Tallinna Tehnikaülikool

Esmapilgul võib tunduda, et teekond eriala valikuni on keeruline labürint. Meie toidutehnoloogia eriala bakalaureuseõppe tudeng, Anna Jürissaar jagab oma lugu, kuidas ta jõudis just selle põneva erialani ning millised avastused ja võimalused teda siin ees ootasid. Anna jagab enda õpingute teekonda, kus teadus ja praktiline õpe käivad käsikäes ning kus iga päev toob endaga kaasa uusi avastusi ja väljakutseid.

Toidutehnoloogia tudeng Anna Jürissaar laboris. Foto: erakogu

Palun räägi millist eriala sa õpid ja miks valisid just selle eriala?

Minu nimi on Anna Jürissaar ja õpin TalTechis 3. kursusel toidutehnoloogiat. Pärast gümnaasiumi lõppu ma ei suutnud otsustada, mida õppima minna. Teadsin vaid seda, et tahan just TalTechis õppida, sest olin kuulnud kui praktiline õpe ja aktiivne tudengielu siin on.Toidutehnoloogia tundus pakutud erialadest kõige huvipakkuvam ning niimoodi siia jõudsingi. 

Minu õppekava on väga vaheldusrikas. Siin ei keskenduta vaid toiduga seotud õppeainetele, vaid saame õppida ka keemiat, bioloogiat ning veidi matemaatikat ja füüsikat. Mulle väga meeldib selle õppekava juures, et me saame laia keemia ja bioloogia põhja, mille pealt on hea ka muudele valdkondadele edasi liikuda. TalTechis lähenetakse õppetööle mitmekülgselt, ligi pooltes õppeainetes on meil praktikumid, mis aitavad õpitut paremini mõista ja praktiliselt järele proovida. Seega lisaks õppeköögis toimetamisele ja toidu analüüsimisele, saame orgaanilise keemia kursusel ise aineid sünteesida, füüsikas Newtoni rõngaid mõõta, mikrobioloogias baktereid kasvatada ja uurida jne.

Mis on olnud kõige põnevam teadmine, mida oled sel erialal õppides saanud?

Tohutult põnev oli õppida raku- ja molekulaarbioloogiat, kus sain teada kui keerulised protsessid inimkehas tegelikult toimuvad, kui täpselt on need reguleeritud ning kui täiuslikult kõik süsteemid üksteisega koostöös toimivad. Seda alates rakusisestest metabolismi radadest kuni organite tööni välja. 

Kus ja kellena selle eriala lõpetajad töötavad?

TalTechi toidutehnoloogia eriala lõpetanutel on palju uksi valla, sest meil on kõige laiapõhjalisem ja teaduspõhisem toidu valdkonna õpe Eestis. 
Ma ise soovin tulevikus tegutseda just toiduteaduse valdkonnas, kus tegeletakse teadusuuringutega, uute toodete arendamisega ja uute tehnoloogiate väljatöötamisega. Tootmises ja eraettevõtluses saab tegutseda näiteks tootmisjuhina, toidutehnoloogina, tootearendajana või kvaliteediosakonnas. Avalikus sektoris vajatakse spetsialiste järelevalve teostamiseks, toiduohutuse ja toidumärgistuse kontrollimiseks ning toidutootjate nõustamiseks. Samas saab edasi liikuda ka näiteks toitumisnõustajaks- või terapeudiks. 

Üks soovitus noorele, kes kaalub sellele erialale õppima tulemist?

Ülikool ei ole lihtne ja see on okei! Hoia meeled avatuna ning kasuta võimalusi õppida ise juurde. Võta kindlasti tudengielu üritustest osa, et oma ülikooliaeg põnevaks muuta!

Üks lõbus tõik, mida Sa enne sel erialal õppimist ei teadnud (või mingi äge lugu tegemistest õpingute ajal).

Toitumisõpetuses analüüsisime enda 10 päeva toitumist. Jälgisime tarbitud toite, mikro- ja makrotoitainete tarbitud koguseid, toidukordade suuruste jaotumist, energia saamist, lisaainete, kolesterooli ja kiudainete saamist. Võrdlesime kõiki kogutud andmeid soovitustega ning koostasime endale ideaalmenüü. Enda meelest olen suhteliselt teadlik toituja, kuid selle õppeaine raames sain teada, kui palju vitamiine ja mineraalaineid mul tegelikult vajaka jäi ning kui palju paremaks saan enda menüü muuta. Kas ma nüüd toitun ideaalselt? Kindlasti mitte, aga nüüd ma vähemalt tean, kuidas peaks seda tegema. 

Kui sind huvitab, millest koosneb meie igapäevane toit, kuidas seda töödeldakse ja mis toimub söödud toiduga meie organismis, siis oled oodatud toidu- ja biotehnoloogia erialale. Tule muuda meie tulevik tervislikumaks!