tähendama vaid teadlasekarjäärile pühendumist, sest doktorikraadi omandamise käigus loob inimene alati midagi uut, kusjuures oskused, mida ta selle käigus omandab, on tööandjate silmis alati kõrges hinnas.

Anne-May Nagel. Foto: erakogu
Anne-May Nagel. Foto: erakogu

Tehismõistuse pealetungi ajastul, kus meie tähelepanu kipub hajuma, annab doktoriõpe oskuse minna valitud teemasse süvitsi, väljuda pinnapealsusest, keskenduda ning lõpuks anda oma panus n-ö suure pildi kokkupanekusse, millesse tuhanded teadlased üle ilma päevast päeva oma kujuteldavaid pusletükke laovad.

Doktoriõppes omandatavad oskused on laialdased ja kõigisse töö- ja eluvaldkondadesse ülekantavad. Töökuulutusi lugedes on ju näha, et väga erinevatesse ametitesse oodatakse töötajaid, kellel lisaks erialasele haridusele on olemas kriitiline mõtlemine, projektijuhtimise oskus, meeskonnatöö tahe, et nad on iseseisvad, loomingulised, hea eneseväljendemise oskusega ja probleemide lahendamisele suunatud.

Kõiki neid isikuomadusi ja oskusi saab Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) doktorantuuris omandada ja paika timmida, kusjuures täiesti tasuta. Lisaks pakub ülikool doktorikraadini jõudmisel paindlikkust, mis võimaldab kraadiõpet ka tööl käies. Nii saab seda teha alustava teadlasena ülikoolis või teadus- ja arendusasutuses, tööstus-doktorandina mõnes ettevõttes või eksternina. Igal juhul on doktorant tööl mainekas asutuses ja saab oma uurimisvaldkonnas luua ühiskonnale, majandusele ja teadusele olulist väärtust. Seda kindlasti Eestis, aga doktoriõpe avab uksed ka hüppeks laia maailma.

Oma teadustöö kriiside juhtimisele pühendunud Anne-May Nagel omandab doktorikraadi ärindus, majandus ja valitsemine õppekaval TalTechi Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudis. Seal on tema töökoht doktorant-nooremteadurina, aga tunamullu kaasalgatas ta ka MTÜ Kriisiuuringute Keskuse, mille tegevuses ka kaasjuhina osaleb, ning mis seob tema teadustöö otseselt ühiskonnas igapäevaselt toimuvaga.

Tema õpitee kõrgkoolis on näide sellest, kuidas õppimise vältel saab sujuvalt oma eriala suunda muuta, vastavalt siis kas ühiskonnas toimuvatele muutustele või enda huviala täpsemaks saamisele, kohandades uue valdkonna juba varem omandatuga. Nii õppis Anne-May bakalaureuseastmes õpetajaks, magistrikraadi tegi kommunikatsiooni alal ja nüüd tegeleb doktoriõppes sisuliselt kriiside riiklikul tasemel juhtimise teemadega.

„Teadusmaailm on tänapäeval nii paindlik küll, et õppimise vältel ühelt teemalt teisele siirduda. Ülikooli haridus  õpetab sind eelkõige inimesena mõtlema. Mõtlema mõnevõrra sügavamalt, kui seda varem tegid, õpetab seoseid otsima,” arutleb Anne-May Nagel kõrghariduse mõtestatud sisu üle. „Elu on põnev ja juhitav, doktoriõpe lisab sellesse värvi ning pakub rohkelt paindlikke võimalusi, ka näiteks tööelu ja õppimise ühendamise osas. Ja kindlasti võimestab doktorikraad väljavaateid tööturul.”

Ta ise sisenes kriisijuhtimise alasesse uurimisvaldkonda ajal, mil maailm kubiseb eripalgelistest kriisidest ja mis annab noorele teadlasele piiritud võimalused juhtimisalase innovatsiooniga tegelemiseks. Maailm vajab seda kasvõi tulevasi kriise silmas pidades, aga ka juba olnud kriisidest võimalikult valutuks väljumiseks.

„Õppimine on tänapäeva maailmas teatud mõttes luksus. See on privileeg, milleks on vaja aega ehk ressurssi, mida meil on kõige vähem. Jah, see võib olla koormav ja nõuab pingutust, aga asi on seda väärt, sest vaid õppides hoiab inimene ennast, eelkõige oma aju n-ö vormis,” kirjeldab Anne-May Nagel oma suhtumist õpingutesse. „Doktorantuur on maraton, mitte sprindijooks. Ja kasulik pole see lõppeks mitte ainult inimesele endale, vaid kogu ühiskonnale. Õppimise motivatsiooni võti peitub arusaamises – miks ma seda teen. Kui vastus on olemas, saab ka tagasilöökidest üle.”

Doktorantuuri kandideerima on oodatud kõik, kellel magistikraad või sellele vastav kvalifikatsioon ja tahe luua midagi uut. TalTechis saab iga doktoriõppesse tulija kandideerida töökohale konkreetse projekti ja juhendaja juurde. Tööga kaasneb tasu, mis on Eesti ülikoolide doktorantide seas kõrgeim – nii on doktorandile garanteeritud kindel sissetulek neljaks aastaks, töös olevad projektid võivad tuua ka lisatasusid.

Doktoriõppes oled igal juhul võitja, sest näiteks haridusandmete portaali Haridussilm andmetel on TalTechi doktorikraadiga inimestel tööturu pea igas valdkonnas teistest kõrgem palk.

Otsusta ka Sina oma tulevik TalTechis: taltech.ee/tulevik

TalTechi doktoriõppesse saab kandideerida 30. juunini

Laeb infot...