Tallinna Tehnikaülikool

Järjest enam ettevõtteid peavad stipendiumi kandidaatide puhul oluliseks motivatsiooni- ja soovituskirja. Ettevõtted soovitavad motivatsioonikirjas mitte ümber kirjutada oma elulugu, vaid keskenduda enda tulevikuvisioonile õpitava eriala valdkonnas ning sellele, kuidas nähakse end neid eesmärke teostamas just selles ettevõttes. Hea motivatsioonikiri on samm lähemale kohtumisele ettevõtte juhkonnaga.

Engel-Mair Mölder

Engel-Mari Mölder jagab oma kogemuse põhjal viis nõuannet, kuidas oma kandideerimisdokumente ette valmistada, et kandideerimine oleks edukas.

Engel-Mari Mölder                                                            

Olen kandideerinud stipendiumikonkursil kolmel korral ning pälvinud kahel. Minu nõuanded kandideerimiseks on lihtsad:

  1. Vali stipendium selle järgi, milline ettevõte sind isiklikult kõnetab ja uuri statuudist lähemalt, millist tudengit kandideerima oodatakse. Kui statuudis välja toodud eriala ja üldised nõuded vastavad sinu profiilile, on roheline tuli motivatsioonikirja ja muude dokumentide ettevalmistamiseks juba olemas.

  2. Motivatsioonikirja kirjutamisel rõhu enda tugevustele ja senisele kogemustele. Kui kohe häid mõtteid ei tule, siis küsi hea sõbra või vanemate käest, mida nemad sinu kohta kirjutaksid. Tihtilugu ei pruugi endal meeles olla, mis sa seni korda oled saatnud. See ei ole koht, kus ennast tagasi hoida. Motivatsioonikirja kirjutamisel pööra tähelepanu sisu kvaliteedile, kõneviisile ja kirjastiilile. Seega lase kindlasti kellelgi teisel motivatsioonikiri värske pilguga üle lugeda.

  3. Kui oled pääsenud kandideerimisel järgmisesse „ringi“ ja sind kutsutakse ettevõtte esindajatega kohtumisele, mõtesta lahti enda tugevused ja millist väärtust sa stipendiaadina ettevõttele suudad pakkuda. Oluline on põhjendada (ka juba motivatsioonikirjas), kuidas stipendium sind õpingutes kaasa aitab. Ettevõttele läheb korda teadmine,  et nende toetus kannab vilja ja läheb õigesse kohta.

  4. Julge kandideerida! Ära alahinda ennast ega mõtle „minust leidub paremate tulemustega ja tublim kandidaat“. Pelgalt õppetulemuste baasilt stipendiaati ei valita. Julgustan sind mõtlema endast kui parimast, pealehakkajast kandidaadist. Võimalik, et just sinus näevad ettevõtte juhid stipendiumile väärilist kandidaati.

  5. Heal soovituskirjal on väga suur kasu ja mõju. Soovituskirja saamiseks pöördu õppejõu, tööandja või kolleegi poole. See võiks olla inimene, kes sind natukene paremini tunneb ning näeb sinus potentsiaali. Soovitajate kiitus ja tugi näitab, et oma tegemiste ja õppimisega paistad silma ka teistele.

Arengufondi veebist saab lugeda mitmete stipendiumite sponsorite ja ka stipendiaatide kogemuslugusid. Loe lähemalt: https://taltech.ee/arengufond/kogemuslood 

Kandideerida saab 26. märtsini: www.taltech.ee/kevad2023

Laeb infot...