Tallinna Tehnikaülikool

Eriala valik on iga tudengi jaoks otsus, mis kujundab tulevikku. Täna, mil maailm seisab silmitsi kliimamuutuste, energiakriiside ja tehnoloogiliste murrangutega, on oluline mõelda, kuidas isiklik areng ja ühiskondlikud vajadused omavahel põimuvad. Kui esimene kõrgharidus on omandatud, tasub astuda samm tagasi ja vaadata laiemat pilti – millised on ühiskonna ootused ja missuguseid teadmisi ning oskusi vajab tulevikutöö. Samavõrd oluline on mõtestada ka enda karjäärisoovid ja roll kiiresti muutuvas maailmas.

Rohelised energiatehnoloogiad. Tuulegeneraator Virumaa kolledžis
Taastuvenergeetika stendi juurde kuuluv tuulegeneraator Virumaa kolledžis. Foto: Dmitry Matveev

Roheliste energiatehnoloogiate magistriõppekava pakub võimalust panustada kestlikku arengusse ning ehitada üles karjäär valdkonnas, mille tähtsus üha kasvab.

Euroopa Liit on seadnud eesmärgiks saavutada 2050. aastaks kliimaneutraalsus. Selle saavutamine eeldab laialdast elektrifitseerimist ja taastuvenergia kasutuselevõttu. Prognooside järgi vajab maailm aastaks 2050 ligi 60 miljonit taastuvenergia spetsialisti.

Ka Eestis on taastuvenergia kiire kasutuselevõtt ülioluline: see toetab meie energiasõltumatust, aitab vähendada kasvuhoonegaaside heidet ja tugevdab majanduse kestlikkust. Edukad näited on juba olemas – Taani ja Saksamaa katavad märkimisväärse osa oma elektritarbimisest tuuleenergiaga.

Elektrihinnad tõusevad, kliimamuutused mõjutavad igapäevaelu ja Eesti seisab silmitsi majandusliku ümberkujundamise vajadusega. Põlevkivimajanduse ajastu hakkab lõppema ning asemele peavad astuma uued, kestlikud lahendused.

„Just nüüd on õige aeg pöörata pilk tulevikukindlatele energiatehnoloogiatele, et tagada energiajulgeolek, luua uusi töökohti ja liikuda kestlikuma ühiskonnakorralduse poole,“ rõhutab TalTechi Virumaa kolledži direktor ja Rohelised energiatehnoloogiad magistrikava programmijuht Mare Roosileht. „Energeetikast ja võimalikest lahendustest räägitakse palju, kuid targad otsused vajavad teadlikke ja pädevaid inimesi. Liiga sageli räägivad valjult need, kellel vastavad teadmised puuduvad. Me vajame spetsialiste, kes suudavad tuleviku ehitada teadmistele, mitte müütidele.“

Ida-Virumaa muutuste keskmes

Ida-Virumaa on Eesti kestliku arengu võtmepiirkond. Üleminek põlevkivilt taastuvenergiale loob võimaluse tuhandetele uutele töökohtadele ja annab piirkonna majandusele uue hingamise.

Narvas on valminud unikaalne magnetitehas, mis toodab magneteid elektriautodele ja tuuleturbiinidele. Viru Keemia Grupp arendab biotoodete tootmiskompleksi, arendatakse vesinikutehnoloogiaid ja rajatakse päikese- ning tuuleparke – näiteks plaanib Eleon Aidusse 30 tuulikuga tuuleparki. Narva tööstuspargist kujuneb rohetehnoloogiate keskus, mis meelitab piirkonda innovaatilisi ettevõtteid.

Selleks, et piirkonna energeetikasektor muutustega kohaneks ja looks uusi võimalusi, on vaja kaasaegseid teadmisi ja oskusi. Just seda pakub roheliste energiatehnoloogiate magistriõpe, kus õppimine on praktiline ja projektipõhine. Õppekava keskmes on energia salvestamine, juhtimine, nutikad võrgud ja rohevõrgustike arendamine – kõik teemad, mis määravad järgmise kümnendi energiapoliitika.

TalTechi Virumaa kolledži roheliste energiatehnoloogiate magistriõppekava keskendub taastuvenergia, nutikate energiasüsteemide ja kestliku energiamajanduse arendamisele, pakkudes kaasaegseid teadmisi ja praktilisi oskusi. Oma õpingutest Kohtla-Järvel räägivad tudengid Anneli Põdra (AS Toila Sanatoorium, direktori asetäitja, müügiosakonna juht), Margarita Burunova (AS Tallinna Lennujaam, ehitusprojektide juht) ja Aleksandr Jefremov (OÜ Enefit Power, juhatuse liige, energiatootmise valdkond). Uurime, miks nad valisid just selle eriala ning kuidas õppekava toetab nende karjääri ja eesmärke.

Miks otsustasid valida just roheliste energiatehnoloogiate magistriõppe?

