Tallinna Tehnikaülikool

Oktoobrikuu viimasel päeval avanes TalTechi Kuressaare kolledži meretehnika magistrantidel suurepärane võimalus tutvuda Saaremaa suurima laevaehitusettevõtte, Baltic Workboats’i (BWB), käimasolevate projektidega. Õppeaine Projektijuhtimine meretehnikas raames said esimese ja teise kursuse tudengid oma silmaga näha, mida tähendab projektijuhtimine enam kui 200 töötajaga laevaehitusettevõttes.

Meretehnika magistritudengite külastus BWB tootmisüksusesse algas põneva tuuriga, millele järgnes ülevaade projektijuhtimisest ärimaailmas, mida tutvustas tehase pikaaegne juhataja Erik Aleksejev. Külastus andis tudengitele põhjaliku arusaama oskustest ja teadmistest, mis on vajalikud suurte laevaehitusprojektide edukaks juhtimiseks.

 

BWB
Foto: Evelin Mesila

BWB on moodne laevatehas, kus täna töötab üle 250 oma ala professionaali. Viimase kahekümne aastaga on valminud rohkem kui 215 erineva suuruse ja funktsionaalsusega töölaeva. Tehase disainiosakond ja kõrge kvaliteediga ehitusstandard on toonud nende klientideks valitsus-, teadus- ja uurimisasutusi ning rahvusvahelisi ettevõtteid rohkem kui 25 riigist üle maailma. 

 

„Üks peamisi väljakutseid laevaehituses on riigihangetel edukalt osalemine ja lepingute võitmine,“ märkis Erik Aleksejev. „Konkurentsivõime ja edu saavutamiseks vajame nii kogemusi kui ka tugevaid referentse.“ 

Ta lisas, et riigihangetes osalemine tähendab pidevat vajadust tõestada ettevõtte pädevust ja varasemaid saavutusi. „Peame järjepidevalt veenma uusi kliente, et oleme usaldusväärsed ja võimekad partnerid,“ rõhutas Aleksejev.

 

Kogemused on olulised ka reisijateveos, kus arendatakse laevu, mis tagavad nii mugavuse kui ka ohutuse. Kuna meretransport moodustab suure osa globaalsest kaubandusest ja avaldab märkimisväärset mõju keskkonnale, on kestlikud lahendused laevaehituses ja ümberehituses praegu peamised suunad. Üha rohkem keskendutakse "100% rohelise energia" lahendustele, mis aitavad vähendada laevanduse ökoloogilist jalajälge, tõdeb Erik Aleksejev.

Inseneri taust tuleb projektijuhtimises kasuks

Laevaehitusprojektide edukaks elluviimiseks on vaja põhjalikke insenerteadmisi. Inseneritaust aitab projektijuhil mõista laevade disaini ja materjalide eripärasid, mis mõjutavad otseselt projekti kvaliteeti.

Kuna laevaehitus muutub pidevalt, on oluline, et projektijuhid suudaksid muutusi edukalt hallata ja integreerida need oma planeerimisse.

BWB
Foto: Evelin Mesila

Laevaehitusprojektid on sageli keerulised ja nende planeerimine algab tihti lõpptähtajast, et kõik olulised etapid õigesti ajastada. Riskiplaanid on hädavajalikud, sest ettenägematud probleemid võivad kergesti häirida projekti ajakava. Seetõttu peavad projektijuhid olema ka suurepärased läbirääkijad ja meeskonnajuhid, et leida lahendusi ja ennetada võimalikke takistusi.

Magistritudeng Priit Suluste rõhutas, et BWB külastus andis põhjaliku ülevaate oskustest ja teadmistest, mis on vajalikud suurte projektide edukaks haldamiseks, sealhulgas projektijuhi vastutuse, väljakutsete ja vajalike oskuste mõistmise. Külastus kinnitas, et laevaehituses on võtmetähtsusega just juhtimis- ja kommunikatsioonioskused.