Tallinna Tehnikaülikool

Kohtlajärvelanna Evelina Marhel läks TalTechi Virumaa kolledžisse õppima kohe pärast Jõhvi Gümnaasiumi lõpetamist. Kahe viimase õpinguaasta jooksul leidis ta endale kaks töökohta, kus töötab tänaseni. Evelina hobideks on reisimine, laulmine ja ürituste korraldamine – ta on ka üliõpilasesinduse esimees.  

Evelina Marhel
Evelina Marhel. Foto: erakogu

Miks valisid just telemaatika ja arukate süsteemide eriala?  

Mind on alati huvitanud, kuidas üks või teine asi töötab ja kuidas tehnilised asjad on programmeeritud. Teismelisena hakkasin unistama oma majast – aga TARGAST! Kujuta ette, tuled koju, söök on juba valmis, toad on koristatud, riided pestud, mängib sinu lemmikmuusika. Ning sa ei pea pärast rasket tööpäeva majapidamistööde pärast muretsema. Ärge mõelge, ma pole laisk! See on minu unistus, mille tahan ellu viia tänu telemaatika ja arukate süsteemide erialalt saadud teadmistele. 

Kellena tahad pärast lõpetamist töötada, millist probleemi lahendada?  

Ma juba töötan kahel kohal: esimene on seotud programmeerimise õpetamisega lastele, teine aga energeetika valdkonnaga, kus saan rakendada omandatuid oskusi erialast.  

Pärast lõpetamist soovin saada magistrikraadi ja aidata ettevõtetel enda protsesse automatiseerida, et parandada töö ülesehitust ja säästa käsitööle kuluvat aega. 

Kõige ägedam tark asi, mis on maailmas tehtud ja kõige ägedam, mille tahaksid sina teha?   

Minu meelest on kõige ägedam tehnoloogia „jetpack“, mille abil on inimesed võimelised lendama. Mina omakorda unistasin kingade leiutamisest, millega saaks samamoodi lennata. Aga see kõik on praegu ainult fantaasia. 

Mis on olnud kõige põnevam õppeaine või kogemus sel erialal õppides?  

Kõik õppeained on omamoodi põnevad. Mis mulle meelde jäid, on 3D-modelleerimine, töö andmebaasidega, saitide loomine, robotitehnika ning pildi- ja videotöötlus. 

Kõige põnevam kogemus oli roboti nullist loomine käepärastest vahenditest ja selle programmeerimine. See oli ümmargune robot, mis takistuse tuvastades suutis sellest mööda sõita. 

Miks tasub seda eriala õppima tulla?  

Esiteks selleks, et peale lõpetamist täieneb sinu CV tohutu hulga uute oskuste ja programmidega. See eriala avab sinu jaoks uue tehnoloogiamaailma ja hakkad vaatama asju tehnilise poole pealt. Nagu mina näiteks. Ei saa ma praegu rahus elada, sest Maximasse tulles küsin endalt: „Huvitav, kuidas need iseteeninduskassad programmeeritud on?“, kujutledes peas, kuidas võiks kood välja näha. 

Vastus on üksainus: õppima tasub tulla! Eelkõige, kui soovid maailma paremaks ja tehnoloogilisemaks muuta. No ja kui soovid kõrget palka... 

Üks lõbus tõik, mida sa enne sel erialal õppimist ei teadnud.   

Seda eriala ülikooli õppima tulles mõtlesin: „Lõpuks ometi ei pea ma kandma tonniraskust õpikuid täis seljakotti, sest nüüd kasutame peamiselt arvutit!”. Ja mis tegelikult juhtus? Nüüd pean terve elu kaasas kandma hiiglaslikku portfelli hunniku uute teadmiste ja programmidega, mida mul õnnestus õpingute ajal omandada. KOGU ELU, sest teadmistest pole pääsu! Aitäh ülikoolile ja sellele erialale selle eest! 

Kui tuled õppima telemaatikat ja arukaid süsteeme, saad selgeks, millised on intelligentsed lahendused ja innovaatilised tehnoloogiad ning kuidas neid programmeerida ja arendada. Omandatud teadmistega õpid looma nutikaid info- ja kommunikatsioonitehnoloogiate (IKT) lahendusi. See on kindel investeering sinu tulevikku, sest IKT oskusi läheb varsti tarvis pea kõikides eluvaldkondades. Tutvu õppekavaga: taltech.ee/telemaatika-ja-arukad-susteemid

Laeb infot...