Tallinna Tehnikaülikool

allinnast pärit Pavel Tšukrejev õppis TalTechi bakalauruseõppes tootearendust ja tootmistehnikat, seejärel lõpetas Industrial Engineering and Management magistriõppekava ning on alates 2017. aastast doktoriõppes. Hetkel töötab ta tootmisjuhina firmas Naps Solar Estonia OÜ, mis tegeleb päikesepaneelide tootmise, müügi ning paigaldusega.

Picture of Pavel Tšukrejev.

Millist kasu inimesed tööstustehnika spetsidelt saavad?

Tööstustehnika spetsialist on see inimene, kes teab, milliseid inimesi, masinaid, rahasummasid või aega läheb vaja kindlate toodete valmistamiseks. Ta oskab prognoosida ning tegelikult ka planeerida tootmist, teab väga hästi, kuidas toodet valmistatakse, millised operatsioonid ja miks on selle juures vajalikud. Põhiline on aga see, et ilma tööstustehnika spetsialistita tootmist püsti panna ning ka elus hoida on väga-väga raske, kui mitte üldse võimatu. See on selline kõik-ühes-inimene: natukene tootearendaja, tehnoloog, hooldustehnik, tootmisliinide projekteerija, planeerija, optimeerija, kvaliteedi spetsialist ja tulemusena saab vajadusel ka ise liinile asuda ja töömeest asendada.

Kuidas digirevolutsioon tööstustehnikamaailma muudab?

Muudab väga kõvasti. Tundub, et muudatused ei tule niivõrd kiiresti sisse, kuna tootmise ala on teatud mõttes konservatiivne. Teiselt poolt vaadates aga oli olukord viis aastat tagasi tänasest hoopis erinev ning on selge, et järgmise viie aasta jooksul muutub see veelgi. Lühidalt ja konkreetsemalt öeldes tekivad uued digivõimalused nii tootmise optimeerimiseks, protsessi jälgimiseks ning monitoorimiseks kui ka kvaliteedi tagamiseks.

Loogilist mõtlemist ja tehnilist taipu läheb siin kindlasti tarvis, aga kui suur osa sel erialal on loovusel ja kui suur rutiinsetel tegevustel?

Rutiin? Pole kuulnudki sellest!

Ei mingit rutiini, ja seda päriselt. Muidugi on teatud toimingud ja ülesanded, mis korduvad ajas, aga nad ei ole 100% sarnased, alati on midagi uut või on lihtsalt teistmoodi. See on ikkagi selline eriala, kus iga päev erineb eelmisest ja võid kindel olla, et järgmine päev toob midagi totaalselt uut. Tavaline päev koosneb nii arvutuste tegemistest kui ka tootearenduses osalemisest, tootmise sujuvuse tagamiseks ja protsessi jälgimiseks, alati on vaja välja mõelda optimeerimise käigus midagi uut tootmisliini, või protsessi jaoks ja palju-palju muid asju. Selliste erinevate ülesannete juures ei ole aegagi, et rutiinile mõelda, peabki olema loov ja alati vaadata teise nurga alt, ja kui mõni otsus on tehtud, siis tuleb välja mõelda, kuidas seda praktikas rakendada.
 
Miks selle valdkonna lõpetajaid vaja on?

Ehk teiste sõnadega võib küsida: Miks tootmist üldse vaja on? Sest ütleme ausalt: tootmistehnika eriala lõpetaja on see inimene, kelle peale tootmine toetub. Tema rajab tootmist, juhib seda, parendab ja uuendab. Need inimesed teavad tootmisest kõige rohkem, kuna nad peavad mitte natukene teadma igast erialast, vaid üsna põhjalikult tundma igat eriala, mis on vähegi selle tootmisprotsessiga seotud. Kui selline inimene ettevõttesse ilmub, on ta reeglina „kullatükk“ või „superman“, erinedes teistest just sellega, et oskab vastata küsimustele: mis, kuidas, millal, mismoodi, kui kaua, miks just nii ja kõige tähtsam: kas on mõtet?

Tööstustehnika ja juhtimise magistrikava keskendub eeskätt tehnikateadustele, kuid tudeng saab lisaks head teadmised ka majanduse, innovatsiooni ja juhtimise valdkondadest. TalTechi õppeprogramm pakub parimaid võimalusi kujundamaks end rahvusvaheliselt konkurentsivõimeliseks tööstuse tootmisjuhiks: www.taltech.ee/toostustehnika-ja-juhtimine

Laeb infot...