Tallinna Tehnikaülikool

Kestlikkuse juhtimise magistrikava on suunatud neile, kes ei taha pelgalt rääkida rohepöördest, vaid soovivad päriselt juhtida muutusi, mis viivad meie ühiskonna ja organisatsioonid kestlikuma tuleviku suunas. Uue õppeprogrammi koostaja ja kuraator Martin Malm usub, et tänapäeva maailmas ei piisa teadlikkusest – vaja on inimesi, kellel on tööriistad, oskused ja julgus kestlikkust rakendada nii strateegiliselt kui igapäevaselt.

Malm ütleb otse: “Kestlikkuse juhtimine ei tähenda ainult keskkonna eest seismist. See tähendab suutlikkust mõista, kuidas kliimamuutus, bioloogilise mitmekesisuse kadu, ebavõrdsus ja sotsiaalne õiglus on omavahel seotud.” Ja veel enam – see tähendab oskust selliste probleemide keskel teha reaalseid otsuseid ja juhtida protsesse nii, et need tooksid kaasa süsteemseid muutusi.

Õppekava sobib väga erineva taustaga õppijatele. Oodatud on nii need, kellel on varasem kokkupuude keskkonnateemadega, kui ka inimesed avalikust sektorist, ettevõtlusest, kommunikatsioonist, inseneeriast või sotsiaalteadustest. Foto: TalTech
Õppekava sobib väga erineva taustaga õppijatele. Oodatud on nii need, kellel on varasem kokkupuude keskkonnateemadega, kui ka inimesed avalikust sektorist, ettevõtlusest, kommunikatsioonist, inseneeriast või sotsiaalteadustest. Foto: iStock

Vaid üks tingimus kõigile sisseastujatele

Õppekava sobib väga erineva taustaga õppijatele. Oodatud on nii need, kellel on varasem kokkupuude keskkonnateemadega, kui ka inimesed avalikust sektorist, ettevõtlusest, kommunikatsioonist, inseneeriast või sotsiaalteadustest. Malmi sõnul on oluline, et tudengil oleks bakalaureusekraad ja soov luua mõju – olgu selleks siis parem poliitika, õiglasem linnaplaneerimine või targem ettevõtte juhtimine. “See on mõeldud neile, kellel on visioon ja kes tahavad sellele visioonile lisada strateegilise ja teaduspõhise sisu,” ütleb ta.

Malm toob välja, et uuele magistrikavale kandideerivad tudengid on kindlasti väga erineva taustaga. On neid, kes tulevad klassikalise majandus- või tehnilise haridusega, aga ka inimesi, kes on töötanud näiteks loomevaldkonnas või hoopis pillimeistrina. Oluline on soov panustada kestlikku maailma ja valmisolek õppida mõtestatult süsteemide toimimist ja nende juhtimist.

Õpitakse looma reaalseid lahendusi

Õppekava on üles ehitatud nii, et see seob omavahel globaalsed arengud ja praktilised juhtimisoskused. Tudeng saab sügava arusaama näiteks kliimamuutuste majanduslikust ja poliitilisest mõjust, bioloogilise mitmekesisuse kadumise tagajärgedest ja sotsiaalse ebavõrdsuse mehhanismidest.

Samal ajal keskendutakse süsteemimõtlemisele, mõjuhindamisele, organisatsioonide strateegilisele juhtimisele ning sellele, kuidas luua ja hinnata vastutustundlikke innovatsioone. Õpe ei keskendu ainult probleemide analüüsile, vaid õpetab looma lahendusi.

Martin Malm Autor/ allikas: TalTech
Kestlikkuse juhtimise õppekava programmijuht Martin Malm

Neid oskusi vajab nii era- kui avalik sektor

TalTechi kestlikkuse juhtimise magistriõppe lõpetanud tudengid omavad oskusi, mida täna vajavad nii ettevõtted kui avalik sektor. Nad suudavad juhtida strateegiaid, mis arvestavad pikaajalist mõju nii inimeste kui looduse heaolule, analüüsida organisatsiooni keskkonna- ja sotsiaalset jalajälge, suhelda otsustajate ja ekspertidega ning töötada rahvusvahelises kontekstis.

“See ei ole enam nišiteema – selliste oskustega inimesi otsitakse nii ESG-raportite koostamiseks, rohetehnoloogiate arendamiseks kui ka kestlike linnade ja kogukondade kujundamiseks,” tõdeb Malm.

Üha rohkem ettevõtteid otsib töötajaid, kellel oleks oskus integreerida kestlikkuse põhimõtteid strateegilisse planeerimisse, protsesside juhtimisse ja innovatsiooni. “See ei ole enam pelgalt CSR-osakonna teema. Me räägime tervetest organisatsioonidest, kus juhtkond peab aru saama, kuidas kestlikkus mõjutab tarneahelaid, tootedisaini, riskijuhtimist või rahastust,” ütleb Malm.

Ta rõhutab, et õppekava sobib neile, kes tahavad kas täiendada senist haridust või suunata oma karjääri uude etappi. See on eriti oluline täna, kui paljud inimesed liiguvad ühest sektorist teise või soovivad luua isiklikult tähenduslikumat tööelu.

Ainulaadne õppekava Eestis

TalTechi tugevuseks on Malmi sõnul just see, et siin saavad kokku erinevad valdkonnad – tehnoloogia, majandus, ühiskonnateadused. See loob ainulaadse õppimis- ja koostöökeskkonna.

“Me suudame tuua kokku insenerid ja sotsiaalteadlased, majandusanalüütikud ja keskkonnaspetsialistid. Meie üliõpilased õpivad üksteiselt sama palju kui õppejõududelt,” kirjeldab Malm.

Uue magistrikava õpe toimub eesti keeles. Õppetöö kestab aasta ja selle käigus tehakse tihedat koostööd ettevõtete, kohalike omavalitsuste ja teiste teadusasutustega.

Malmi sõnul pole kestlikkuse juhtimine lihtsalt uus trend, vaid vajadus. „Meie otsused mõjutavad juba täna tulevikku. Küsimus on, kas me tahame, et see tulevik oleks elamisväärne, õiglane ja jätkusuutlik. Selleks on vaja inimesi, kes oskavad juhtida – mitte ainult ettevõtet või meeskonda, vaid laiemalt ühiskondlikku suunda.

Tutvu kestlikkuse juhtimise magistrikavaga lähemalt siin.

Kui ka sina soovid saada reaalsed teadmised, et luua reaalseid lahendusi, siis esita avaldus TalTechi majandusteaduskonda hiljemalt 3. juuli keskpäevaks: taltech.ee/majandusteaduskond

Originaalartikkel ilmus Geeniuses