Igal aastal keerleb tuhandete abiturientide peas rida küsimusi selle kohta, kuidas oma tulevik planeerida, kui gümnaasium on lõpetatud. Mida õppimine ülikoolis tähendab? Kui palju see erineb õppimisest gümnaasiumis? Kas eriala, mida soovin edasi õppida, sobib mulle? Milline on üks tudengi argipäev? Neile küsimustele aitab leida vastused Tudengivarjupäev TalTechis.
Helen Raja, vastuvõtuturunduse koordinaator | Fotod: Helen Raja
Tudengivari on noor, kelle sooviks on leida oma „õnne valem“ ja olla oma tuleviku meister. Õigete valikute langetamiseks on vaja aga teadmisi, et teha läbimõeldud otsus, kuidas oma haridusteed jätkata. Päev tudengivarjuna annab gümnasistidele suurepärase võimaluse kiigata ülikooli ja tudengi igapäevaellu, sest peagi ootab kooliõpilasi ees sama, tudengi roll.
Koostöös Tagasi Kooli algatusega valmis TalTechil käesoleval sügisel mugav Tudengivarju broneerimissüsteem, mis leidis oma esimestel broneerimisnädalatel juba laialdast kasutust ning on soojalt vastu võetud nii tudengite kui ka kooliõpilaste poolt.
Oma kogemusi tudengivarjuks olemisest jagasid Laura Tammsaar ja Rene Väljaots, kes veetsid sisuka ja põneva päeva ärinduse teise kursuse tudengi Hanna Pentsaga. Laurat ootab gümnaasiumi lõpetamine ees kevadel, Rene alustas sügisel õpinguid 10. klassis. Meie kohtumine toimus pika, loenguid täis päeva lõpus. Siiras rõõm ja sära tudengivarjude silmis andis kinnitust, et päev on veedetud sisukalt ning TalTech on end avanud parimast küljest.
Tänu uuele süsteemile oli Laural ja Renel väga lihtne endale sobiv aeg just koolivaheajaks välja valida ja tulla tutvuma neile huvi pakkuva erialaga. Laura oli kaua kaalunud ideed tulla tudengivarjuks ning uus broneerimissüsteem tegi kogu protsessi lihtsasti arusaadavaks ja kiireks. Eelmisel aastal avatud uste päeval teda kõnetanud ärinduse õppekava vajas põhjalikumat uurimist ja päeva jooksul sai abiturient kinnitust, et oma tuleviku võiks majandusteaduskonna suunas planeerida küll. Rene loodab varjutama tulla veel ka mõnda IT-teaduskonna õppekava, et sobivatest võimalustest parim välja valida. Hanna sõnul motiveerib uus süsteem kindlasti rohkem tudengeid endale varje võtma, kuna automatiseeritud broneerimissüsteem võimaldab oma aega hästi planeerida.
Mõlema tudengivarju ootuseks oli kogeda tõelist tudengi argipäeva, saades osa loengutest ja olles osa suurest tudengiperest. Põnevust täis tudengivarjupäeva jooksul saadi vastused aja jooksul kogunenud küsimustele. Hanna oli päevaks valmistunud põhjalikult ning andis suurepärase ülevaate ülikoolist ja tudengielust. Koos käidi rahanduse aluste loengus ja praktikumis ning kuulati keskkonna ja säästva arengu loengut. Välja joonistusid erinevused ülikooli ja gümnaasiumi vahel: ülikoolis oled ise oma aja planeerija, motiveerija ja tuleviku kujundaja, kasuta ja leia vaid võimalusi. Tänu Hannale saadi osa ka tudengiorganisatsiooni tegemistest Majandusteaduskonna Üliõpilaskogus.
Suur aitäh Hannale, kes tulihingelise TalTechi ja oma eriala fännina võõrustas Laurat ja Rened ning tänu koosveedetud päevale vähendas ebakindlust ja kõhedust ülikooli ees. Sõbralik ja rahulik õhkkond, toredad tudengid ja õppejõud, põnevad ja praktilised loengud, avar, pikkade koridoridega ülikoolihoone – nii iseloomustasid Rene ja Laura TalTechi, mis sai selle päevaga omaks.
Tudengitel on jätkuvalt võimalus aegu broneerimissüsteemi sisestada ja seda kogu õppeperioodi vältel. Kooliõpilased on TalTechi oodatud tudengeid varjutama terve õppeaasta jooksul. Parim aeg noortel Tehnikaülikooli külastada on kindlasti koolivaheaegadel, millest esimene on tulemas juba veebruaris ja teine aprillis. Lisaks on abiturientidel rohkelt aega tudengivarjuks tulla aprillis ja mais, kui kontaktõpe on lõppenud, ees ootavad lõpueksamid ning ülikoolidesse kandideerimine on igapäevaseks aruteluteemaks. Tallinna Tehnikaülikool koos tudengite ja töötajatega on valmis noori toetama oluliste valikute tegemisel elus ja kutsub kõiki kooliõpilasi põnevast kogemusest osa saama.
Tudengivarjud numbrites*
303 varjutamise aega on tudengid välja pakkunud
97 broneeringut vabadele aegadele on kooliõpilased teinud
78 kooliõpilast on tudengivarjuks juba käinud
* oktoobri seisuga
Populaarsemad õppekavad:
Õppekava Broneeringute arv
Ärindus 19
Arhitektuur 15
Rakenduskeemia, toidu- ja geenitehnoloogia 14
Informaatika 9
IT süsteemide arendus 7
Äriinfotehnoloogia 6