Tallinna Tehnikaülikool

Pärnakas Mari-Liis Tombak lõpetas TalTech Eesti Mereakadeemias sadamamajandamise ja meretranspordi juhtimise eriala 2016. aastal ning merenduse magistriõppe 2018. aastal.

Mari-Liis Tombak
Mari-Liis Tombak. Pilt: erakogu

Õpingute ajal töötas ta akadeemias assistendina ning hiljem teadus- ja arenduskeskuses spetsialistina. Mari-Liis osales aktiivselt ka tudengielus – ta oli üliõpilaskogu juhatuse liige ja käis kaastudengitega erinevatel üritustel huvilistele mereakadeemia tegemisi tutvustamas. Lisaks on ta tõlkinud või kirjutanud lugusid Eesti merenduse kõige olulisemale ajakirjale Meremees. Mari-Liis tantsis ka ülikooli rahvatantsuansamblis Kuljus.

Alates 2021. aasta sügisest õpib Mari-Liis taas: Mereakadeemia doktorantuuris.  

Milliseid inimesi merendussektor täna ja viie aasta pärast vajab? 

Usun, et mitte ainult minu, vaid iga sektor vajab inimesi, kes on enda erialast väga huvitatud, kui mitte lausa vaimustuses. Väga on vaja häid päid, keda huvitab keskkonnahoid. Kuid vähem tähtsad pole infotehnoloogia spetsialistid või mereõiguse eksperdid. Lisaks muidugi on äärmiselt vajalikud noored, kelle ambitsioon on pärast aastatepikkust meresõidupraktikat tulla tagasi Mereakadeemiasse, et anda edasi enda kogemusi ja teadmisi noortele, tulevastele laevajuhtidele ja mehaanikutele.  

Kui läheksid end täna täiendama, siis mida Sa õppima asuksid?  

Olen korduvalt mõelnud IT õppimisele. COVID-19 pandeemia keeras ka meretranspordi töö pea peale, see aga lõi väga head eeldused uute digilahenduste rakendamiseks muidu väga konservatiivses (paberipõhises) merendussektoris. Loodetavasti see hoog ei peatu ning teistes transpordisektorites juba kasutusel olevad süsteemid ning lahendused jõuavad nüüd ka merendusse.  

Mida soovitad noortel õppima minna? 

Kui noor ei tea, mida tahab elus teha, siis soovitan hoopis enne veidi maailmas ringi rännata. Kuigi see on viimastel aastatel kahjuks väga keeruline olnud.  

Kui Sa saaksid praegu 19-aastasele iseendale nõu anda, millise elutarkuse Sa endale annaksid? 

Haara igast võimalusest õppida või läbida praktika välismaal. Jõudsin õpingute ajal käia välismaal kaks korda - Soomes ja Belgias. Mõlemal riigil olid omad väga tugevad küljed ning vahetussemestril saadud sõpradega suhtlen siiani, kaheksa aastat hiljem.  

Üks naljakas seik Sinu tegevusvaldkonnast. 

Kuna õppisin sadamamajandamist, siis meresõidust ei teadnud ma suurt midagi. Seda naljakam oli erinevatel üritustel kooli esindades õpetada möödakäijad sõlmesid siduma või meresõidu ajalugu tundma. Eks vahetevahel oli olukord ka vastupidine ja meremehed õpetasid hoopis mulle, kuidas üks õige meremehesõlm käib. 

Kui sul on soov täiendada oma teadmisi tasemeõppes ning omandada magistrikraad, saada mitmekülgseks spetsialistiks, kes suudab pakkuda praktilistele probleemidele tulutoovaid lahendusi, parandada konkurentsivõimet tööturul ja olla kursis uute ideedega, siis oled oodatud merenduse magistriõppesse. Merenduse erialal saad laialdased teadmised, et töötada merenduse valdkonna juhtivatel positsioonidel. Erialal on võimalik valida kahe suuna vahel: meretranspordi juhtimine või laeva tehniline ekspluatatsioon ja laevajuhtimine. Tutvu õppekavaga: taltech.ee/merendus

Laeb infot...