Tallinna Tehnikaülikool

Tehnikaülikooli Virumaa kolledži keemiatehnoloogia eriala üliõpilane Kadri-Liis Salupõld huvitub keemiast, et tulevikus panustada meie looduse säilimisse. Endine kodutütar leiab, et iseseisvus, pealehakkamine ja heas mõttes jonn aitavad tal iga eesmärgi saavutada. 

Olles esmakursuslasena kokku puutunud küll peamiselt sissejuhatavate ainetega, ütleb Kadri-Liis julgelt, et TalTechis õppimisega on ta väga rahul. “Sain juba esimeses laboritunnis aru, et see on õige koht, kus ma pean olema ja end arendama,” räägib ta. Tema sõnul on see tõeliselt õige eriala noorele, kellele meeldib keemia.  

Talle jäi ka kohe ülikooli astudes silma, et vanemate kursuste tudengeid ühendas kokkuhoidmine, see julgustas ka teda aktiivselt koolielus osalema. 

Keemiatehnoloogia tagab tugeva aluse 

Kadri-Liisile hakkas keemia juba gümnaasiumis väga meeldima. Ta kiidab Kose keemiaõpetajat Inge Andreseni, kes viis õpilased laborisse ja juhendas neid erinevate katsete juures. “Nendes tundides tekkis minus selline ahhaa-moment. Sain teada, mida erinevate ainetega päriselt teha saab,” sõnab ta. Virumaa kolledžis õpetatav eriala osutus tema sõnul valituks, sest tegemist on ainsaga, kus õpitakse keemiat süvitsi. “Keemiatehnoloogia kõnetas mind enim, sest laboris toimetamine ja katsete tegemine on minu jaoks tõepoolest kõige lemmikum erialane tegevus,” ütleb ta. 

Seni on umbes 15 üliõpilasega grupp tuletanud  põhjalikult meelde keemia aluseid – näiteks mis juhtub, kui panna kokku hape ja alus. Laboritundides arvutasid tudengid aga lahuste kontsentraatide sisaldusi ja segasid neid kokku. Kõige juurde kuulus ka aruannete koostamise õppimine. “Minu lemmikaine on seni olnud aga keskkonnakaitse ja säästev areng. Nende abil saame aru, mis peitub probleemide taga tegelikult ja kuidas need tekivad,” räägib ta. 

Näeb end ka tulevikus laboris 

Kadri-Liis ootab aega, mil ta mõistab keemiat süvitsi – kuidas erinevaid materjale saada ja kuidas on tekkinud nende vastupidavus. “Soovin eelkõige keemiatööstuses töötada ja seal ka muutusi sisse viia, et maailm ja meie keskkond jääks selliseks, millisena seda täna teame,” selgitab Kadri-Liis. Alustada plaanib ta oma karjääri laborist, kus on võimalus teada saada, kuidas valdkonnas töötamine toimub. “Kui mõelda kaugema tuleviku peale, siis loodab keemiasektoris olla juhtival sisulisel positsioonil, mis tähendab muidugi ka töötamist inimestega,” ütleb ta.  

Lisaks soovib ta rolli mängiga kliima soojenemise pidurdajana. “Saan kindlasti panustada uute tehnoloogiate leidmisse, et oma ressursse säästlikumalt kasutada,” sõnab ta. Kõik eeldused on tal selleks olemas. “Minus on palju tahtejõudu, julgust. Niisama ma jonni ei jäta,” selgitab ta. Hea esimene samm kõige selle poole on unistused välja öelda ja püüda olla ka teistele eeskujuks. 

Otsusta oma tulevik siin: taltech.ee/tulevik 

Laeb infot...