Eesti Mereakadeemia teatab uhkusega, et õppelaeva "Sinilind" jaoks on valminud tipptasemel digitaalne kaksik. Wärtsila, mere- ja energiaturgude uuenduslike tehnoloogiate ja elutsüklilahenduste ülemaailmse liidri poolt välja töötatud digitaalne kaksik on merehariduses murranguline edasiminek.

Traditsiooniliselt on meie õpilased ja väikelaevnikud harjutanud manööverdamist ja sildumist kas simulaatorites või õppelaeval endal. Nüüd pakub vastloodud digitaalne kaksik nende kahe treeningmeetodi sujuvat integreerimist. Identsete parameetritega simulaatori ja tegeliku laeva vahel saab virtuaalses keskkonnas omandatud oskusi ja teadmisi "Sinilind" pardal otse rakendada.
See uuenduslik lahendus suurendab praktilist õppimiskogemust, tagades, et meie õpilased on reaalseteks mereoperatsioonideks hästi ette valmistatud. Digitaalne kaksik annab ainulaadse võimaluse ületada lõhe teooria ja praktika vahel, edendades sügavamat arusaamist meresõidust ja laevade käitlemisest.

Kuna merendustööstus liigub aina enam digitaliseerimise suunas, on oluline tehnoloogiliste edusammudega sammu pidada. Digitaalse kaksiku projekti üks põnevamaid aspekte on kaugjuhtimisvõimaluste kasutuselevõtt. Projekti lõppfaasis varustatakse õppelaev kaugjuhtimisoperatsioonideks, kus süsteem kuvab laeval olevatelt kaameratelt instruktorile raalaajas pilti. See vahesamm autonoomsete laevade suunas varustab meie õpilasi tulevaste meretehnoloogiate käitamiseks ja haldamiseks vajalike oskustega.

Võimalused koostööks ja täiendõppeks
Digikaksik avab uusi võimalusi koostööks ka teiste ülikoolide ja teadusasutustega ning tulevikus saame pakkuda koolitusi kaugjuhtimisoperaatoritele, mis on oluline koolitussuund, võttes arvesse merendustööstus suuremat automatiseerimise ja laevade kaugjuhtimise kasutusele võtmist.
See projekt rõhutab Eesti Mereakadeemia pühendumust merehariduse innovatsioonile. Täiustatud digitaalsete lahenduste integreerimisega me mitte ainult ei täiusta oma koolitusprogramme, vaid aitame kaasa ka kaugjuhitavate ja autonoomsete mereoperatsioonide laiemale arendamisele.