Pühapäeval, 1. oktoobril selgitati Noblessneri valukojas välja parim noor küberkaitsetalent. KüberNaaskel 2023 finaali võitis Tartu Ülikooli teise kursuse informaatika tudeng Marko Tsengov. TalTechi tudengid ja vilistlane jõudsid finaalvõistlusel esimese kuue hulka.

Kübernaaskli võistluse võitjad ja korraldajad
Küberkaitse võistlusel Kübernaaskel selgitati Noblessneri valukojas välja parimad. Foto: Joonas Sisask.

Võistluse korraldaja, Kaitseministeeriumi Sihtasutuse CR14 tegevjuht Siim Alatalu rõhutas, et noortele talentidele tähelepanu pööramine on väga oluline. ‘’Täna võistlevad nad siin harjutusväljal ning homme annavad nad oma panuse Eesti küberjulgeoleku tagamisse. Noortel on tulevikuohtude osas kõige värskem vaade, mida saame ühiskonna hüvanguks ära kasutada,’’ lisas Siim Alatalu.

Võistluse võitja Marko Tsengovile meeldis selleaastase KüberNaaskli mitmekesisus. ‘’Mul on hea tunne, et sain ennast nii tihedas konkurentsis tõestada,’’ rõõmustas Marko Tsengov, kes lisas, et peale informaatikaõpinguid planeerib ta kindlasti karjääri küberkaitse valdkonnas.

Teise koha saavutas Rico-Andreas Lepp (Tartu Ülikooli, Cybernetica) ning kolmanda koha Jaan Artur Viirsalu (Hugo Treffneri Gümnaasium). KüberNaaskel 2023 parimatest pannakse kokku võistkond, kes esindab Eestit Euroopa küberturvalisusvõistlusel European Cyber Security Challenge 2024. Esimese kuue hulgas olid ka Mikk Margus Möll (TalTechi vilistlane), Markus Veerbaum (TalTech) ja Ergo Adams (TalTech).

TalTechi IT-teaduskonna dekaani Gert Jervani sõnul on TalTechi küberkaitse ja -turbe programmidest kaheksa aasta jooksul läbi käinud 90 000 noort ja seda küberolümpiat on toetanud kaitseministeerium koos Eesti Interneti SA-ga. „Olulisem on aga tähendus ja eesmärk, mida oleme koostöös oma paljude partneritega suutnud ellu viia - tänu leitud kübertalentidele suudab Eesti riik jääda ka tulevikus infoühiskonna eestvedajaks,“ ütles Jervan.

Dekaan märkis, et Kübernaaskli võistlusest, mida viimastel aastatel on vedanud TalTechi IT Kolledži vanemteadur Birgy Lorenz, on kujunenud talentide avastamise, küberohtude teadlikkuse tõstmise ja rahvusvahelise koostöö abil üheks riikliku küberjulgeoleku tugevdamise sümboliks. „Tallinna Tehnikaülikooli roll on võistlustel ja treeningutel tekkinud kogukonda toetada ning pakkuda talentidele nii bakalaureuse-, magistri kui ka doktoriõppes tipptasemel teadmisi ja võrgustikku kogu eluks,“ väitis Gert Jervan. Ta lisas, et oleme läbi aastate arendanud noorte oskuseid ja andnud neile praktilist kogemust ja väljakutseid, mille abil nad lihvivad tehnilisi oskusi, probleemilahendusvõimet ja harjutavad meeskonnatööd.

Lisaks KüberNaaskli finaalile toimus pühapäeval kõigile avatud meelelahutuslik ja hariv võistlus- ja messipäev Targa Tuleviku Tuleproov, mille keskmes oli kübermaailma väljakutsetele lahenduste otsimine. Ettevõtjate poolt juhitud messialal said külalised proovida kätt ja teadmisi õpikodades. Üritusega käivitati oktoober kui küberkuu.

Sündmuse korralduspartnerid olid Sihtasutus CR14, Tartu Ülikooli teaduskool, TalTech, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, Kaitseministeerium, CybExer Technologies ja Miltton.