Tallinna Tehnikaülikool

Võistluse teemaks oli sel aastal eetika spordis. Eestit ja TalTechi esindas võistkond, kuhu kuulusid majandusteaduskonna magistrant Sander Sagar, IT-teaduskonna üliõpilane Indrek Paljak ja loodusteaduskonna doktorant Kadi Jakobson. Võistlus toimus 17.-19. novembril Sloveenias Ljubljana ülikoolis.

Eesti esindajad valiti välja 14. aprillil toimunud ülikoolisisesel eelvõistlusel. Finaaletapil Ljubljana ülikoolis osalesid Sander Sagar ja Indrek Paljak ning neid saatsid ärikorralduse instituudist vanemlektor Aive Pevkur, lektor Katrin Arvola ja Tairi Tuulik. Aive Pevkur hindas Sloveenias võistkondi ja oli kohtunikuks, Katrin Arvola modereeris debatte ja Tairi Tuuliku ülesandeks oli võistluste jälgimine ja kajastamine. 

Tudengivõistkonnad tulid kokku kümnest erinevast riigist, kes kõik olid võitnud oma riigi eelvooru. Finaalvoorudes debateeriti spordi ja majandusega seotud eetiliselt laetud teemadel – kui suur peaks olema jalgpalluri tasu, kas peaks eetilistel põhjustel, näiteks dopingu tarvitamise tõttu keelama võistlustel osalemise. Poolfinaalis debateeriti selle üle, kas sponsorettevõtte tegevusala peaks mõjutama sponsorlepingut.  

Debatid olid kõrgetasemelised, argumendid ja seisukohad hästi läbi mõeldud. Eesti võistkond sai südika esinemise eest teiste riikide esindajatelt palju kiita. Eesti jäi kokkuvõttes viiendaks, jäädes finaalvoorudest välja vaid ühe punktiga. Poolfinaali pääsesid Prantsusmaa, Portugal, Bulgaaria ja Serbia. Finaalväitluse teemaks oli kihlveod spordis. Finaali pääsesid Portugal ja Bulgaaria, millest väljus võitjana Bulgaaria.  

Katrin Arvola sõnul oli debattide modereerimiste käigus huvitav jälgida, kuidas erinevad meeskonnad võistlussituatsioonis käituvad. Silma torkas suur lugupidamine vastasmeeskonna ja kohtunike vastu ning oskuslik üksteise toetamine ja vastuse formuleerimine ajalise surve situatsioonis. Aive Pevkur osutas keerukusele teha võistkondade vahel vahet, kuna sageli olid ühel võistkonnal ühed tugevused, teisel teised. Kui mõni võistkond oli omavahelised rollid hästi ära jaganud, siis teises võistkonnas võttis üks inimene debati vedamise enda peale. Kui üks võistkond küsis teravapilgulisi ja häid küsimusi, siis teine leidis vastasvõistkonna nõrgad argumendid

Kuigi võistlus oli pingeline ja tudengid võidu eest väljas, oli õhkkond väga sõbralik ja üksteisele elati igati kaasa. Sander võttis võistlustel osalemise kokku nii: "Osalemine Euroopa Eetikadebativõistlusel tõi kaasa rikkaliku intellektuaalse kogemuse, kus mõlemad osapooled püüavad leida ühiseid lahendusi eetilistele väljakutsetele. Meeldejäävaim kogemus oli voorudevaheline konstruktiivne arutelu ning võimalus luua tugevaid sõprussuhteid erinevate Euroopa riikide esindajatega." Sander ja Indrek soovitavad kindlasti kõigil eetika- ja debateerimishuvilistel järgmisel aastal võistlusest osa võtta ning oma argumenteerimisoskuseid üleeuroopaliselt proovile panna. Kohapeal saab uusi kontakte, kultuurielamusi, huvitava kogemuse ja ühe asjaliku lisa CV-sse. 

European Ethics Bowli uus hooaeg käivitub juba uue aasta alguses ning Eestit esindav võistkond valitakse välja kevadel.

Jälgi https://europeanethicsbowl.eu

Laeb infot...