Tallinna Tehnikaülikool

Hannes Moor lõpetas sel kevadel TalTechi majandusanalüüsi magistriõppe. Bakalaureusetasemel füüsikat õppinud Hannes töötab hetkel finantssektoris ning usub, et spetsiifiliste oskuste asemel on ülikooli eesmärgiks luua teadmiste baas, millele hiljem ametikohal vajalikud teadmised ehitada. Oma magistritöös uuris Hannes ettevõtete sotsiaalse vastutuse ja innovatsiooni seost. Ta leidis, et varasemas teaduskirjanduses on see seos keskmiselt positiivselt ülehinnatud ning publitseerimisnihkega kontrollides statistiliselt oluline seos puudub. Töö täisversiooniga saab tutvuda TalTechi digikogus.

Hannes Moor autor: erakogu
Hannes Moor / autor: erakogu

Hannes, Sa omandasid bakalaureusekraadi TalTechis füüsika erialal. Kuidas jõudsid hoopis majandusanalüüsi magistriõppesse?

Ülikooli (st bakalaureuseõppesse) astudes olin kahevahel, kas majandus või inseneeria. Reaalainete keskne füüsika näis sobiv kompromiss anda endale juurde 3 aastat mõtlemisaega. Esiteks on mulle reaalained alati meeldinud, teiseks arendavad üldist mõtlemisvõimet ja loogikat ning kolmandaks isiklikult tunnen, et pehmemaid aineid olen kergemini võimeline iseseisvalt omandama, samas kui reaalainete puhul on kontaktõpe olulisem. Bakalaureuseõppe lõpus tegin otsuse majanduse kasuks, sealjuures konkreetselt majandusanalüüsi õppekava kõnetas justnimelt eelmainitu tõttu – "rasked" asjad tuleb selgeks saada kontaktõppe käigus, pehmemaid aineid on lihtsam hiljem vastavalt vajadusele juurde omandada.

Kas majandusanalüüsi kava vastas Su ootustele? Mis oli õpingutes teisiti, kui eeldasid?

Majandusanalüüsi õppekava on väga hästi koostatud. Sealjuures on oluliselt paindlikkust, et valida lisaks veel just ennast huvitavaid valik- ja vabaaineid. Kursus on võrdlemisi väike (vähemalt minul oli), ilmselt tänu sellele jõuavad õppejõud anda nii palju personaalset tagasisidet – see on privileeg.

Kus Sa hetkel töötad? Milliseid ülikoolist saadud teadmisi või oskusi Sa oma töös kõige rohkem kasutad?

Töötan kommertspangas korporatiivklientide osakonnas finantsstrateegia ja projektide rahastamise tiimis (Financial Strategy and Project Finance). Nõustame korporatiivkliente, tegeleme projektide finantseerimise tüüpi tehingute ja spetsiifilisema struktuuriga tehingutega. Kõige otsesemalt haakub minu igapäevatöö magistriõppes läbitud kursustest ilmselt ettevõtte rahanduse süvakursusega. Kuid ma olen seda meelt, et väga spetsiifiliste oskuste asemel on ülikooli eesmärgiks pigem luua teadmiste baas, millele spetsiifilisemad ametikohal vajalikud teadmised ehitada. Lisaks treenida aju lahendama kompleksseid probleeme. Neid eesmärke täitis majandusanalüüsi õppekava suurepäraselt.

Palun räägi lühidalt oma magistritööst. Mida uurisid? Milliseid andmeid ja meetodeid kasutasid? Milliste tulemusteni Sa oma töös jõudsid?

Uurisin magistritöös ettevõtete sotsiaalse vastutuse ja innovatsiooni vahelisi seoseid mitmese metaregressioon analüüsi meetodil. Varasem empiiriline teaduskirjandus on valdavalt leidnud positiivse statistiliselt olulise seose ettevõtete sotsiaalse vastutuse ja innovatsiooni vahel, sealjuures on tuvastatud erinevaid seost vahendavaid ja mõjutavaid tegureid. Meta-analüüs võimaldab leide üldistada ning hinnata, kas valdkonna uurimistööde avaldamisel esineb publitseerimisnihe. Leidsin, et varasemas empiirilises teaduskirjanduses leitud ettevõtete sotsiaalse vastutuse ja innovatsiooni seose tugevus sõltub mõlema nähtuse mõõdiku valikust. Seose uurimisel on hinnangu nihke vältimiseks oluline arvestada teiste ettevõtte spetsiifiliste teguritega. Vahest kõige olulisem oli võimaliku publitseerimisnihke tuvastamine – ettevõtete sotsiaalse vastutuse ja innovatsiooni seose tugevus on empiirilises kirjanduses keskmiselt positiivselt üle hinnatud ning publitseerimisnihkega kontrollides statistiliselt oluline seos puudub.