Tallinna Tehnikaülikool

Sel sügisel saavad TalTechi Infotehnoloogia teaduskonna bakalaureuseõppe naistudengid kandideerida Wise’i 2000-eurosele stipendiumile, millega kaasneb individuaalne mentorlus oma ala tippspetsialistidelt ja võrgustiku loomise võimalused.

Sandra Horma

Selle aasta kevadise stipendiumi on pälvis Ursula Ilves, kelle jaoks on IT valdkond olnud juba pikaaegne eesmärk. “Teadsin üsna varakult, et tahan midagi IT-valdkonnas teha, sest mind ümbritsesid mitmed inspireerivad inimesed. Olen õnnelik, et olen oma teekonnal seni õnnestunud,“ ütles ta. „Kuigi tulevikus näen ennast pigem inimeste juhi kui insenerina, siis tahan arendada enda praktilisi oskuseid, mis hetkel nii tugevad ei ole. Ma olen äärmiselt tänulik ja ma olen tõesti üllatunud, et just mind stipendiumi vääriliseks valiti. See on suur tunnustus ja annab mulle motivatsiooni edasi pürgida.“

On väga palju võimekaid naisi, kes võiksid tehnoloogiasektoris edukad olla, kuid ometi jääb täna nende esindatus meeste kõrval veel tagasihoidlikuks. Soovides julgustada rohkem naisi nägema oma tulevikku tehnoloogias, rääkis Wise’i finantskuritegevuse tõkestamise strateegiajuht Sandra Horma, miks on vaja  tunnustada IT-d õppivaid naisi.

Miks otsustas Wise stipendiumi välja anda? Miks on see suunatud IT naistudengitele?

Endiselt peab tõdema, et vaatamata kaalukatele tulevikuväljavaadetele ning põnevatele väljakutsetele püsib tehnoloogiasektoris sooline ebavõrdsus. Tehnilisi teadmisi nõudvatel positsioonidel tegutseb märgatavalt vähem naisi kui mehi ja näeme, et selle tasakaalustamise nimel on vaja aktiivselt tegutseda. Näib, et IT jääb paljudele naistele kaugeks, kuna see tundub keeruline ja stereotüüpidest on silme ette manatud hoopis teistsuguse profiiliga inimesed, kes sel alal töötada võiksid. Ammu on aeg need iganenud kuvandid, mis tegelikkuses paika ei pea, unustada. Sotsiaalsed rollid ja identiteedid pole kaasasündinud, vaid need on muutuvad konstruktsioonid, mis arenevad inimeste omavahelise suhtluse kaudu. Maskuliinsus ja feminiinsus ning soorollid pole püsivad ega muutumatud, vaid ajas pidevalt muutuvad. Me teame, et võimekus tehnoloogias ei olene kuidagi inimese soost ning stipendiumiga soovimegi probleemile tähelepanu juhtida ning potentsiaalikaid naisi toetada ja julgustada.

Milline on sinu enda kujunemislugu IT maailmas?

IT ei olnud minu haridusteel esimene valik, vaid jõudsin selleni hiljem. Olin õppinud ja töötanud sotsioloogia valdkonnas, kuid ühel hetkel leidsin, et reaalselt maailmas asjade ära tegemiseks jääb neist oskustest mulle väheks. Otsustasin oma karjääris teha kannapöörde ja asusin omal käel programmeerimist õppima. Kuigi arvasin, et jätan oma endise tööelu selja taha, sain Wise’i tulles aru, et ka minu varasemad kogemused tulevad mulle igapäevaselt kasuks. Ei ole vahet, milline on sinu taust ja kui palju on möödas kooli lõpetamisest – IT õppimiseks ei ole kunagi hilja.

Kuidas näete soolist tasakaalu Wise’is ja kas pöörate sellele eriliselt tähelepanu?

