Tallinna Tehnikaülikool

Tripodi ja turundus- ja kommunikatsiooniosakonna e-kanalite keskuse koostöös 2023. aastal loodud TalTechi erialade test on sisseastumisest huvitatute seas osutunud väga menukaks ning mis peamine - ka tõhusaks. Alates testi lansseerimisest möödunud aasta avatud uste päeval on testi täitnud juba ligi 8500 huvilist.

avatud uste päeva külastajad

Miks me selle tegime?

Bakalaureuseastme programmidega seotud väidetest koosnev test võimaldab suurendada sisseastujate selgust õige erialavaliku osas, koguda turunduseks väärtuslikke leade (infokirjade kontakte) ja andmeid noorte erialaeelistuste kohta. Testi sooritaja saab tulemuseks kuni 5 erinevat õppekava, mis võiksid talle rohkem meeldida. Eelduslikult mõjutab teadlikumalt tehtud erialaotsus ka nominaalajaga lõpetamist ehk katseeksitusmeetodil õppima asumist, kus alles õpingute käigus saadakse aru, kuivõrd vastava eriala argipäev tulevikus meeldida võiks. Samas on test selgelt soovitusliku iseloomuga ning jätab sisseastujale vabaduse teha ükskõik milline valik enda äranägemise järgi.

Laekuvaid tulemusi analüüsitakse järjepidevalt. Saadud andmed võimaldavad luua uusi hüpoteese, mille paikapidavust saab mõõta järgnevatel aastatel. Nii on juba praeguseks kerkinud tulemuste põhjal uusi küsimusi, näiteks mis saab erialavalikul lõplikult määravaks. Sellele küsimusele loodame 2024 täiendavaid vastuseid saada.

Kuidas test töötab?

Õppeosakonna analüüs näitas, et kolmandik I astme 2023. aasta sisseastujatest olid meie erialatesti teinud. Positiivset mõju sisseastumisele näitab näiteks väidete seas väga populaarseks osutunud rakendusfüüsika eriala, kus 2023. aastal oli rekordsuur sisseastujate arv.

Oleme saanud ka palju positiivset vahetut tagasisidet, kus testi täitnud inimesed said tulemusena just need erialad, mis neil silmas olid või ka vanemate täitjate puhul, mida nad olid päriselt õppinud. Ilusaks näiteks võib lugeda ka 2024 kampaania esindustudengi castingul osalenud esimese kursuse tudengit, kes oli varasemalt psühholoogiat õppinud, kuid sai testi tulemuseks toiduainetehnoloogia, vahetas eriala ja on tänaseks tuline oma eriala fänn. Just testi tulemus suunas teda toiduainetehnoloogia kohta rohkem infot uurima ja see pani teda leidma enda jaoks uut väärtust.

Tripodi hinnangul on meie erialatest üks nende edukamaid teste ja teaduslikult kõrge kvaliteediga. Selle hinnangu taga on Tartu Ülikooli doktorikraadiga psühholoog, kes on testi loomisel ja arendamisel meie peamine partner.

Arvestades seda, et suurema kampaaniata on tänaseks erialatesti teinud juba ligi 8500 inimest, näitab, et sisseastujad vajavad sedalaadi teavet, mis aitab selgust luua ja võimaluste paljususes paremaid valikuid teha. Ülikooli jaoks on tegu väga väärtusliku turundusliku tööriistaga, mis aitab meil sihtgruppi paremini tundma õppida ja seda turundustegevuste puhul arvesse võtta.

Tripod tõstis esile ka programmijuhtide koostööd, mis aitas esialgset väga ebaühtlast pilti ühtlustada ning kavade erisustest kõigil osapooltel paremini aru saada. Samuti sai uue hingamise sisuline koostöö programmijuhtide, teaduskondade turundajate ning turundus- ja kommunikatsiooniosakonna vahel.

Mis on edasised plaanid ja tegevused?

Sel aastal seame fookuse erialatesti toimivuse tõenduspõhisele täiustamisele ja leviku suuendamisele. Selleks:

  • koostas Tripod testi täitmiste andmete baasil põhjaliku analüüsi, et tuvastada arendamist vajavad osad;

  • uuendame erialatesti „nõrkade“ (madala skooriga) väiteid ja ka õppekavade ning teaduskondade tutvustusi;

  • lisame testi uusi erialasid (sh ingliskeelsed I astme programmid);

  • arendame sõõlamiskübarat, mis testitäitja tulemuste põhjal pakub talle teaduskonna(d), mis tema eelistustega sobiks;

  • lisame testi tulemuste jagamise funktsionaalsuse (ennekõike sotsiaalmeediakanalitesse), et suurendada testi orgaanilist levikut

Lisaks plaanime viia läbi ka küsitluse, et saada ülevaade, miks tudengid valisid või vastupidi -ei valinud testi poolt neile enim meeldivaks pakutud eriala ja kuidas nad on oma valikuga rahul.

Huvitav on märkida, et 2023. aastal esimesse astmesse astunud 570-st testi täitnud tudengist 23 valisid selle eriala, mis oli testi tulemustel nende TOP 1. 99 sisseastujat valis eriala, mis kuulus nende TOP 5 soovituste hulka. 76 sisseastujat valis eriala, mille skoor erialatesti tulemusel oli vahemikus TOP6-10. Soovime uurida, mis erialavalikut tegelikult ajendas (mõjutas), et mõista veelgi paremini meie sisseastujate huvide tausta ja otsustamise mustreid.

Lisaks erialade testile arendame välja veel ühe nii sisseastujale kui ka ülikoolile lisaväärtust loova tööriista - teaduspõhise tugevuste testi, mis võimaldab saada selgust oma tugevustest ja nendega kõige positiivsemalt korrelleeruvatest ametitest. Sellega oleme juba algust teinud ja kogunud programmijuhtidelt sisendi erialadest, millele programmi lõpetanu võiks tööle asuda. Testi arendustöö algab 2025. aastast.

Pikas perspektiivis kaalume testi laiendamist ka II astme programmidele, samuti ingliskeelse versiooni loomist meie ingliskeelsetele programmidele.

Eriala testi ja tugevuste testi arendamist toetab ülikool aastatel 2023-2025 RAKi vahenditest.

Aitäh kõigile programmijuhtidele, turundajatele ja teistele ülikooli kolleegidele, kes on testi väljatöötamisele kaasa aidanud ja oma konstruktiivse kriitikaga ning sisukate ettepanekutega testi täiustamist toetanud!