Namiibia pealinnas Windhoekis algas tuleviku ärijuhi programm alustavatele ettevõtjatele. Tallinna Tehnikaülikool lõi koostöös teadus- ja ärilinnakuga Tehnopol ja Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskusega ligi kaks kuud kestva programmi, et tugevdada ja kasvatada ettevõtlust Namiibias ning tutvustada Eesti edulooks saanud iduettevõtte ärikultuuri.
„Programm on koostatud võttes arvesse alustavate ettevõtete vajadusi ja see hõlmab kõiki olulisi sõlmpunkte, mida ettevõtja peab edukalt läbima oma äri käivitamisel. Selleks on programmi kaasatud erinevad mentorid äriinnovatsiooni, turunduse ja investeerimise valdkondadest, kes on varasemalt aidanud luua mitmeid ettevõtteid, koolitanud sadu stardiettevõtteid ja tulevasi ettevõtjaid,“ ütles TalTechi mäenduse ja maavaratehnoloogia osakonnajuhataja ning ülikooli poolt Namiibia ettevõtlusprojekti koordineeriv Veiko Karu.
Tehnopol Startup Inkubaatori juhi Kadri Tammai sõnul on alustavate ettevõtjate vajadused kõikjal üsna sarnased. „Oleme Eestis turule aidanud üle 600 startup ettevõtte ning nüüd jagame oma kogemusi ka Namiibia alustavate ettevõtjatega. Programmi toel on ettevõtlushuvilistel võimalik kiirelt valideerida, kas startup ettevõttega alustamine vastab nende riskitaluvusele ning kas nende algses äriidees on see miski, mis võimaldab rajada skaleeritavat äri,“ kommenteeris Tammai. Ta lisas, et ettevõtete toetamine Namiibias ühtib Tehnopoli eesmärgiga toetada maailma muutvat innovatsiooni ja tehnoloogiaettevõtlust.
Tuleviku ärijuhi programm algas Namiibia pealinnas 3-päevase praktilise seminariga, kus luuakse töögrupid, töötatakse oma äriidee kallal ning pannakse kokku (idu)ettevõtte väärtuspakkumine. Programmi avaseminaride peakoolitaja Anu Ruul sõnas peale avapäeva, et osalejate huvi ja tase on kõrge ning nad tõdevad, et seesuguseid programme võiks riigis olla palju rohkemgi. „Loodan, et suudame käesoleva projektiga inspireerida nii inimesi, ettevõtjaid kui ka riiki – kindlasti panustab see riikidevahelisse koostöösse,“ sõnas Ruul.
Järgneva pea kahe kuu jooksul saavad kõik alustavad ettevõtjad osa erinevatest töötubadest ja koolitustest, mida viivad läbi Eesti eksperdid ja nõustajad. Koos tutvutakse erinevate ärimudelitega, prototüübitakse oma toodet või teenust, kaardistatakse võimalikku turgu, räägitakse turundusest ja turule sisenemisest ja jõutakse novembri lõpus demopäevale, kus kõik tiimid tutvustavad oma ettevõtteid Eesti ekspertidest koosnevale žüriile. Parim tiim saab võimaluse osaleda 6. detsembril Keenias toimuval startup ja tehnoloogia innovatsiooni üritusel Latitude59!
Tuleviku ärijuhi programm kasvas välja Tallinna Tehnikaülikooli koostööst Namiibia Tehnikaülikooli ja Namiibia investeeringute edendamise ja arendamise sihtasutusega (NIPDB). Projekti rahastab Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus – ESTDEV.
Ringmajanduse tuumiklabor on TalTechi loodud ringmajanduse virtuaalne koostööplatvorm ning instrument ringmajandusega seotud erialade vahelise innovatsiooni koordineerimiseks ja info vahetamiseks. Labor pakub TalTechi kontakte ja kompetentse, et koostöös teadlaste, organisatsioonide, ettevõtete ja idufirmadega otsida lahendusi energia- ja toormekriisi väljakutsetele.
Skandinaavia ühe suurima teadus- ja ärilinnaku Tehnopol eesmärk on aidata kaasa maailmatasemel tehnoloogiaettevõtete tekkele ja kasvule Eestis ning toetada nende laienemist välisturgudele. Selleks pakutakse terviklikku lahendust ärikinnisvarast kuni vajaduspõhiste äriarendusteenusteni kolmes fookusvaldkonnas: tark linn, rohetehnoloogia ja tervisetehnoloogia.