Tallinna Tehnikaülikool

Tallinna Tehnikaülikooli vilistlane, praegu AS-is Norma protsessiinsenerina töötav Krista Laanemets naudib loovuse rakendamist nii tööl kui vabal ajal – võimalust eri materjale uudsel viisil kombineerida ja materjale taaskasutada, et anda sellega panus rohepöördesse ning meie elu paremaks muuta.

Krista_Laanemets_
Krista Laanemets, Tallinna Tehnikaülikooli vilistlane ja Norma protsessiinsener | Foto: erakogu

Millal ja mis eriala täpsemalt lõpetasid? Kus ja kellena pärast lõpetamist oled töötanud?

Lõpetasin 2020. aastal materjalitehnoloogia eriala, pärast seda jätkasin õpinguid magistriõppes puidu-, plasti- ja tekstiilitehnoloogia erialal. Bakalaureuseõppe järel asusin tööle AS Norma plastivalu osakonna protsessiinsenerina.

Õppekava andis ülevaate kõikvõimalikest materjalidest. Milline neist on Eestis suurima potentsiaaliga ja miks?

Funktsionaalsed materjalid ja komposiitmaterjalid on äärmiselt põnevad - võimalus võtta tuntud materjalid, mille omaette kasutamine on laialt levinud, töödelda ja kombineerida neid uudsel viisil, luues enneolematute omadustega uusi tooteid ning muutes nii elu paremaks Eestis kui ka mujal maailmas.

Mis on järgmisel 5–10 aastal materjaliteadlaste suurimad väljakutsed?

Taaskasutus ning taaskasutatud materjalidest loodavad tooted. Materjaliteadlased ja insenerid saavad juba toodete arenduse ja disaini etappides ettevaatavalt luua toodetele võimalikult pika eluea, eelistada taastuvaid ning looduslikke lähtematerjale. Samuti on oluline arvesse võtta toote või selle materjalide taaskasutamise võimalusi.

Innovatsioon materjaliteaduses tuleb nii uute tehnoloogiate väljatöötamisest kui ka jääkide targast kasutamisest. Palun too mõlemast näide, kuidas materjalitehnoloogia aitab rohepöördesse panustada.

Materjalitehnoloogial ning erialalt välja kasvavatel spetsialistidel on oluline roll rohepöörde edu tagamisel. Kasutuses olevate materjalide põhjalik tundmine ja kastist väljas lahenduste väljatöötamine on vaid mõned oskused, mille abil materjalitehnoloogid juba praegu rohepöördesse panustavad.

Rohepöörde edu jaoks on vaja nii loomingulisust kui ka praktilisust, et luua uudseid tehnoloogilisi lahendusi, mis oleksid ka realistlikud ning rakendaksid edukalt igapäevases elus tekkivaid jääke.

Üks lõbus seik, mis on sel erialal töötades ette tulnud.

Tööstuses töötamine on iga päev uut moodi huvitav. Pidevalt tekivad ootamatud olukorrad, mida peab jooksvalt lahendama. Sellepärast on toetav ja kokkuhoidev tiim väga oluline. Nendega koos saab lahendusi välja töötada, mõtteid vahetada ning tööpäeva lõpus naeruga meenutada päeva jooksul toimunut.

Mis sind peale selle eriala elus veel köidab?

Minu hobideks on loovad tegevused: joonistan, maalin ja õmblen. Naudin väga mere ääres viibimist - lainetekohina kuulamist, päikeseloojangu imetlemist ning ujumist. Mere ääres hing puhkab!

Kas oled vahel mõelnud sellise nurga alt, et inimkonna suurimad saavutused või avastused on paljuski seotud just elukeskkonna materjalidega? Tekstiilkiudude kasutuselevõtt on inimestele andnud võimaluse end vastupidavate rõivastega katta ja asustada Maa jahedamaid piirkondi. Metallid ja keraamika on muutnud tarvikud vastupidavamaks ning töövahendid tootlikumaks. Plastid aga pole nende õigel kasutamisel keskkonnaprobleem, nagu valdavalt arvatakse, vaid on loonud uue standardi ehituses, põllumajanduses, meditsiinis, hügieenis ning transpordis. Funktsionaalsed materjalid muudavad energia kogumise ja salvestamise efektiivsemaks ning võivad meid päästa globaalsest soojenemisest. Vaata õppekava https://taltech.ee/materjalitehnoloogia.