Just äsja Maa süsteemide, kliima ja tehnoloogia eriala lõpetanud Trinity Jõgisalu kavatseb sügisel õpinguid jätkata magistritasemel. Kolm aastat tagasi valis ta selle eriala, kuna teadis, et tahab teha midagi praktilist ja looduslähedast. Alljärgnevas intervjuus räägib Trinity lähemalt oma erialast ja sellest, kuidas ülikool on veelgi suurendanud tema õppimishimu ja huvi eriala vastu.

Palun räägi millist eriala õpid ja miks valisid just selle eriala?
Lõpetasin Maa süsteemide, kliima ja tehnoloogia eriala ning kavatsen seda ka jätkata magistris. Valisin selle eriala, kuna teadsin, et tahan teha midagi praktilist ja looduslähedast. Maa süsteemide eriala on väga mitmekülgne ja pakub võimalust õppida väga erinevate valdkondade kohta, mis samas on ka tihedalt omavahel seotud. Spetsialiseerumise suundasid on mitu ning mulle meeldis väga mõte kombineerida erinevaid teadmisi, et valida endale sobivaim tuleviku tee.
Mida enne ülikooli tulekut kõige enam kartsid? Kas hirm osutus põhjendatuks?
Enne ülikooli astumist ei olnud mul erilisi ootusi või kartusi eriala suhtes. Rohkem muretsesin võibolla selle pärast, millised inimesed mind ees ootavad ning kas olen üldiselt valmis ülikoolis õppimiseks. Inimesed osutusid väga mitmekülgseteks ja toredateks. Eriti ägedad olid geoloogia instituudi õppejõud ja vanemate kursuste tudengid, kes võtsid meid väga soojalt vastu.
Õpingute kohta üldiselt ütleksin, et kuigi oli küllaltki raskeid momente, ei kahetse ma oma ülikooli ja eriala valikut. Nii head kui ka rasked hetked õpetavad meile midagi väärtuslikku.
Mis on olnud kõige põnevam teadmine, mida oled sel erialal õppides saanud?
Kõige põnevam on olnud näha, kuidas kõik erialad on omavahel mingil määral seotud ning lai silmaring on praegu väärtuslikum kui kunagi varem. Olen praktiliste tegevuste ja kogemuste juures rakendanud pea kõike, mida olen õpingute jooksul omandanud, olgu see erialaselt või mitte. Ootan alati põnevusega uusi kogemusi ja kasutasin kõiki võimalusi, et saada teada midagi uut maa, mere ja geotehnoloogia kohta. Ülikool on aina suurendanud minu õpihimu. Samas omandasin juurde ka uusi praktilisi oskusi.
Kus ja kellena selle eriala lõpetajad töötavad?
Lõpetajad leiavad tööd nii riigiasutustest kui ka erasektoris. Olenevalt valitud suunast saavad nad töötada keskkonnaspetsialistidena, geoloogidena, mäeinseneridena, merendussektoris, teadlastena, loodusvarade planeerijate või projektijuhtidena jne. Enesetäiendamise võimalus on iga suuna puhul pidev ning usun, et sellel erialal on midagi pakkuda kõigile.
Üks soovitus noorele, kes kaalub sellele erialale õppima tulemist?
Ole julge, tule uudista ja õpi, mida annab meile loodus ja mida saame talle tagasi anda.
Kas meenub mõni lõbus või põnev lugu õpingute ajast?
Iga väliekskursioon on omaette lõbus lugu. Ühed eredamad mälestused on kahekorruselise maja suuruse buldooseriga sõitmine, mineraalikristallide ja fossiilide leidmine karjäärides ning ilusate loodusmaastike avastamine nii Eestis kui ka kaugemal.
Mida veel ülikool lisaks haridusele on Sulle andnud?
Väärtuslikud kogemused, ägedad tutvused, lai silmaring ning võime mõelda kriitiliselt lähtuvalt suuremast pildist kui vaade ainult enda mätta otsast. Olen taasavastanud tahtmise õppida, ennast täiendada ning teha koostööd teistega parema tuleviku nimel.
TalTechi kõige Maa-lähedasem eriala õpetab sind tundma planeedi muutuvat keskkonda, planeerima säästlikku ressursikasutust ning rakendama digiajastu nutikaid tehnoloogiaid. Loe Maa süsteemid, kliima ja tehnoloogia eriala kohta SIIT.
Vaata TalTechi loodusteaduskonna kõiki erialasid SIIT.