Tallinna Tehnikaülikool

Swedbank grupis domeeniarhitektina, TalTechis lektorina ning IT-süsteemide administreerimise õppekava programmijuhina töötav Siim Vene ütleb enda kohta, et on uudishimulik ning pragmaatik. Viimased 15 aastat on ta ühel või teisel moel seotud IT-ga spetsialisti, IT juhi ja arhitekti rollides erinevatel etappidel ning väga erinevates ettevõtetes. Tööväliselt sisustab tema aega lisaks perekonnale peamiselt sport ja reisimine ning enda harimine IT kõrval ka muudes tehnikavaldkondades (autondus, ehitus).

Siim Vene

Vähe on elus jäänud asju, mis ei ole IT – meie raha, sõbrasuhted ja pildialbumind on juba ammu digitaalsed. Nimeta kolm kohta, kus on IT-süsteemid, millele inimesed igapäevaselt ei mõtlegi.

Väga palju enam polegi neid valdkondi, kus arvuteid ei kasutata. Kui 10-15 aastat tagasi suutis inimene enda 1-2 arvutit hõlpsasti kokku lugeda, siis tänapäeval on keskmises majapidamises kümneid seadmeid, mida võib kaudselt arvutiks pidada. Näiteks telerid, külmikud, suitsuandurid, mängukonsoolid, nutitelefonid, liikumisandurid, fonolukud, voolumõõtjad, tolmuimejad ja palju muud on tegelikkuses kõik seadmed, mille südameks on arvuti.

Ka kaasaegne auto on sisuliselt muutumas ratastel arvutiks – esile tõstaksin Tesla toodetavad autod, kus ümber IT süsteemi disainiti ratastel sõitjatekabiin.

Arvestades turbokiirust tehnoloogia arengus: kui kiiresti see haridus aegub?

Haridus nii väga kiiresti ei aegugi. Tehnoloogia areneb küll kiiresti ja uusi tehnoloogiaid, teenuseid ning seadmeid tuleb pidevalt juurde. Samas paljud alusprintsiibid on vähemalt 80 aastat vanad, ajast, mil esimesed kaasaegsed arvutid loodi. Kui ma enda teekonnale IT-s tagasi vaatan, siis pigem andis omandatud haridus hea taustasüsteemi. Pärast kooli lõpetamist orienteerusin IT-s paremini ning mõistsin, kuidas IT-tehnoloogiad ning -põhimõtted koos toimides aitavad ühest küljest ettevõtetel edukamad olla nende tegevuses, samas teisalt toetavad kogu meie ühiskonna arengut. Aastate jooksul olen palju uut juurde õppinud ning ennast täiendanud, kuid aluse sellele kõigele sain kindlasti koolist.

Miks peaks IT-süsteemide administreerimist õppima tulema?

Kuna aina enam meid ümbritsevat muutub digitaalseks või automatiseeritakse arvutite abil, siis on vaja varasemast rohkem inimesi, kes suudaksid IT-süsteeme disainida ning hallata. Ja neid inimesi on täna väga palju puudu! Hiljuti Eestis tehtud uuringu põhjal koguni tuhandeid! Tänapäeval räägitakse pidevalt pilvetehnoloogiatest ning kuidas kõik ettevõtted kolivad oma serveritega pilve. Ega see pilv pole ka midagi maagilist, lihtsalt kellegi teise arvutid; sisuliselt teenust pakkuvate ettevõtete serverid ning infosüsteemid, mida on mugav rentides kasutusele võtta. Kõik need lahendused vajavad häid spetsialiste ja see vajadus on ajas pigem kasvanud kui kahanenud.

Mis on Sinu kui vilistlase üks soovitus selle õppekava värsketele tudengitele?

Tere tulemast väga huvitavale õppekavale! Te olete endale valimas elukutset, kus kindlasti igav ei hakka, ning potentsiaalsed töökohad on piiratud ainult sellega, kui kaugele reisida soovite. Lisaks õppimisele suhelge kindlasti kaasõpilastega. Kogemusest võin öelda, et nende hulgas on palju huvitavaid isiksusi, kuid ka sama palju tulevasi eksperte, firmajuhte ning visionääre. Need kontaktid on hindamatud!

Infotehnoloogilised süsteemid on iga ettevõtte "südameks", mille töövõime mõjutab kogu ettevõtte toimimist. Neid süsteeme on vaja juhtida ning ettevõtte ellujäämise küsimuseks on paljuski nende täpne ja selge töötamine. Kui see valdkond sind huvitab, siis loe pikemalt: www.taltech.ee/itadministreerimine.

Laeb infot...