Tallinna Tehnikaülikool

Räpinast pärit Henri Kübe õppis Eesti Maaülikoolis tehnotroonikat, kuid loobus pärast esimest aastat ning õpib nüüd Tallinna Tehnikaülikooli Tartu kolledžis „Küberfüüsikaliste süsteemide“ erialal. Šveitsis Euroopa Tuumauuringute Keskuses (CERN) praktika läbimiseks on Henri praegu akadeemilisel puhkusel ja töötab insenerina arvutisüsteemide ja tarkvaraarendusega. Kooli kõrvalt käis ta Tehnikaringis ja 3D-laboris ning tegeles hulga pisiprojektidega. Šveitsi ilusas looduses naudib ta rattasõitu, õhtuti meeldib talle koos naisega kokata. 

Henri Kübe
Henri Kübe. Foto: erakogu

Miks valisid just selle eriala? 

Soovisin haridust omandada mõnel tehnikaerialal. Pärast aastat Maaülikoolis tehnotroonika erialal sain aru, et mehaanikat ja masinatega töötamist on minu jaoks liiga palju. Ma ei soovinud ka õppida puhtalt informaatikat – liiga palju arvuti taga istumist. Soovisin midagi vahepealselt. Hakkasin uurima ja sain aru, et „Küberfüüsikaliste süsteemide“ eriala on minu jaoks täpselt õige. Seal saab harrastada programmeerimist ja igasuguste huvitavate tarkvarade õppimist, samuti laboris elektroonikaga pusimist ja reaalset kätega tööd tegemist.  

Kellena tahad pärast lõpetamist töötada, millist probleemi lahendada? 

Peale kooli soovin töötada mingil huvitaval töökohal tarkvaraarenduses. Eriti köidavad firmad, mis rakendavad oma töös küberfüüsikalisi süsteeme. Lõputöö jaoks proovin arukaid süsteeme rakendades lahendada parkimisprobleemi meie koolis. Soovin ka edaspidi töökohtades sarnaseid probleeme lahendada ja süsteeme koostada – robootika, isesõitvad autod ja teised arukad lahendused. 

Kuidas saavad küberfüüsikaliste süsteemide eriala lõpetanud noored maailma paremaks muuta? 

Neil on oskused ja teadmised integreerida virtuaalset maailma füüsilisega. Sellise integratsiooni tulemusel on lõputult võimalusi maailma paremaks ja rohelisemaks muutmisel. Näiteks tean kursusekaaslasi, kes arendavad isesautot või päikeseautot. Vilistlased lähevad ka robootika- ja meditsiinitehnoloogia arendamistega tegelema. Samuti abistatakse nutimajade ja IT-süsteemide arenduses. Võimalusi on väga palju. Vaja on ainult tahtejõudu, kõik muud teadmised ning oskused saab omandatud juba KFSi õpingutel. 

Mis on olnud kõige põnevam kogemus sel erialal õppides? 

Kõige põnevam õppeaine on siiamaani olnud „Digitaalne tootmine“. Üks huvitav ülesanne oli treenida tarkvara, et see suudaks tuvastada piltide või video pealt ära teatuid esemeid. Täpsemalt oli ülesandeks õpetada süsteem tuvastama pildilt ja videost haamreid ning näpitsaid. Väga äge oli nullist alustada ja jõuda selleni, et tarkvara reaalselt suudab kaamerapildilt tuvastada õige eseme. 

Tartu Kolledžis toimub alati midagi huvitavat. Enne praktikale minekut osalesin aktiivselt 3D droonilaboris ja Tehnikaringis. 3D-droonilaboris õpime ja kasutame moodsaid tehnoloogiaid ja tarkvarasid, näiteks õppisime kasutama 3D-modelleerimise põhimõtteid ja saime ise skänneerimisega tekitada esemetest 3D mudeleid. Kui midagi uut teha ei soovi või uut õppida ei taha, saab ka alati lihtsalt VR-i mängida ja koolinädalast lõõgastuda.  

Üks lõbus tõik, mida Sa enne sel erialal õppimist ei teadnud 

Nutiseadmed ei piirdu ainult kellaga ja telefoniga, leidub ka seadmeid, mis käivad pähe, sõrme või isegi jalga. 

Meile anti ülesandeks tutvustada esitlustega huvitavaid „smart wearables“ ehk nutikaid kantavaid seadmeid. Kuulsin esimest korda näiteks aruka kiivri, aruka sõrmuse, aruka pusa ja isegi arukate sokkide kohta. „Smart wearables“ esemed suudavad lugeda andmeid su keha küljest ja ühilduda nutitelefoniga ning anda lisavõimalusi nende kasutamiseks. Huvitav oli uurida, kuidas on mõeldud välja viise ühendada virtuaalmaailma tavapäeva esemetega. 

Kui tuled õppima telemaatikat ja arukaid süsteeme, saad selgeks, millised on intelligentsed lahendused ja innovaatilised tehnoloogiad ning kuidas neid programmeerida ja arendada. Omandatud teadmistega õpid looma nutikaid info- ja kommunikatsioonitehnoloogiate (IKT) lahendusi. See on kindel investeering sinu tulevikku, sest IKT oskusi läheb varsti tarvis pea kõikides eluvaldkondades. Tutvu õppekavaga: taltech.ee/telemaatika-ja-arukad-susteemid (Küberfüüsikalised süsteemid on Telemaatika ja arukate süsteemide õppekava peaeriala).

Laeb infot...