Tallinna Tehnikaülikool

9. mai 2025 | Tallinna Tehnikaülikool | Eelüritused 8. mail

Pärast mitmeaastast pausi naaseb Eesti Sotsiaalteadlaste Aastakonverents (ESAK) uues kuues ja uue hoo ning ambitsiooniga. ESAK vol.2 ühendab pika traditsiooni ja uue ajastu – interdistsiplinaarse platvormi, kus kohtuvad sotsiaal-, arvuti- ja inseneriteadlased, praktikud ja poliitikakujundajad, et arutada, kuidas ühiskond liigub edasi tehnoloogilise, sotsiaalse, kultuurilise ja keskkondliku muutuse keerukates ristumiskohtades.

Inimene tehnoloogiliste murrangute ajastul
Inimene tehnoloogiliste murrangute ajastul

Konverentsi peateema keskendub küsimusele: mida tähendab inimeseks olemine tehnoloogiliste murrangute ajastul? Läbi arutelude ja praktiliste töötubade uuritakse, millised muutused kujundavad ühiskonda lähikümnenditel ning kuidas tagada, et tehnoloogiline areng ei süvenda sotsiaalset ebavõrdsust ega võõrandumist, vaid toetab demokraatiat, sidusust ja heaolu.

Konverentsi avab kõrgetasemeline paneeldiskussioon „Inimene ühiskondlike murrangute kurvikohas“. Marju Lauristin on kasutanud kurvi metafoori, iseloomustamaks kiireid ja ettearvamatuid muutusi, millega tänases ühiskonnas silmitsi seisame. Konverentsil arutame, kuidas mõtestada inimese rolli, ühiskonda ja väärtuseid olukorras, kus tehnoloogiline, geopoliitiline ja keskkondlik ebastabiilsus kujundavad ümber institutsioone ja igapäevaelu. Mis tüüpi teadmisi, tähendusi ja ühiskondlikke peegleid on vaja, et tulla toime keeruliste pööretega, näha seda, mis ühiskondlike muutuste kurvi taga on?

Lisaks paneeldiskussioonidele on konverentsil 18 sisukat sessiooni, millest kolm on ümarlauad. Arutelud katavad laia teemaderingi – alates heaolu mõõtmisest, laste osalusest ja elukaarepõhisest ebavõrdsusest kuni tehnoloogiliste muutuste mõjuni liikumiskäitumisele, tööelule ja teadlaste rollile kobarkriiside ajastul. Käsitlemist leiavad ka renoveerimispoliitika sotsiaalsed mõjud, digitaalse osaluse tulevik ja Eesti ettevõtete roll globaalses muutuste keskkonnas.

Konverentsi lõpetab tippekspertide arutelu "Tuleviku kirjaoskused murrangute ajastul: mis hoiab meid kurvis?" Kui päeva esimeses paneelis otsisime tähendusi ühiskondlike murrangute ja tuleviku suundumuste kohta, siis lõpetuseks liigume sammu edasi. Arutleme, kuidas mõista ja juhtida muutusi ajastul, kus tehnoloogiad, väärtused ja inimese sisemine maailm põrkuvad. Diskussioon keskendub sellele, milliseid uusi oskusi – tehnilisi teadmisi, refleksiivset mõtlemist ja kognitiiv-kommunikatiivseid võimeid – vajame, et luua uusi tähendusi ja sidemeid. Räägime ka sellest, kuidas vältida ühiskonna killustumist ning kasvatada suutlikkust näha suurt pilti. Arutelu lõpetab küsimus: kas Eestil võiks olla oma uus valgustusaja manifest – tulevikku suunav idee, mis aitaks hoida ühiskonda kurvis ja liikumises?

ESAK vol.2 mitmekesine programm hõlmab:

traditsioonilised sessioonid ja teadusettekanded;
töötuba doktorantidele ja uurijatele tehisintellekti praktiliste tööriistade kasutamisest;
tudengite algatatud arutelu sotsiaalteaduste rolli üle ja kohtumised vilistlastega;
laborituurid ja interdistsiplinaarse koostöö foorum TalTechis.
Eesti ühiskond seisab silmitsi ühtaegu murranguliste ja tundlike valikutega. ESAK vol.2 loob platvormi, kus teadlased ja ühiskonnaelu eestvedajad saavad koos mõelda, kuidas nendes keerulistes kurvides mitte ainult kohaneda, vaid ka suunda määrata.

Toimumisaeg ja -koht:

  • eelüritused – 8. mai 2025
  • konverents – 9. mai 2025, TalTech, Tallinn

Korraldajad:
Tallinna Tehnikaülikooli majandusteaduskond koostöös Eesti Sotsioloogide Liitu, Eesti ülikoolide ja teadusasutustega

Lisainfo: taltech.ee/esak2025

MEEDIAPÄRINGUD

Anu Masso, anu.masso@taltech.ee

Jevgenia Gerassimenko, jevgenia.gerassimenko@taltech.ee