Tallinna Tehnikaülikool

Eesti ja Soome tööstusvaldkonna erialaliitude võistlus Tuleviku Loojad avas põhikooliõpilaste ideelaeka. Kümne Eesti kooli õpilased on viimaste kuude jooksul lahendanud kümne Eesti ettevõtte probleeme või ülesandeid, 15. novembril tutvustatakse lahendusi Mektorys Eesti finaalvõistlusel. 

Rapla Vesiroosi Gümnaasiumi õpilased
Rapla Vesiroosi Kool õpilased otsivad lahendust värvivee keskkonnasäästlikumaks utiliseerimiseks. Foto: Rapla Vesiroosi Kool

Päikesepatareidega telgist tootmisjäätmete taaskasutuseni

„Panime fantaasia tööle ja mõtlesime, et tulevikus võiksid olla kasutusel telgid, mis on tehtud kergest materjalist ning kuhu on sisse õmmeldud väikesed, kerged ja painduvad, kuid võimsad päikesepaneelid,“ kõnelesid Keila Kooli 7d klassi õpilased.

„Meile andis mõtteainet Eesti Energia päikesepargi külastamine,“ rääkisid õpilased, kolm tüdrukut ja kolm poissi. „Proovisime seejärel mõelda, kuidas võiks matkamine tulevikus olla rohkem loodussõbralik ning kuidas samal ajal teha matkaja elu mugavamaks.“

Mõttearendus sai järgmine: päevavalguses suudavad päikesepaneelid koguda piisavalt energiat, et matkajal oleks lihtne telefoni laadida, sooja ja valgust saada. Järgnes soov luua prototüüp. Ideestamisel ei piirdutud aga vaid telgiga: jutuks võeti ka jope, mis salvestab päikeseenergiat ja võimaldab niiviisi telefoni laadida.

Kirevale probleemide ja lahendusvariantide kogumile andis lisa Tartu Tamme Kool, kus mõtlema ärgitas pakkevahendite – kile, pappkastid – liigne raiskuminek. Lahendusena pakutakse korduvkasutatavaid, sh üksteise külge kinnituvaid pappkaste. Kolme tüdrukut ja kolme poissi ühendav võistkond plaanib lahenduse leidmiseks kasutada nt 3D-printereid.

Kõikide projektidega saab tutvuda siin.
Eesti finaalvõistlus on 15. novembril TalTechi Mektorys algusega kell 11.

Käiku lastakse nii teadmised, ettevõtlikkus kui tuleviku eriala valik

Võistlus algas nii, et kõik algatusega liitunud koolid – Eestist ja Soomest kümme –, leidsid omale partnerettevõtte. Iga tööstusettevõte tutvustas kooli võistkonnale oma väljakutseid, noored aga pidid kolme kuu jooksul esitama oma innovatiivseid lahendusi.

Projekti Tuleviku Loojad / Tulevaisuuden Tekijät eesmärk ongi luua seoseid põhikooli noorte reaalainetes omandatud teadmiste, ettevõtlikkuse ning tulevaste töökohtade vahel. Eestis osalevad selles Vändra Gümnaasium, Jüri Kool, Põltsamaa Ühisgümnaasium, Rapla Vesiroosi Kool, Kuressaare Nooruse Kool, Kuusalu Keskkool, Keila Kool, Laiuse Jaan Poska Põhikool, Tartu Tamme Kool, Tallinna Tehnikagümnaasium. Eesti ettevõtetest 
panustavad Eesti Energia, Tallink, Orkla Eesti, Akzo Nobel Baltics, Incap Electronics Estonia, Estanc, Valley, Estonian Plywood, Kroonpress, K-Print.

Tööstusinnovatsiooni võistlust toetavad Soome haridus- ja kultuuriministeerium ning Eesti majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, rahaliselt ka Soome Tööstuse ja Tööandjate Keskliidu Sihtasutus, Eesti Teadusagentuur ning majandus- ja kommunikatsiooniministeerium. "Eestis ja lähiriikides on terav puudus inseneridest,“ on öelnud majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo. „Tuleviku Loojate projekt on seega hea võimalus tutvustada noortele huvitavat tööstusmaailma."  

Tuleviku Loojate rahvusvaheline finaal, kus osalevad kummagi riigi viis paremat võistkonda, toimub Tallinna Tehnikaülikoolis 16. jaanuaril 2025. Selle viib läbi Tallinna Tehnikaülikooli tehnoloogiakool, kes on loonud ka võistluse formaadi.