Wise’i tiimis on globaalselt üle 5000 inimese, neist enam kui 2000 tegutsevad meie Eesti kontorites Tallinnas ja Tartus. Meie tiim on väga mitmekesine ning rahvuseid saab kokku lugeda lausa 125. Mehi ja naisi on meil suures plaanis võrdselt, kuid osades tiimides, eeskätt tehnilisemates rollides, on naiste osakaal kahjuks täna veel madalam. Tegutseme aktiivselt selle tasakaalustamise nimel ning ühe lahendusena leiame viise, kuidas julgustada rohkem naisi oma tulevikku tehnoloogiaga siduma.

Tehnoloogiasektoris on ammu teada, et mitmekesine ja kaasav tiim ehitab parimaid tooteid. Eriti hästi on selle tulemusi näha rahvusvaheliste toodete ning globaalse kasutajaskonnaga ettevõtete puhul.

Milliste põnevate projektidega on tudengitel võimalik täna ja lähiajal kaasa lüüa?

Märksõna põnev on siin omal kohal. Võin omast käest öelda, et iga päev Wise’is toob midagi uut. Ettevõttena liigume kiiresti edasi, ehitame ning lansseerime pidevalt uusi tooteid ja see kandub üle ka meie igapäevatöösse.

Me töötame autonoomsetes tiimides, mis koonduvad kindla probleemi lahendamise ümber. See muudab töö vaheldusrikkaks ning võimaldab inimestel end erinevate projektidega proovile panna, saades uusi rahvusvahelisi kogemusi ning kontakte.

Tudengitele korraldame üritusi, et anda neile uusi teadmisi, võrgustiku loomise võimalusi ning sisevaadet startup-maailma. Kevadeti toimuvad progemiskoolitused ja bootcamp WiseWomenCode ning suviti pakume tudengitele 10-nädalast tasustatud praktikat tarkvaraarenduses, andmeteaduses ning analüütikas. Lisaks korraldame töövarjutamisi ning mini-häkatone.

Wise’is töötab palju värskeid vilistlasi. Mis on tänase tudengi edasised võimalused Wise’is?

Nutikated tudengid, kes soovivad finantsmaailma muuta ja miljoneid inimesi aidata, on väga oodatud meie tiimiga liituma. Tänaseks kasutab Wise’i juba enam kui 16 miljonit inimest ja ettevõtet, mis tähendab, et oleme läbi teinud väga kiire kasvu, mis omakorda käib käsikäes rohkete väljakutsetega. Anname oma töötajatele esimestest päevadest vastutuse oma projekte luua ja ellu viia ning see kehtib nii juuniorrollide kui ka kogenud töötajate puhul. Äsja ülikooli lõpetanud inimestele pakume väljakutseid nii Eestis kui ka teistes Wise’i globaalsetes kontorites, näiteks andmeteaduse, tarkvaraarenduse, HR-tehnoloogia, analüütika ning finantstiimis.

Milliseid noori ootate oma stipendiumile kandideerima? On teil neile soovitusi?

Ootame kandideerima kõiki sihikindaid bakalaureuseastme naistudengeid, kes soovivad maailma väärtust luua. Stipendiumile saab kandideerida 24. oktoobrini ja selle kohta leiab rohkem infot arengufondi lehelt.

Mis soovitusi on sul neile, kes stipendiumit ei pälvi?

Tuleb enda eesmärkide nimel edasi tegutseda, lihvida oma oskuseid ja panna need päriselus proovile. Oma silmaringi ja teadmiste laiendamine ei tule kindlasti kunagi kahjuks ning uutest oskustest võib ootamatutel momentidel olla väga palju abi, saan seda enda kogemuse põhjal kinnitada. Parim viis selleks on leida põnevaid praktikavõimalusi, mis samaaegselt aitavad kasvatada ka võrgustikku. IT-valdkond on lai ning pakub endas väga palju hästitasustatud ja väljakutseid pakkuvaid võimalusi. Nagu on öelnud Wise’i kaasasutaja Taavet Hinrikus, siis proovimata jätmine on patt, ebaõnnestumine mitte. Tegutsedes naisena hetkel veel pigem mehises maailmas tuleb olla ise julge ja läbi oma tegemiste julgustada ka teisi naistegijaid.

Laeb infot...