Tallinna Tehnikaülikool

Tallinna Tehnikaülikool käis välja mõtte luua insenerihariduse sihtkapital. Eesmärk on koguda lähiaastatel sihtannetuste kaudu vähemalt 10 miljonit eurot. Ambitsioonika ettevõtmise eduks annavad lootust ülikooli arengufondi varasemad sammud ja hulk seniseid toetajaid.

Rektor Tiit Land, ausponsori tiitli pälvinud perekond Jostovi esindaja Karoliina Jostov, Arengufondi nõukogu esimees Robert Kitt. Foto autor: A Qube Agency
Rektor Tiit Land, ausponsori tiitli pälvinud perekond Jostovi esindaja Karoliina Jostov, Arengufondi nõukogu esimees Robert Kitt. Foto autor: A Qube Agency

„Inseneriharidust on Tallinna Tehnikaülikoolis antud üle saja aasta, samas inseneride põud järjest süveneb,“ tunnistab õppeprorektor Hendrik Voll. „Eesti kõige nõutumate ametikohtade pingerea tipus on ülekaalukalt insenerid ja tööstusvaldkonna oskustöölised.“

Tõsi, probleemi, et Eesti ülikoolilõpetajad katavad praegu vaid 1/3 töötleva tööstuse juhtide ja spetsialistide vajadusest, on hakatud ka mastaapselt lahendama. ELi struktuurivahendite toel käivitus Inseneriakadeemia, mille kaudu jagatakse Eesti kõrg- ja kutseharidusele järgmise viie aasta jooksul 37,5 miljonit eurot. „See täiendav raha ei võimalda aga alustada õppetegevust täiesti uutes inseneeria valdkondades, mille järele on vajaduse tinginud viimase kümnendi kiired globaalsed arengud ja mida vajab ka Eesti tööstus,“ kinnitab Voll.

Majanduse arengu seisukohalt esmatähtsate teadus- ja õppevaldkonna arendamiseks ülikoolis oleks vaja panustada vähemalt 500 000 eurot iga valdkonna kohta aastas, kokku vähemalt viis aastat järjest. Kokku kümne uue uurimisrühma arendamiseks on igal aastal tarvis investeerida viis miljonit eurot. Selleks tuleb sihtannetuste kaudu kaasata ka eraraha.

Käesoleva aasta lõpuks loodava Tallinna Tehnikaülikooli Arengufondi insenerihariduse sihtkapitali eesmärk ongi koguda lähiaastatel sihtannetuste kaudu vähemalt 10 miljonit eurot. Aluse niisuguse ambitsioonika plaani teostamiseks annab Arengufondi senine tegevus ning ettevõtjate soov ja huvi tudengite õpinguid ning ka ülikooli laiemalt toetada.

Hiljuti tunnustasidki Tallinna Tehnikaülikool ja Arengufond 2023. aasta suurimaid ülikooli ja tudengite toetajaid. Kuldsponsori tiitli – toetus aastas üle 100 000 euro – pälvis Selver AS, kes toetab Tehnikaülikoolis topeltkarjääri omandavaid üliõpilasi, kes samal ajal teevad ka tipptasemel sporti (loe TalTech sportlaste toetamisest siit). Suurtoetaja tiitlid – toetus aastas 30 000 kuni 100 000 eurot – anti üheksale ettevõttele, kes on aidanud üliõpilasi stipendiumitega, toetanud erinevaid uurimistöid ning panustavad samuti sportlaste arengusse. Suurtoetaja tiitli pälvisid Nordecon AS, Skepast & Puhkim OÜ, Elamus Spa, AS Jalajärg, Eesti Energia AS, Eventus Ehitus OÜ, Optiwin OÜ aga ka majandus- ja kommunikatsiooniministeerium. Toetaja tiitli – panus aastas  5000 kuni 30 000 eurot – pälvis 25 ettevõtet, kellest suur osa rahastas stipendiumite välja andmist. Enamikega neist  tehakse koostööd ka muudel viisidel. Need 25 on Tallinna Strateegiakeskus, Riigi Kinnisvara AS, Tallinna Vesi AS, Merko Ehitus Eesti, Utilitas Tallinn AS, Viru Keemia Grupp AS, Eesti Mäeselts MTÜ. Skeleton Technologies OÜ, Mindworks Industries OÜ, Swedbank AS, Välisluureamet, Eastman Specialties OÜ, Phoenix Contact UAB, Sunly AS, Admiral Markets AS, Balbiino AS, Elering AS, Endel Palla, Fibenol OÜ, Harju Elekter Group, Rantelon OÜ.

Toetajate nimekiri avaldatud ülikooli veebis siin.

Lisainfo: Elinor Toming, elinor.toming@taltech.ee