Kolmapäeval, 18. mail selgusid esimese TalTech Waste Challenge võitjad. Võistlejad lahendasid semestri jooksul õppetöö käigus reaalseid probleeme linnade, energia ja tarbimise valdkonnas. Parimateks ideedeks valiti: SiteVision, ENSA.AI ning GroceryPackageService.
Võistlus toimus rahvusvahelise koostööprojekti EuroTeQ Collider raames. Võistluse peateemaks oli “Leave no Waste behind”.
Parimad ideed valdkondade järgi
Linnad:
SiteVision on projekt, mis arendab tarkvara ehitusplatsi haldamise teenusena. Ümbritsev töökeskkond jäädvustatakse piltide ja videote kaudu, misjärel neid analüüsitakse, et jälgida reaalajas projekti edusamme ja ohutusmeetmeid.
Meeskonda kuulusid: Risto Vahenurm (avatud ülikool); Rene Allkivi (äriinfotehnoloogia, MA).
Energia:
ENSA.AI pakub intelligentset hooneautomaatika lahendust ettevõtetele õhuventilatsioonisüsteemide tõhusaks juhtimiseks kasutades tehisintellekti algoritmi. See võimaldab ennustada hoone hõivatuse taset õhuventilatsiooni juhtimisel kasutades süsihappegaasi taset ja temperatuuri andmeid.
Meeskonda kuulusid: Prisca Adenike Adeoti (mehhatroonika, MA); Mai-Liis Org (elektroonika ja kommunikatsioonitehnoloogiad, MA); Tatsuki Ishikawa (arvutisüsteemid, MA); Sanan Suleymanov (arvutisüsteemid, MA); Sander Tsõbulski (arvutisüstemid, MA).
Tarbimine:
GroceryPackageService on teenus, mis julgustab klienti muutma oma käitumist ja vältima toidupoes valmistoidu ostmisel ühekordsete pakendite kasutamist. Ettepanek on välja töötada motivatsioonisüsteem jätkusuutliku pakendi toetamiseks, näiteks erinevates suurustes taaskasutatavate pakendite kasutamise võimaldamine kauplustes ja isiklike karpide kasutamise soodustamine. Motivaatoriks pakkus tiim auhinnasüsteemi.
Meeskonda kuulusid: Karoliine Karu (disaini ja tehnoloogia tulevik, MA); Maria Teng (disaini ja tehnoloogia tulevik, MA); Kaspar Timm (Eesti Kunstiakadeemia, tootedisain, BA); Aurélien Antoine Henry (INSA Lyon, masinaehitus, MA).
Publiku lemmikuks valiti tiim GreenUp, mis aitab inimestel oma majapidamisjäätmeid keskkonnasõbralikult sorteerida ja neid motiveerida. Rakendus ühendab inimesed, kes soovivad keskkonda aidata, luues kogukonna, mis osaleb aktiivselt selle eesmärgi saavutamiseks läbi erinevate tegevuste.
Meeskonda kuulusid: Ahmed Nasr (keskkonnatehnika ja juhtimine, MA); Zaur Shukurov (keskkonnatehnika ja juhtimine, MA); Francisco Tienda Resendez (keskkonnatehnika ja juhtimine, MA); Rinel Pius (keskkonnatehnika ja juhtimine, MA).
Võidutiimid said auhinnarahaks 650 eurot ja sõidavad TalTechi esindama EuroTeQi partnerülikoolide vahelisele võistlusele EuroTeQaThon, mis toimub 10.-12. juunil. TalTechi esindajad sõidavad Taani Tehnikaülikooli.
Kokku osales võistlusel 12 meeskonda, kuhu kuulus kokku 36 tudengit. Projekte hindas viieliikmeline žürii, kuhu kuulusid:
- Sven Illing – TalTechi ettevõtlusprorektor
- Helen Sooväli-Sepping – TalTechi rohepöörde prorektor
- Sten Ärm – üliõpilasesindaja, TalTechi üliõpilaskonna esimees
- Kaisa Hansen - uusettevõtluse juht, Ettevõtlusosakond
- Ave Ungro – Kutsekoja oskuste süsteemi arendusjuht, TalTechi koostööpartnerite esindaja
Sarnaseid projektõppe sündmusi on plaanis ka edaspidi. Kui olete huvitatud EuroTeQ Collideris kaasa löömisest, kas tudengi, õppejõu, ettevõtja või täiendusõppurina, siis anna sellest märku!
Lisainfo: karl-erik.karu@taltech.ee
EuroTeQ Collider on Euroopa tehnikaülikoolide ühine, väljakutsetel põhinev interdistsiplinaarne õppeaine, mis toimus esimest korda 2022. aasta kevadel. Collideri eesmärgiks on rühmatööde (4–6 liiget) tulemusel välja töötada lahendusi, mis on majanduslikult jätkusuutlikud, keskkonda hoidvad ning ühiskonna vajadusi arvestavad. Päriselu probleemide lahendamisel on olulisel kohal interdistsiplinaarsus, mille aluseks on teadmised eri valdkondadest ja oskus siduda neid ühiskonna ja tööstuse vajadustega. Collider on heaks võimaluseks välja töötada metoodikaid, mis toetavad koosloome, innovatsiooni ja teaduse integreerimist õppeprotsessi.
EuroTeQ Engineering University on 3-aastane Euroopa ülikoolide vaheline koostööprojekt, mille eesmärgiks on saavutada süsteemne ja jätkusuutlik koostöö õppe valdkonnas. Projekt toob endaga ühised õppeained- ja kavad erinevatel õppeastmetel ja seda nii riigipiiride, valdkondade ja akadeemiliste erialade üleselt.
EuroTeQ Engineering University projekt on kaasrahastatud Euroopa Liidu programmist Erasmus+.