Tallinna Tehnikaülikool

Viljandist pärit Toomas Erik Anijärv lõpetas kahe aasta eest Tallinna Tehnikaülikoolis elektroenergeetika ja mehhatroonika bakalaureuseõppe ning on peagi lõpetamas meditsiinitehnika ja -füüsika magistrikraadi. Toomas Erik veetis vahetussemestri Milanos ja töötab Austraalias, vabal ajal meeldib talle jooksmine ja tennisemäng. Ta on ka suur filmifanaatik, kuid üle kõige meeldib talle reisida. 

Toomas Erik Anijärv
Toomas Erik Anijärv, monitoril on MRT pilt Toomase enda peast. Foto: erakogu

Miks valisid just meditsiinitehnika ja -füüsika eriala? 

Mulle meeldib idee, et saan panustada tehnoloogia arengusse, mis otseselt parandab inimeste elukvaliteeti ja tervist – inimeste heaolu on ju maailmas kõige alus. Kõige enam köitis mind aga suur valikainete valik – piltdiagnostikast kuni biosignaalide töötlemiseni – ehk oli ruumi spetsialiseeruda. 

Kes Sinust pärast lõpetamist saab? 

Eesti tasemel omandan biomeditsiinitehnika inseneri esmakutse, mis võimaldab mul töötada haiglas olevate meditsiiniseadmetega. Hetkel olen aga juba töötamas ühes vaimse tervise ja neuroteaduste instituudis Austraalias, kus toetan psühholoogide ja neuroteadlaste teadustööd tehniliste probleemide lahendamisega – nt aju elektrilise aktiivsuse analüüs kasutades elektroentsefalograafiat (EEG). Tulevikus plaanin oma pädevust laiendada ka funktsionaalse magnetresonantstomograafia (fMRI) analüüsideni. Lisaks olen hetkel seotud ühe kliinilise uuringu läbiviimisega. 

Millise probleemi tahad tööelus oma teadmiste abil lahendada? 

Ma tahan panustada neuroteadustesse ning neurotehnoloogia arengusse. Täpselt ei tea, kuhu maailm edasi liigub ning mis mind huvitab kümne aasta pärast, aga millega ma hetkel tegelen ja mind kõige enam huvitab on depressiooni objektiivne hindamine kasutades EEG-d ning selle varajane diagnoosimine ja ravi.  

Lisaks sellele pakuvad mulle huvi erinevad aju-arvuti liidesed (ingl brain-computer interface) ja nende rakendamine igapäevaellu – kliinilistest rakendustest (nt robotkäsi) kuni „mõtte jõul“ videomängude mängimiseni. Areng neuroteaduste ja neurotehnoloogia valdkonnas on toimumas hüppelise kiirusega ning ma soovin, et see liiguks õiges ehk eetilises suunas. 

Mis on olnud kõige põnevam kogemus sellel erialal õppides? 

Kõige põnevam oli kindlalt vahetussemester Politecnico di Milano ülikoolis. Tegemist on Itaalia tipp-tehnikaülikooliga ning minu eesmärk oli seal arendada end neuroteaduste ja -inseneeria teemadel. Kohtusin seal väga paljude uute inimestega erinevatest riikidest üle maailma ning see oli üks mu elu ägedamaid perioode. Välismaal õppimist soovitan soojalt igale tudengile! 

Üks lõbus tõik, mida sa enne sellel erialal õppimist ei teadnud. 

Enne õpinguid ei teadnud ma neurotehnoloogiast ja praegustest võimalikest rakendustest eriti midagi, kuid minu lapselik pool oli elevil, kui sain teada, et aju-arvuti liidese abil on võimalik mängida Minecrafti „mõtte jõul“. Hetkel on see tehnoloogia veel lapsekingades, kuid areng toimub meeletul kiirusel. Lisaks poleks ma arvanud, et tänu sellele erialale suundun ma õppima ja elama Itaaliasse ning peale seda Austraaliasse. Kuna üks mu suurtest kirgedest on reisimine, siis olen õnnelik, et selle eriala valimine on minu hobi nii hästi toetanud. Praegune ametikoht teisel pool maakera on mulle siiamaani hoomamatu. 

Kui ambitsioonikus on Sinu DNAs, panusta kõige tormilisema arenguga valdkonnale. Meditsiinitehnika ja -füüsika magistrina oled tulevikuks valmis. See eriala ühendab insenerialad, füüsika, bioloogia ja meditsiini, samas on suurendatud sidusust IT-valdkonnaga arvestades kaasaegse digitaliseeritud tervishoiusüsteemi vajadusi. Õppekavalt saad spetsiifilise meditsiinitehnika- ja terviseinseneeria alase hariduse.
Tegemist ei ole meditsiinilise erialaga, vaid inseneriõppega, ning ainuke tulevane väljund ei ole haiglas töötamine, vaid selle eriala vilistlastelt oodatakse eelkõige innovaatiliste tehniliste lahenduste väljamõtlemist, mida saab kasutada ka igapäevaelus. Tutvu õppekavaga: taltech.ee/meditsiinitehnika-ja-fuusika

Laeb infot...