Tallinna Tehnikaülikool

9.-12. klasside noored tutvustasid möödunud laupäeval, 10. mail Tallinna Tehnikaülikoolis Tuleviku insener-disaineri (TID) projektis loodud uuenduslikke ideid ja reaalseid lahendusi tulevikuprobleemidele. Aasta jooksul valmistasid sada noort prügi koristavad robotid, tervisliku ruumi maketid, kestliku moekollektsiooni ning disainikatsetused savist, klaasist ja metallist. 

TID projekt 2025
Projekti Tuleviku insener-disainer lõputöödega saab tutvuda TalTechi raamatukogu avatud näitusel. Foto: Liisa Kõve

“Kahe ülikooli, TalTechi ja EKA koostööprojektina toimuv programm võimaldab noortel katsetada ja ise luua asju, mida nad muidu on vaid televiisorist või arvutist näinud,” lausus Tallinna Tehnikaülikooli avatud ülikooli juhataja Hanno Tomberg. “Projekti pääsenud noori juhendavad valdkonna parimad spetsialistid. Lisaks säravatele ideedele võimaldab see projekt ka nende käelised oskused proovile panna.”

Mustamäe Riigigümnaasiumi 11. klassi õpilane Carl Gustav Moritz osaleb programmis juba teist aastat. “Meie robot aitab nii linnas kui ka looduses prügi nutikamalt koristada ja keskkonda puhtamana hoida. Kuigi meie lahendus ei muuda maailma iseseisvalt, loodame, et see annab inspiratsiooni edasisteks ideedeks,” selgitas Moritz oma meeskonna lahendust. Ta lisas, et TID õpetas, kuidas paberile kirja pandud idee reaalsuses toimivaks lahenduseks muuta.

Üritusel esitleti õpilaste töid, mis on sündinud inseneeria ja disaini kokkupuutepunktis järgmistes teemamoodulites:

  • Kuidas kujundada ideaalset sisekeskkonda?  
  • Kuidas luua jätkusuutlikku prügirobotit?  
  • Kuidas mõista materjale?  
  • Kuidas disainida kestlikku moodi?

Projekti lõpuüritusel avati TalTechi raamatukogus ka lõputööde näitus, mis pakub inspireerivat sissevaadet sellesse, milline võiks välja näha homne maailm, kui tänased noored saavad võimaluse seda kujundada. Näitus on avatud kõigile huvilistele septembri lõpuni.

TID on TalTechi ja EKA ühisprojekt, mis ühendab inseneeria, disaini, arhitektuuri ja loodusteaduste valdkondade teadmised ning oskused loovuse ja innovatsiooniga, et üheskoos koolinoortega otsida innovaatilisi lahendusi fookusesse võetud konkreetsetele teemadele. Sel õppeaastal osales programmis 100 noort 9.-12. klassidest üle Eesti neile huvipakkuvas teemamoodulis, läbides õppeaasta jooksul kümme praktilist õppepäeva TalTechi ja EKA õppejõudude ning valdkonna spetsialistide käe all.

Rohkem infot projekti kohta on siin

Vaata galeriid