TalTechis IT-süsteemide administreerimist õppiv Triinu-Liis Vaikma lõpetas Tallinna Saksa Gümnaasiumi kuldmedaliga ja töötab õpingute kõrvalt golfiklubis caddiemaster’ina. Oma vaba aja veedab Triinu-Liis enamjaolt jõusaalis, korvpalli ja golfi mängides, kuid leiab aega ka oma lähedaste ning kahe TalTechi tudengiorganisatsiooni jaoks.
Miks valisid just selle eriala?
Gümnaasiumi lõpus oli kindel soov tulla just Tallinna Tehnikaülikooli ja eelistatult IT-d õppima. Alguses olin kahe eriala vahel: arendus ja administreerimine. Kuid tundsin, et administreerimine on mulle sobivam. Ma küll polnud varem millegi sellisega tegelenud, kuid see tundus põneva ja huvitava väljakutsena.
Kus tahad pärast lõpetamist töötada?
Enne ülikooli astumist olid unistused töötada mõnes tuntud firmas nagu Skype või Google. Vahepeal on mõtetest läbi käinud ka start-up’id. Õnneks on veel aega otsustada ning erinevaid praktikakohti proovida. Kusagil IT-sektoris sooviksin siiski maanduda.
Mida igaüks peaks IT-st teadma?
Kuigi Eestis on seda stereotüüpi palju murtud, siis jätkuvalt arvatakse, et IT on vaid meeste ja nohikute mängumaa. Absoluutselt mitte! Inimesed, kellega olen IT-erialade loengutes kohtunud, on olnud nii sportlased, muusikud, kunstnikud kui ka kõike muud. Minu meelest parim asi IT valdkonna juures ongi, et see on väga lai ala, milles leiab meelepärase tegevuse endale igaüks ning peamine ei ole mitte matemaatika või tehnika valdamine, vaid loogiline ja kastist välja mõtlemine.
Mis on kõige põnevam õppeaine?
Minu jaoks on iga aine omamoodi põnev, kuna pole varem midagi taolist õppinud. Eriti huvitavana kõlab aga sissejuhatus pilvetehnoloogiatesse, mis mind tüüpõpingukava järgi alles 4. semestril ees ootab.
Üks lõbus tõik, mida sa enne sel erialal õppimist ei teadnud.
Midagi uut saan teada iga päev, kuid üks hiljutisim põnev fakte on olnud see: kui inimene on staatiliselt laetud ning puudutab teist inimest või mõnda objekti ning saab särtsu, käib meist läbi üle 3000 voldi staatilist elektrit. Kui näeme sealjuures ka väikest sädet, tunneme valu või kuuleme häält, võib laeng olla isegi üle 10 000 voldi. Arvuti mõningaid osi võib aga kahjustada juba 30 volti. Seega on oluline tehnika parandamise ja ehitamise juures kasutada staatilist elektrit maandavaid vahendeid.
IT-süsteemid on iga ettevõtte “südameks”, mille töövõime mõjutab kogu ettevõtte toimimist. Neid süsteeme on vaja juhtida ning ettevõtte ellujäämise küsimuseks on paljuski nende täpne ja selge töötamine. Kui sind huvitab IT ning soovid õppida praktilist eriala, mis tagab tulevikus ka tubli sissetuleku, siis uuri lähemalt, mida IT-süsteemide administreerimise õppekaval sulle pakkuda on! Tutvu õppekavaga: taltech.ee/itadministreerimine.