Anneli: „See eriala kõnetas mind, kuna sõnapaar 'roheline energia' tekitas minus uudishimu, kuidas on võimalik toota rohelist energiat Eestis ning milliseid lahendusi saab rakendada ka ettevõttes, kus töötan.“

Margarita: „Rohelised energiatehnoloogiad on üks olulisemaid ja kiiremini arenevaid valdkondi maailmas. Otsustasin selle magistriõppe kasuks, sest soovin anda oma panuse puhtama ja kestlikuma tuleviku kujundamisse.“

Aleksandr: „Eesti on võtnud sihiks saavutada süsinikuneutraalsus. Magistriõpe annab mulle võimaluse süvitsi mõista ja analüüsida muutustega seotud väljakutseid ning toetada Eesti energiasüsteemi arengut.“

Rohelised energiatehnoloogiad. Taastuvenergeetika stend koos selle juurde käiva päikesepaneeliga Virumaa kolledžis.
Taastuvenergeetika stend koos selle juurde käiva päikesepaneeliga Virumaa kolledžis. Foto: Dmitry Matveev

Mis projektiga sa praegu tegeled ning mis probleemi see lahendab?

Anneli: „Töötan hotellinduses, kus esmapilgul võib tunduda, et rohelisel energial ja teenindussektoril pole palju ühist. Tegelikkuses on energiatõhusus meie igapäevase tegevuse lahutamatu osa.“

Margarita: „Töötan BSR HyAirport projekti raames Tallinna Lennujaamas, arendades vesiniku kasutuselevõtu lahendusi. Samuti analüüsin magistritöös vesiniku tarne stsenaariume, et leida keskkonnasäästlik ja majanduslikult toimiv lahendus.“

Aleksandr: „Minu ülesanne on välja töötada sageduse reguleerimise tootmisvõimsuste töörežiimid, mis on vajalikud pärast Baltikumi elektrisüsteemi lahutamist Venemaa võrgust. See aitab tagada Eesti energiasüsteemi tasakaalu ja varustuskindluse.“

Kuidas hindad koostööd ettevõttega/organisatsiooniga ja millist kasu oled sellest saanud?

Anneli: „Toila SPA Hotellis oleme võtnud kasutusele päikesepaneelid ja soojusvahetid. Tänu õpingutele oskan pakkuda ettevõttele veelgi energiatõhusamaid lahendusi.“

Margarita: „Koostöö TalTechi ja Tallinna Lennujaamaga on olnud väga väärtuslik – saan rakendada teaduspõhiseid teadmisi ja anda ettevõttele sisulist panust innovaatiliste lahenduste leidmisel.“

Aleksandr: „Töötan koos väga kogenud kolleegidega, kelle teadmised aitavad pakkuda teaduspõhiseid lahendusi taastuvenergia kasutuselevõtu ja süsteemi stabiilsuse tagamiseks.“

Millist mõju võiks sinu hinnangul roheenergiatehnoloogiate õppekava avaldada Ida-Virumaa/Eesti arengule?

Anneli: „Iga tudeng rakendab saadud teadmisi oma töös ning seeläbi mõjutab positiivselt nii oma piirkonna kui ka kogu Eesti arengut rohevaldkonnas.“

Margarita: „Rohetehnoloogiad aitavad piirkonna majandust ja tööhõivet elavdada ning võimaldavad mitmekesistada majandust ja tõsta konkurentsivõimet.“

Aleksandr: „Targad mikrovõrgud ja virtuaalelektrijaamad suurendavad energiasüsteemi paindlikkust ning taastuvenergia kasutamise osakaalu.“

Rohelised energiatehnoloogiad. Uus taastuvenergeetika stend Virumaa kolledžis.
Uus taastuvenergeetika stend Virumaa kolledžis. Foto: Dmitry Matveev

Mida soovitad inimestele, kes kaaluvad magistriõpinguid selles valdkonnas?

Anneli: „Magistrikava on väga mitmekülgne ja huvitav iga eriala spetsialistile. Õpingute ja igapäevaelu ühildamine on võimalik ning panustatud aeg tasub end kuhjaga ära.“

Margarita: „Kui sul on huvi rohetehnoloogiate vastu ja soov panustada kestlikku arengusse, siis see on ideaalne võimalus.“

Aleksandr: „Keskenduge kindlale teemavaldkonnale ja arendage seda süvitsi erinevate projektide kaudu.“

Õpingud, mis viivad tulevikku

„Roheliste energiatehnoloogiate magistriõpe pakub unikaalset võimalust õppida praktiliselt ja projektipõhiselt, kaasates tööandjad juba õpingute algusest peale,“ rõhutab Mare Roosileht.

TalTechi roheliste energiatehnoloogiate magistriõpe toimub nii Tallinnas päevaõppes (peaeriala Rohelised energiatehnoloogiad) kui ka sessioonõppena Kohtla-Järvel (peaeriala Rohelised energiasüsteemid ja mikrovõrgud), võimaldades õppida ja töötada samaaegselt.

„Me tahame tuua teadmised tööellu – ja tööelu teadmiste keskele,“ ütleb Mare Roosileht lõpetuseks.

Rohelised energiatehnoloogiad kujundavad meie tulevikku – tule ja kujunda seda koos meiega!

Tutvu õppekavaga lähemalt SIIN.

Vastuvõtt Tallinna Tehnikaülikooli on juba avatud ning kestab 3. juuli keskpäevani: taltech.ee/reaalne.

Kaasrahastanud Euroopa Liit

Õppekava loomise ja arendamisega seotud tegevusi toetatakse Õiglase Ülemineku Fondi meetmest «Ida-Viru täiendkoolituse mahu suurendamine ning uute tasemeõppe õppekavade arendamine ja käivitamine kutse- ja kõrghariduses».