Tallinna Tehnikaülikool

Juuli keskel kogunevad teadushuvilised Hollandisse Leidenisse, kus toimub rahvusvaheline teaduskonverents ESOF 2022, mille ühe sessiooni „Fly me to the Moons“ moderaatoriks valiti Tallinna Tehnikaülikooli teadlane Taavi Raadik.

Taavi Raadik
Taavi Raadik hoidmas käes 0-gravitatsiooni printerit

Eesti jaoks on see oluline märk, sest ESOF 2022 puhul on tegemist väga prestiižse rahvusvahelise messi ja konverentsiga, mille üheks teemaks on sel aastal ka „Space for Science“. Sessioon, mille vedajaks on ka Taavi Raadik, toimub Leidenis neljapäeval, 14. juulil kohaliku aja järgi kell 18.15-20.00, kusjuures arutelu on võimalik jälgida ka interneti teel.

Eesti teadlaste töö pälvib tähelepanu

„Juttu tuleb ESA ja NASA senistest missioonidest, sellest, milline tulevik meid ootab, mis plaanid on inimkonnal Kuule minekuga, n-ö „seitsmendaks kontinendiks“ kutsutud taevakeha koloniseerimisega,“ avaldab Raadik. „Mina räägin meie tööst päikeseenergeetika vallas, kuidas meie poolt välja töötamisel olevat tehnoloogiat rakendada, et Kuul leiduvatest ressurssidest päikesepatareisid valmistada.“ Teadlased loodavad messilt palju, sest see on harukordne võimalus kohtuda korraga paljude huvitavate oma ala tippudega, et mõtteid vahetada ning oma kodumaal tehtavat teadustööd tutvustada.

Rahvusvahelisele messile moderaatoriks saada pole sugugi kerge, kuid peab olema pealehakkamist ja ilmselt ka õnne. „Kui üdini aus olla, siis selle idee pakkus välja tehnikaülikooli strateegilise kommunikatsiooni juht Epp Joala. Ja kuna tegeleme TalTechis igapäevaselt kosmoseteemaga ning oli soov oma tegemisi laiemale publikule tutvustada, otsustasimegi saata sessiooni oma pakkumise,“ avaldab Raadik. Kui selgus, et kaks pakkumist – nii Tallinna Tehnikaülikooli kui ka Leideni ülikooli oma – olid väga sarnased, otsustati need kokku panna ning teha üks suur sessioon Kuu koloniseerimise teemal.

Raadik rõhutab, et sellise rolli saamine suur tunnustus osalevale teadlasele. „Näiteks meie sessioonil osalevad paljud nimekad teadlased nii Euroopa Kosmoseagentuurist kui ka Delfti ülikoolist.“ Ta rõhutab, et ka kõik teadushuvilised eestlased on oodatud seda kuulama. „Kui vähegi võimalik, siis soovitan kohale tulla, sest füüsiline kohalolu annab parima võimaluse tippteadlastega suhtluseks ning seda võrratut konverentsi atmosfääri kogeda. Lisaks on Leiden väga kaunis väikelinn. Tean seda omast käest, kuna see oli minu kodulinnaks ajal, kui tegin oma järeldoktorantuuri Euroopa Kosmoseagentuuris.“

Lisaks esindab Tallinna Tehnikaülikooli sel suvel Leidenis eelmise aasta parimaks valitud Põlevkivi Kompetentsikeskuse kütuste tehnoloogia teadus- ja katselabori uurimisrühma arendustöö, mis keskendus põlevkivi ja teiste orgaaniliste materjalide koostöötlemisele ning saadavate produktide omaduste uurimisele – et luua ringmajanduse toel uus kõrge lisandväärtusega tööstusharu.

Mis on ESOF?

ESOF ehk The EuroScience Open Forum on suur rahvusvaheline teaduse ja innovatsiooni mess/konverents, mis toimub alates 2004. aastast. Sündmuse suuremaks eesmärgiks on maailma paremaks muutmine, ühiskonna mõjutamine, võidelda kliimamuutustest tulenevate probleemidega ja otsida teadlaste abiga jätkusuutlikke lahendusi, et elu Maal oleks elamisväärne ka järeltulevatel põlvedel. 2022. aasta ESOF teadusmess on hübriidkonverents, mis toimub Hollandis Leidenis, aga osaleda on võimalik ka interneti vahendusel.