Tallinna Tehnikaülikool

Tallinna Tehnikaülikoolis asus sel sügisel bakalaureuse-, rakenduskõrghariduse, integreeritud ja magistriõppesse õppima kokku 2783 uut üliõpilast, neist I astmesse 1725 (sh 1659 eesti- ja 66 välismaalast) ja magistriõppesse 1058 (sh 951 eesti- ja 107 välismaalast). Kes nad on ja mida nad õppida tahavad?

Anne Urbla, vastuvõtu- ja nõustamiskeskuse juhataja

Kõige suurema vastuvõtuarvuga bakalaureuse-, rakenduskõrghariduse ja integreeritud õppe erialasid jagus nii IT, majanduse kui ka inseneeria õppekavadele. Eriti rõõmustab inseneeria, kus oleme kasvatanud vastuvõttu tehnika, tootmise ja ehituse õppevaldkonnas, mis on oluline samm inseneride puuduse leevendamisel.

Sooliselt jagunevad meie esmakursuslased järgmiselt: 633 ehk 37 % on naissoost ja 1092 ehk 63% on meessoost, keskmine vanus on 21 aastat. Sisseastujaid, kes on gümnaasiumi ajal silma paistnud väga heade teadmistega mõnes valdkonnas ja kes saavad õppekoha väljaspool konkurssi ehk eritingimuste täitmise alusel, oli 2023. aastal 41. Kõige enam kasutasid sisseastujad eritingimusel õppekoha taotlemiseks neid olümpiaade või võistlusi:

Olümpiaad/võistlus

Õppima tulijate arv

Enginaator

9

TalTech Labürindijooks

9

codesters.club

8

Majandusolümpiaad

4

Majandusvõistlus

4

Kuigi TalTechis on lävendipõhine sisseastumine, mistõttu gümnaasiumi lõpetamise medal ligipääsuvõimalust ei kasvata, on medaliomanikest õppima tulijate hulk sel aastal viimaste aastate kõrgeim – hõbemedaliste tuli Tehnikaülikooli õppima 141 ja kuldmedaliste 175 (2022. aastal vastavalt 134/173 ning 2021. aastal 89/121). Kuldmedalistidel olid sellel aastal sihiks eelkõige IT-teaduskonna õppekavad: informaatika, IT süsteemide arendus ja äriinfotehnoloogia, kus igale kavale astus 22 medalisti. Hõbemedalistide esimene valik oli ärindus (19), informaatika (15) ning ehitiste projekteerimine ja ehitusjuhtimine (14).

Kõige suurema vastuvõtuga õppekavad I astmes, 2023. aasta sügisel:

Eriala

Õppima tulijate arv

IT süsteemide arendus

157

Ärindus

154

Ehitiste projekteerimine ja ehitusjuhtimine

144

Elektroenergeetika ja mehhatroonika

117

Informaatika

97

Magistriõppesse tuli sel aastal TalTechi esimese astme õppekavade lõpetanuid õppima 432 (2022. a 346). Tõusis ka Tartu Ülikoolist tulnute arv – sellel aastal 124, eelmisel 94. Tallinna Tehnikakõrgkoolist tuleb meie magistrikavadele tänavu õppima 114 inimest.

Kõige suurema vastuvõtuga magistriõppe õppekavad 2023. a sügisel:

Eriala

Õppima tulijate arv

Juhtimine ja turundus

70

Ärirahandus ja majandusarvestus

69

Äriinfotehnoloogia

67

Digimuutused ettevõttes

60

Rohelised energiatehnoloogiad

59

Tihe koostöö koolidega

Sarnaselt eelmiste aastatega tuli TalTechi kõige rohkem sisseastujaid Pärnu Koidula Gümnaasiumist. Tänavu tuli sealt 86 noort, mis on viimase viie aasta suurim arv. Teisel kohal on sellel aastal Viimsi Gümnaasium (54) ja kolmandal Tallinna Reaalkool (47). Oli ka 62 kooli, kust Tehnikaülikooli esimesse astmesse astus sisse ainult üks inimene. Joonisel  on näha koolid, kust TalTechi tuli kõige enam sisseastujaid.

Infograafika, kust koolidest tuli TalTechi kõige rohkem õppijaid

TalTech on Eesti gümnaasiumite koostööpartneriks läbi paljude õpilastele ja õpetajatele suunatud tegevuste. Meil on üle kahekümne partnerkooli, kellele pakuti eelmisel õppeaastal 33 valikainet IT, inseneeria, loodusteaduste ja majanduse valdkonnas. TalTechi loenguid ja töötubasid viidi läbi 52, infotunde õpilastele 51. TalTechis kohapeal toimus neli suurt õppemessi. Lisaks sellele osales TalTech 18 koolide teabe- ja karjääripäeval ning TalTechi töötajad juhendasid eelmisel õppeaastal 43 gümnaasiumiõpilase uurimistööd. Nende tegevustega aitab Tehnikaülikool kaasa inseneeria ja loodusteaduste valdkonna erialade populariseerimisele, et luua eeldused ekspertide järelkasvuks Eestis.

Loe koolikoostööst lähemalt siit.