Tallinna Tehnikaülikool

Kerd Kaarus on 20 aastat töötanud tootmises erinevatel ametikohtadel: ülikooli kõrvalt alustas projekteerijana inseneribüroos, kus tegi tugevusarvutusi ja joonestas majaelemente, täna on projektijuht masinaehituse valdkonnas. Ta rääkis, et tootmises juhtub vahel nii mõndagi naljakat. Näiteks töö juures sai teada, et ka Žiguli starterist saab edukalt elektritõukeratta teha. Tootmises on hooned suured, nii et ühest otsast teise liikumiseks on väga mõistlik tõukeratast kasutada – miks siis mitte elektrilist.

Picture of Kerd Kaarus.

Kerd sai juba 2004. aastal tehnikaülikoolist füüsikas magistrikraadi, kuid selleks, et tänapäeva tööstuse kaasaegsete võimaluste ja arengutega paremini kursis olla, vajas ta teadmiste täiendamist. TalTechist leidis ta täpselt sobiva magistriõppeprogrammi ja nii uuesti õppima asuski.

Millist kasu inimesed tööstustehnika spetsialistidelt saavad?

Inimesed ja tööstus on pidevalt igapäevases kokkupuutes. Suurem osa tooteid ja masinaid, mis meid ümbritsevad, on tööstuse arengu tulemus. Meil on sellesama teksti lugemiseks nutiseade või arvuti – see kõik on võimalik tänu tööstusele. Kõiki seadmeid ja tooteid on vaja arendada, tootmisprotsessid välja mõelda ja lõpptulemusena ka toota.

Et see kõik õnnestuks, on vaja palju erinevaid professionaale. Olgu nad insenerid, kes tooteid või protsesse projekteerivad, või juhid, kes neid protsesse juhivad – seda kõike on võimalik õppida tööstustehika ja juhtimise erialal.

Kuidas digirevolutsioon tööstustehnikamaailma muudab?

Digirevolutsiooni küsimus kerkib viimasel ajal aina rohkem esile tootmisettevõtetes. Kuidas kvaliteetsemalt ja efektiivsemalt toota – kuidas püsida konkurentsis. Digitaliseerimine annab olulise eelise teiste ees. Tootmise erinevad protsessid on võimalik digitaliseerida, andmete kogumise abil leiab tootmise kitsaskohad ja need saab parendada. Sealt võib veel edasi minna, kuni kogu protsess on täisautomaatne, nii et operaator jälgib ekraanilt, kuidas tehas töötab. Eks palju oleneb tootmise tüübist – kas on üksiktoote tootmine või seeriatootmine – kuid lähidekaadil toimuvad suured muutused tootmise digitaliseerimise suunas.

Loogilist mõtlemist ja tehnilist taipu läheb siin kindlasti tarvis, aga kui suur osa sel erialal on loovusel ja kui suur rutiinsetel tegevustel?

Eks palju oleneb konkreetsest ametist. Tootearendajal ja projekteerijal on kindlasti rohkem võimalust loovamalt töösse panustada, sest nad arendavad uusi masinaid või tooteid. Kuid ka nende puhul on kindlad rutiinsed protsessid, mida tuleb täpselt täita, et lõpptulemus oleks positiivne. Oluliseks osaks on siiski ettevõtte poolt määratud rutiinsed protsessid. Selleks aga, et rutiinsed protsessid saaksid positiivse tulemi, tuleb probleemidele läheneda loovalt.

Miks selle valdkonna lõpetajaid vaja on?

Tööstus on järjest rohkem soetanud tänapäevaseid keerulisi masinaid ning arenenud digitaliseerimise poole. Ettevõtted ootavad entusiastlikke noori, kes tahavad õppida juhtima kaasaegse tööstuse seadmeparki ning soovivad ennast edasi arendada. Samuti saab valdkonna õppel olulisi teadmisi, kuidas juhtimise kaudu tootmisettevõtte käekäiku parandada.

Tööstustehnika ja juhtimise magistrikava keskendub eeskätt tehnikateadustele, kuid tudeng saab lisaks head teadmised ka majanduse, innovatsiooni ja juhtimise valdkondadest. TalTechi õppeprogramm pakub parimaid võimalusi kujundamaks end rahvusvaheliselt konkurentsivõimeliseks tööstuse tootmisjuhiks: www.taltech.ee/toostustehnika-ja-juhtimine

Laeb infot...