Kas oled kunagi mõelnud, mis toimub meie jalge all või pea kohal – kust tulevad kivid, mis meid ümbritsevad, või kuidas moodustuvad taevas pilved? Kirke Britt Benjamin, Maa süsteemide, kliima ja tehnoloogiate eriala tudeng, jagab oma põnevaid õpingukogemusi. See intervjuu annab aimu, miks on just see eriala üks inspireerivamaid valikuid tulevastele keskkonnasõpradele ja teadushuvilistele. Loe edasi ja saa teada, millised on selle eriala karjäärivõimalused ja miks see võib olla just Sinu tulevik.
Millist eriala sa õpid ja miks valisid just selle eriala?
Õpin Maa süsteemide, kliima ja tehnoloogiad erialal, mis hõlmab geosfääri, hüdrosfääri-atmosfääri, biosfääri ja antroposfääriga seotud teemasid, põnevaid välitöid ning parimat seltskonda õppejõudude ning kursusekaaslaste näol. Erialavalikul said määravaks minu sisemised väärtused ja see, mis mind igapäevaselt köidab. Mind huvitab, kuidas ja miks mind ümbritsev maailm selline on, millised on selle käimapanevad jõud ja kuhu inimene selle kõige keskel asetub. Isiklikuks südameasjaks olen võtnud inimese ja looduse omavahelise suhte maailmas, kus nõudlus looduslike ressursside vastu päev-päevalt kasvab.
Mis on olnud seni kõige põnevam uus teadmine?
Kui rikas ja põnev on maailm minu ümber! Käin ringi hoopis uue pilguga. Vabal ajal juurdlen selle üle, kust on tulnud minu jalge all olevad kivid ning kuidas on tekkinud minu pea kohal olevad pilved. Kõige olulisemad ja põnevamad teadmised ongi seotud sügavama arusaamaga ümbritsevast maailmast ja tulevikuväljavaadetest. Olen õppinud, et maapõueressursid on võtmetähtsusega jätkusuutliku tuleviku poole liikumisel, mistõttu on täna eriti oluline nende ressursside uurimine ning vastutustundlik väärindamine.
Kus ja kellena selle eriala lõpetajad töötavad?
See eriala loob tudengile eelduse liikuda edasi mitmes erinevas suunas, lähtuvalt huvidest ja soovidest. Näiteks saab töötada klimatoloogi, mereuurija, geoloogi või mäeinsenerina. Tööandjateks on nii Eestis kui ka välismaal tegutsevad keskkonna, geoloogia ja ressurssidega tegelevad erafirmad ning Eesti keskkonna ja ressurssidega seotud riigiasutused (Keskkonnaamet, Keskkonnaagentuur, Geoloogiateenistus jt.) ning ka kohalikud omavalitsused. Valikut on ühesõnaga palju.
Üks soovitus noorele, kes kaalub sellele erialale õppima tulemist?
Ole valmis interdistsiplinaarseks õppeks, kus erialast õpet toetavad reaalained ning igapäevane erialane õpe on mitmekülgne kooslus teooriast, välitöödest ning praktikumidest. Kui tunned ennast looduses hästi ning Sind huvitab, mis toimub Sinu ümber, jalge all ja pea kohal, siis see eriala on Sulle! Sind ootavad ees põnevad teadmised, unustamatud kogemused ning sügav arusaam Maa komplekssusest ja mitmekülgsusest.
Räägi üks äge lugu tegemistest õpingute ajal.
Maa süsteemide tudengite üks lemmikhobidest välitöödel on fossiilide otsimine ja kogumine. Eesti lubjakivis peitub neid väga palju, üks huvitavam kui teine. Fossiilid räägivad põneva loo Eesti geoloogilisest ajaloost ning lisavad välitöödele põnevust. Geoloogia välikursuse jooksul leidsime ja täiendasime oma kollektsioone korallide, sammalloomade, karpide ja peajalgsetega. Kõige õnnestunum leid oli aga peaaegu täielik trilobiit Lõuna-Aru karjääris, mis leidis oma uue kodu geoloogia instituudis.
Siin õpid mõistma, kuidas meie planeet töötab, ja saad teadmised, mida on vaja jätkusuutliku tuleviku loomiseks. Loe Maa süsteemid, kliima ja tehnoloogia eriala kohta SIIN.