Esmakordselt toimuv energeetika suursündmus Positron toob Unibet Arena ruumidesse ettevõtted ja koolid, et jagada tarvilist elektritarkust ning tutvustada noortele selle tulevikku.
Positron on 22. ja 23. septembril.
„Energeetika on põnev ja igaüks saab messil küsimusi esitada, töötubades osaleda,“ kinnitab Tallinna Tehnikaülikooli elektronergeetika ja mehhatroonika instituudi juht Ivo Palu. „Tallinna Tehnikaülikool on messil suurel alal kohal ning meie teadlased on valmis näitama ja selgitama, kui oluline on elekter. Ilma elektrita ei toimi peaaegu ükski eluvaldkond.“
Energeetikas vajavad lahendamist paljud olulised teemad alates uute jaamade rajamisest ja elektrihinnast kuni varustuskindluseni välja, Positron annab õpilastele võimaluse energeetika põnevat maailma paremini mõista.
Eksponaadid suhtlevad ja annavad infot
Tehnikaülikooli ala on sisustatud eksponaatidega, mis on ühtviisi õpetlikud ja pilkupüüdvad: isejuhtivad miniautod (algoritmide kirjutamisega on noored ise hakkama saanud), põnevad stendid (alates hooneautomaatikast kuni inimkeskse valguse või jõuelektroonika stendini), tarvilikud infomaterjalid.
„Pakume pea sajal ruutmeetril avastamist, loodame, et elektritarkus saab praktiliste eksponaatide ja töötubade kaudu selgemaks,“ sõnab Ivo Palu. „Tahame õpilastele lähemale tuua ühiskonnas olulised teemad: näiteks elektritootmine, elektri edastamine ehk see, kuidas jõuab elekter kodude ja tööstusteni, rohepöörde väljakutsed, tarbimine ja see, kuidas elektrit targalt tarbida või tulevikutehnoloogiad. Huvitatud õpilasi ja neist sirguvaid tulevasi spetsialiste on juurde vaja.“
TalTechi kutsub töötubadesse
Igal täistunnil toimub Positronil erinev töötuba, kus näiteks füüsika saladusi avastada: TalTech kutsub õpetajaid tegema ühe sügissemestri füüsikatunni just Positronil. Osavõtt on kõigile tasuta ning Tallinna Tehnikaülikooli teadlased ja õppejõud on valmis õppureid aitama ja vastama küsimustele.
Näiteks saab kuumadeks päevadeks ehitada ventilaatori – ventilaatori ühendamine päikesepaneeliga on kõigile jõukohane. Katsetada saab taskulambi kokkujootmist – vaid pool tundi tööd ja lampi saab juba kasutada. Sügise saabudes on eriti asjakohane töötuba, mis kannab nime „pimeda aja assistent“ – nimelt saab mobiililaadijat appi võttes ehitada oma lambi, mis sobib lauapealse valgustamiseks. „Lüliti saab samuti külge ning lapsed saavad lambi koju kaasa võtta,“ julgustab töötubasid juhendav Lauri Kütt TalTechist.
Lisaks TalTechile on Positronil väljas ka: Eesti Energia, Energia avastuskeskus, Solaride, Enefit. Meeleolu loovad Liis Lemsalu ja Villemdrillem.
HEA TEADA:
- mis on Positron?
elektriala suursündmus Positron 2023 annab ülevaate elektri- ja energeetikavaldkonna ettevõtetest, innovaatilistest projektidest, karjäärivalikutest ja võimalustest, kuidas noor saaks valdkonda siseneda.
- millal?
Positron toimub reedel, 22. septembril ja laupäeval, 23. septembril.