Kristel Kruustük asutas 2013. aastal koos abikaasaga tarkvara testimisega tegeleva ettevõte Testlio, kus pannakse rõhku nii töötajate motiveeritusele, tõhusale koostööle kui kvaliteedile. Ettevõte pakub globaalselt spetsialistidele eneseteostusvõimalusi ja põnevaid väljakutseid. Mitmekesisus ettevõtetes on väga oluline, selle eest seisab Kristel tugevahäälselt. Toetamaks ja julgustamaks Tehnikaülikoolis infotehnoloogia teaduskonna naistudengeid, on sel sügisel Kristel Arengufondi stipendiumikonkursil välja pannud omanimelise stipendiumi. Arengufond uuris, mis teda ettevõtjana inspireerib ja millised on tema soovitused noortele.
Kristel, kuidas Sul tekkis huvi tehnoloogia ja IT vastu? Oli see juba varases koolieas? Pöörasid Sa ise või õpetajad/juhendajad/vanemad sellele suuremat tähelepanu?
Mul puudus igasugune huvi tehnoloogia valdkonna vastu. Kui ma Kosel keskkooli lõpetasin, siis ei teadnud ma, mis ma oma eluga peale hakkan. Vanema õe tõukel astusin aga IT Kolledžisse süsteemide arenduse erialale. Minu jaoks oli oluline leida amet, mis pakuks mulle tulevikus finantsilist iseseisvust ning annaks ka võimaluse maailmas vabalt ringi liikuda. Õe põhiline argument oli ka see, et tehnoloogia valdkonnas on nii palju erinevaid ameteid ning kindlasti leian endale midagi sobivat. Hea, et ma tema nõu kuulda võtsin. Paratamatult oli aga ka minul tekkinud tehnoloogia valdkonnast arusaam kui “poiste asjast”, aga stereotüübid ongi murdmiseks. Olen täna investeerinud ettevõttesse nimega imagiLabs, mis õpetab noortele progemist mänguliselt läbi telefoni. Eeskujud on olulised, et saaksime ka ennast ette kujutada neis rollides.
Mis Sind inspireerib tegutsema?
Võimalus muuta tarkvara testimise maailma paremaks ja luua rohkem võimalusi inimestele üle maailma töötada vabakutselisena, näidata ka teistele, et kõik on võimalik, kui me vaid tegutseme.
Mind inspireerib nii palju asju ja inimesi minu ümber – maailmas on nii palju ilu ja valu ja just see valu sütitab ka mind tegutsema. Noorena ma muidugi ei tajunud maailma enda ümber. Ma pigem nägin enda tulevikku, kus mul peaks olema - töö, maja, pere ja koer. Ei osanud noorena rohkem unistadagi suurtest tegudest, sest sel ajal ei istunud mul eeskujusid kogu aeg silme ees. Mida rohkem sa aga loed ja inimeste lugusid kuulad, seda rohkem sa saad aru, et nad ei ole tulnukad kuskilt teistel planeedilt, et ka nemad on kõik inimesed, kes on tihti vähesega alustanud. Kuulus ütlus on et: “Whether You Believe You Can Or Not You're Right.” Ehk siis kõik on meie endi teha siin maailmas. Kui näed probleemi siis ära laida, vaid tegutse.
Malala Yousafzai, üks tavaline Pakistanist pärit tüdruk, oli 11-aastane, kui alustas võitlust tüdrukute õiguse eest haridusele ja Talibani äärmusluse vastu. Ta ei kohkunud tagasi isegi siis, kui teda 2012. aastal tappa püüti. Õnneks on Malala lugu õnneliku lõpuga. Ta pälvis 2014. aastal Nobeli rahupreemia ning ta jätkab võitlust tüdrukute ja naiste õiguste eest, rääkides oma elust ja püüdlustest tervele maailmale.
IT valdkonnas öeldakse, et esimesed õpingute aastad baasainete näol on rasked ning vahest ka igavad? Kas oma õpingutel IT Kolledžis mäletad Sa neid hetki, kus tekkis tunne, et jätaks pooleli või valiks ikkagi mõne teise eriala?
Ikka oli neid hetki, kus füüsika või matemaatika tundusid liiga keerulised. Aga Kristiina Hakki matemaatika tunnid ei lähe mul küll kunagi meelest ära – inimene, kes matemaatika vihkamise keeras armastuseks!
Esimesel aastal märkasin ka koolist väljalangemist. Ma ei mäleta küll hetkel, et mul oleks olnud mõte loobuda. Mu ema on mind lapsest saati õpetanud, et kui midagi alustada, siis tuleb see ka lõpuni viia.
Kunagi õppisin muusikakoolis klaverit ja kui olin umbes 4 aastat õppinud, siis arvasin tuttavate mõjutustel, et mulle aitab. Ema suunas mu õigele teele tagasi. Nii hea, et mul on oskus klaverit mängida - siiani leian sellest mõndadel õhtutel võimalust mõtetest eemale astuda.
Erialaselt või täiesti teises valdkonnas teadmiste juurde omandamine on viimastel aastatel väga populaarne olnud. Kuidas Sina täna enda teadmisi täiendad? Käid Sa koolis?
Teadmised uuenevad igapäevaselt. Saan teadmisi läbi raamatute, sotsiaalmeedia, blogide, kõige enam aga vestlustest teiste inimestega.
Annad sel õppeaastal välja Tehnikaülikooli bakalaureuseõppe naistudengitele omanimelise stipendiumi. Miks on Sulle oluline toetada neide nende õpingutee alguses? Ja miks stipendium just bakalaureuseastmes?
Globaalselt vaid 30% naistest on tehnoloogia valdkonnas tööl, Euroopas alla 25%. Üks kurikuulus lugu mitmekesisuse puudumisest on Apple’i poodide läbipaistvad trepid. Kui sa oled aga seeliku kandja, siis see võib olla ebamugav jalutada üles läbipaistvast trepist. Tuleb välja, et Apple poodi disainisid andekad mehed, kes lihtsalt ei osanud selle peale tulla, et see võiks kuidagi seeliku/kleidikandjatele ebapraktiline olla.
Me vajame mitmekesisust tehnoloogiavaldkonda, et lahendada kõikide inimeste probleeme – jääda oma toodetega relevantseks ning arvestada erinevate inimeste soovide ning vajadustega.
Ettevõtted, mis on mitmekesisemad, on statistiliselt ka palju edukamad ja kasumlikumad.
Ma loodan, et minu stipendiumi saaja on inspiratsiooniks oma kaaslastele ja tulevastele kooli kandideerijatele.
Mis on sinu soovitused stipendiumile kandideerijatele? Millele tähelepanu pöörata?
Ära üle mõtle ja ole sina ise.
Milliseid soovitusi annaksid nendele, kes lõpuks stipendiumi ei pälvi?
Kui seekord ei õnnestunud, siis see tähendab, et järgmine kord proovi uuesti. See, et sa seekord stipendiumi ei saanud, ei ole märk sellest, et sa ebaõnnestusid, vaid sellest, et sa proovisid. Elus peab proovima. Kui ma Testlioga alustasin, siis paljud investorid ei uskunud Testliosse ja loobusid investeerimisvõimalusest. Ma võtsin seda alguses väga isiklikult, aga teadsin, et edu tuleb ikka, varem või hiljem. Ei tohi alla anda.
Arengufondi stipendiumitele saab kandideerida kuni 18. oktoobrini.