Tallinna Tehnikaülikool

Intervjuu TalTechi rahvusvahelise ärikorralduse bakalaureuseõppekava üliõpilase Roman Cole’iga.

Roman Cole

Oled pärit Kanadast. Miks valisid kõrghariduse omandamiseks just Eesti, Tallinna Tehnikaülikooli ja rahvusvahelise ärikorralduse õppekava?

Tulin esimest korda Eestisse selleks, et osaleda Tallinna Ülikooli vene keele talvekoolis. Mulle meeldis Eesti nii väga, et pärast siin veedetud kolme nädalat soovisin jääda ning otsustasin otsida Eestist sobiva ülikooli. Kanadas õppisin mõnda aega moekunsti turundust, niisiis uurisin, millistes Eesti ülikoolides turundust õpetatakse ning leidsingi tehnikaülikooli. Teine põhjus on see, et juba lapsena unistasin, et saaksin mõnda aega elada Euroopas, kus on nii palju riike üksteise lähedal. Olen pärit Torontost Lõuna-Kanadas. Kui sooviksin näiteks külastada üht kõige põhjapoolsematest Kanada linnadest, maksaks see sama palju kui lennupilet mõnda Euroopa riiki.

Millisele inimesele Sinu õppekava sobib?

Usun, et see õppekava sobib inimestele, kes on avatud muutustele nii personaalse kui ka akadeemilise arengu mõttes. Näiteks plaanisin alul õppida turundust, kuid olen nüüd spetsialiseerunud hoopis rahandusele. Varem arvasin, et ma ei oska matemaatikat. Õppekava täitmiseks pidin aga läbima raamatupidamise aluste kursuse ja sain enda üllatuseks kõige parema hinde. Selle positiivse kogemuse najal olengi nüüd püsinud matemaatika rajal. Tundub, et vajasin lihtsalt õigeid õpetajaid, kes vallandaksid mu ande. Magistrantuuris kavatsen õppida avalikku haldust. Olen võtnud palju kursuseid jätkusuutlikkuse teemal, samuti läbisin põneva õppeaine ringmajandusest. Olen jätkusuutlikkusest väga huvitatud ning soovin tulevikus oma töö sellega siduda.

Kuidas Sa end Eestis tunned? Mis on kodumaaga sarnast või erinevat?

Tunnen end Eestis väga mugavalt. Ma pole kunagi tundnud, et ma ei sobiks siia. Kanadalased ja eestlased on väga sarnased, nii et mul pole olnud tarvis palju kohaneda. Pean ütlema, et Eesti loodus meeldib mulle palju enam kui Kanada loodus – see on nii roheline ja värske.

Mis on kõige olulisem, mida oled seni oma õpingutest saanud?

Minu enesehinnang on paranenud, sest näen, et mul on head akadeemilised oskused nii õppimises kui ka uurimistööde tegemises. Ma ei uskunud varem, et võiksin olla akadeemiliselt võimekas. Õpingud on pannud mind rohkem maailma vastu huvi tundma. Mul on kursusekaaslaseid väga erinevatest riikidest, tahan nende kodukohtadest rohkem teada saada.

Kas oled oma õpingutega rahul? Mis on hästi ja mida võiks parendada?

Olen õpingutega rahul, kuid ei jõua ära oodata, millal saame jälle tagasi auditooriumidesse. Usun, et kõik on distantsõppest väsinud, kuid see on praegu paratamatus kõikjal maailmas.

Palun räägi oma spetsialiseerumisest lähemalt!

Valisin rahanduse, aga võtsin kõrvalerialaks õigusteaduse ja rahvusvahelised suhted. Võtan selles valdkonnas lihtsalt õppeaineid juurde. Kõrvaleriala võimalust tasuks ehk teistelgi kaaluda. Naudin uute asjade õppimist ja pandeemia tõttu olen nagunii suurema osa ajast kodus, nii et otsustasin seda aega kasutada uute teadmiste omandamiseks. Mida rohkem õppeaineid võtan, seda rohkem seoseid peas tekib. Õigusteadus ja rahandus pole teineteisest nii kaugel kui esmapilgul tundub. Tahan üha enam õppida, et tunda põnevust valdkondadevaheliste seoste leidmisest.

Millised on Sinu tulevikuplaanid?

Eelistan lähiaastatel keskenduda õpingutele ja mitte veel tööle minna. Kaalun võimalust omandada magistrikraad Tartu Ülikoolis ja jääda Eestisse. Teine variant oleks Tšehhi – lähen tuleval semestril Erasmus+ programmi raames Tšehhi õppima, nii et saan siis otsustada, kas jätkan õpinguid Eestis või seal.

Millised on Sinu karjäärieesmärgid?

Mul pole veel täpseid plaane. Tahaksin teha midagi ökoloogias või põllumajanduses või jätkata akadeemilisel rajal ning saada õppejõuks. Minu peamine eesmärk on avaldada maailmale ja keskkonnale kasulikku mõju.

Kas Sul on potentsiaalsetele sisseastujatele soovitusi?

Soovitan olla muutustele avatud ning mitte liialt keskenduda vaid ühele karjääriteele. Kõrvaleriala valimine võib pilti avardada. Julgustan tulevasi tudengeid õppejõududega suhtlema – kui oled millegagi jännis, siis anna õppejõule teada ja ta aitab meelsasti. Hea mõte on panna tähele infot, mida dekanaat tudengitele põnevate projektide kohta saadab. Tänu nendele kirjadele avastasin huvitava ringmajanduse kursuse, mida varem mainisin. Nii sai minust ka TalTechi tudengisaadik. Samuti olin üks tudengitest, kes kirjutas õppekava rahvusvahelise EFMD akrediteeringu jaoks üliõpilaste raporti. Nii et loe infot, mida saadetakse, ja haara võimalustest kinni!

EFMD akrediteeringu logo
  • Techi rahvusvahelise ärikorralduse õppekaval on rahvusvaheline EFMD akrediteering, mis tähendab seda, et õppekava kuulub maailma umbes 170 ärinduse ja juhtimise tippõppekava hulka.
  • Õppekava annab teadmised ja oskused oma ettevõtte loomiseks või töötamaks turunduse, rahanduse, raamatupidamise ja personalitöö alal.
  • Õpe on inglise keeles päevaõppes.
  • Õppemaks on 1700 eurot semestris.
  • Spetsialiseerumised: turundus, rahandus, majandusarvestus digiajastul ning ettevõtlus ja juhtimine.
  • Rahvusvaheline kontaktivõrgustik: 25% majandusteaduskonna tudengitest on välismaalased enam kui 70 riigist.

Sisseastumine on avatud ja kestab kuni 6. juuli 2021 kell 12.00.

Lähemalt õppekavast: taltech.ee/rvarikorraldus

Originaalintervjuu ilmus 7. mail 2021 Tartu Postimehes.